Aktuální článek
Malta a Lucembursko povolí pěstování a užívání konopí pro vlastní potřebu

Malta a Lucembursko povolí pěstování a užívání konopí pro vlastní potřebu

  • Malta a Lucembursko jsou o krok blíže k legalizaci konopí.

4. října letošního roku představil maltský ministr pro rovnoprávnost novelu zákona o konopí. Vláda tak dostála svým předvolebním slibům z roku 2017, kdy se zavázala vést otevřenou debatu o rekreačním užívání konopí. Ta v březnu 2021 vyústila ve zveřejnění ministerského návrhu spravedlivějšího právního rámce pro zodpovědné uživatele.

Návrh zákona počítá s tím, že by si každý dospělý Malťan mohl vypěstovat až čtyři rostliny za podmínky, že budou chráněny před zraky veřejnosti, a v domácnosti by mohl mít až 50 gramů sušených květů pro osobní potřebu. Kouření konopí na veřejnosti by nicméně stále mohlo být pokutováno až do výše 235 Euro a množství sušených květů, které mohou být legálně drženy mimo domov, by zůstalo omezeno na maximálně sedm gramů.

Řešení drobných přestupků by spadalo do kompetence takzvaného justičního komisaře, nezletilí delikventi by pak byli odkazováni do programů sociální péče. Dále by všem osobám, které mají v trestním rejstříku záznam související s držením nebo užíváním konopí, bylo umožněno požádat o vymazání takového záznamu.

Vznik konopných klubů

Zákon by umožňoval každému, kdo si nemůže nebo nechce pěstovat vlastní konopí, delegovat tuto činnost legálně na jinou osobu prostřednictvím založení neziskového konopného klubu. Klub by mohl pěstovat a zpracovávat konopí a dále ho distribuovat všem svým členům, a to v množství maximálně sedm gramů na den a 50 gramů na měsíc.

Každý dospělý Malťan si bude moci vypěstovat až čtyři rostliny.

Členská základna každého klubu by mohla čítat až 500 osob a klub by v každý daný okamžik mohl skladovat až 500 gramů sušených květů. Všechny kluby by se musely povinně registrovat u pro tyto účely speciálně zřízeného Úřadu pro zodpovědné užívání konopí a pravidelně mu podávat hlášení o činnosti. Jednotlivci mohou být členy vždy jen jednoho klubu, seznamy členů by ale měly zůstat anonymní.

Lucemburská cesta

Dne 22. října 2021 představilo pět ministrů lucemburské vlády takzvaný „balíček opatření v souvislosti s drogovou trestnou činností“. Ten mimo jiné shrnuje pokrok na poli vytváření systému kontrolované legální distribuce konopí občanům země, jehož realizace byla jedním z bodů koaliční smlouvy podepsané všemi vládními stranami po volbách v roce 2018.

Nový zákon bude na začátku příštího roku předložen ke schválení lucemburskému parlamentu.

Ve své zprávě ministři uvedli, že tvorba distribučního systému se opozdila z důvodu opatření proti koronavirové pandemii a také z diplomatických důvodů a problémů na mezinárodní úrovni. Přislíbili nicméně, že chtějí předložit ke schválení návrh na legalizaci pěstování až čtyř rostlin konopí na jednu domácnost (ze semínek, nikoli z řízků), a legalizaci užívání konopí v místě bydliště pro všechny dospělé občany.

Konzumace na veřejnosti by podle tohoto návrhu zůstávala za hranicí zákona, snížily by se ale pokuty za držení méně než tří gramů sušených rostlin. V současné době se výše peněžních trestů pohybuje mezi 251 a 2 500 Euro, novela by ji snížila na 25 až 500 Euro v závislosti na „závažnosti“ prohřešku. Provinilci by dále mohli dostat takzvané varování spojené s pokutou 145 eur.

Nový zákon bude na začátku příštího roku předložen ke schválení lucemburskému parlamentu.

Zdroj: www.emcdda.europa.eu

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!