Aktuální článek
Když hulit, tak zdravě 2.část: Nezadržujte dech!

Když hulit, tak zdravě 2.část: Nezadržujte dech!

  • Přinášíme vám druhou část vynikajícího článku, který před pár lety vyšel u kolegů v magazínu Treating Yourself. Minule vám Mark kladl na srdce, že každé kouření je špatné, ale zároveň upozorňoval, že typický kuřák spotřebuje, například v porovnání s tabákem, jen relativně malé množství marihuany. Nakonec připomněl, že ještě větší nepřítel než samotné kouření je náš vlastní strach. Tentokrát už je konkrétnější a jeho článek přináší i nějaké praktické rady.

Potence a čistota

Ke snížení podráždění plic při kouření marihuany zredukujte množství inhalovaného kouře. Takto jednoduchá rovnice se zdá naprosto evidentní. Vyřaďte tedy málo potentní větvičky a semínka. Z větviček si uvařte čaj, semínka zasaďte (nezapomeňte ale od semínek oddělit jejich chlupatou, pryskyřicí obalenou vnější slupku). Také odstraňte jakékoliv kousky zeminy, které se mohly na paličky nalepit. Bylo prokázáno, že zem neobsahuje žádné THC, takže vás rozhodně neuzemní.

Palice bez semínek

Pokud máte na výběr, dejte přednost květům neboli palicím před listím. Průměrný obsah THC v listech je jen asi procento až dvě, u paliček je průměr mezi třemi a pěti procenty. Některé tradiční potentnější odrůdy dokázaly v neoplodněných samičích květenstvích (známých jako sensimilla) dosáhnout i více než deseti procent THC, ale odrůdy vyšlechtěné v poslední době dokážou dosáhnout i lepších výsledků. Díky „válce proti některým drogám” přešli navíc někteří domácí pěstitelé na intenzivní umělé osvětlení, které umožňuje maximalizovat výnos i potenci, stejně jako pěstovat neustále, nezávisle na počasí nebo ročním období. Říká se, že současné odrůdy dokážou vytvořit i 22 procent THC a pořád jsou šlechtěny nové a silnější.

O takových odrůdách každý mluví, ale zrovna jako duchy nebo bohy, i je málokdo viděl. Většina z nás vidí na paličkách hodně listí, které se hodí lépe na vaření než na kouření. Zdravotní rovnice je zde evidentní. Čím silnější materiál kouříte, tím míň se pak dusíte. Silnější kytka vás s menším podušením dostane na stejnou úroveň stavu. Odrůdy Sensimilla mi tak dávají smysl a vám by měly taky.

Hašiš

Hašiš obvykle skvěle plní roli potentnějšího materiálu, ale zároveň přichází s několika nedostatky, které ho efektivně eliminují z úvah o zdravějším hulení. Coby koncentrovaná pryskyřice obsahuje hašiš minimum složek z vláknitých pletiv rostlin, které přispívají k celkovému zážitku z marihuany. Jak léčebné, tak rekreační účinky jsou proto u hašiše odlišné, než když marihuanu konzumujete nezpracovanou. Přespříliš dychtivý uživatel se tak snadno dostane ze stavu příjemné zhulenosti do naprosto nepohodlné „zdrogovanosti”. Velmi vzácně je pryskyřice ničím neředěná, navíc se lisuje pomocí zařízení, která mohou snadno obsahovat zdraví nebezpečné látky nebo špínu. Skutečně nikdy nevíte, co nakonec dostanete, a když hašiš konečně vložíte do své dýmky, k jeho zapálení je potřeba vyšší teplota, než pro spalování marihuany.

Teď ale zpět ke staré dobré marihuaně. Skladujte svoji cennou bylinnou medikaci takovým způsobem, který zajistí udržení její síly. Při získávání marihuany (a tím teď nemyslím pěstování) dostanete sušinu pravděpodobně v klasickém plastovém zip sáčku. To je ale pouze první linie obrany. Takové sáčky jsou vodotěsné, ale už ne vzduchotěsné, takže ta sladká vůně uniká ven. Umístěte tedy tento sáček do dalšího obalu. Hodí se třeba takové ty plastové krabičky na jídlo, které se dají vložit do mikrovlnky. Ty jistě vzduchotěsné jsou. Dobré jsou také zavařovací sklenice. V takových nádobách nejlépe uchováte paličky vcelku a tím i čerstvé a potentní. Skladujte byliny na temném a chladném místě. Lednice je dobrá, ale mrazák je lepší. Při zmrazení ztrácí marihuana svou účinnost jen velmi pomalu. Mějte ale na paměti, že právě lednice a mrazák jsou první místa, kde budou policie a nebo zloději vaši trávu hledat, aby ji mohli zkonfiskovat či ukrást. Je tedy dobré mít při hledání úkrytu představivost a být vynalézaví, navíc se zvýšenou opatrností.

Neskladujte také své zásoby v prostorách vašeho domu, jako je nedokončená půda nebo balkón, kde by byl materiál v létě vystaven střídání horka a chladu, v zimě pak chladu a mrazu. Takové extrémní změny podmínek, zejména když marihuana zmrzne a následně rozmrzne, způsobí rozdrolení vašich bylinek s podobnými následky na kvalitu, jako byste je rozdrtili sami. Jen se podívejte na to, jaké následky zanechává mráz a následné rozmrzání na našich silnicích, když se do mixu přidá voda. (Pozn. překl.: Obšírněji se o skladování marihuany zmiňuji v seriálu Tipy a triky na straně 22 tohoto časopisu.)

Čistota

Pokud máte na výběr, dejte přednost organicky pěstovanému materiálu. V porovnání s melounem nebo mangem hnojeným chemikáliemi, sprejovaným pesticidy a uchovávaným fungicidy by organicky pěstované ovoce mělo chutnat lépe a obvykle tomu tak skutečně je. To samé platí pro organicky vypěstovanou marihuanu. Chemická hnojiva jako takový dusičnan amonný, aktivní ingredience bomby z Oklahoma city, vás skutečné odpálí do výšin.

Buďte obzvláště ostražití v případě pesticidů. Marihuana je příliš cenná na to, aby ji pěstitelé nechali jen tak napospas hmyzu, takže někteří zahradníci se proti ztrátám pojišťují vysokými dávkami insekticidů. Je vaše tráva na drogách? Než bude možné poslat si vzorek na otestování do laborky, rozdrťte v prstech paličku a přičichněte. Její aroma by mělo vyvolávat obrazy divokého deštného pralesa Havaje nebo hlubokých hvozdů Britské Kolumbie, nikoliv petrochemické závody New Jersey nebo Montrealu. Už ta vůně by měla dobře chutnat. Přesto je jediným spolehlivým testem potáhnout si.

Chuťové odstíny jednotlivých odrůd jsou natolik jemné, že kouř je okamžitě přebije. Neočekávejte tedy, že marihuanu při kouření zároveň ucítíte. Místo toho důvěřujte svému hrdlu a hlavě. Pokud vás i jen malé potáhnutí přinutí kašlat nebo pokud vám trošku moc potáhnutí způsobí bolehlav, neobviňujte kytičky, obviňujte chemikálie. Zde by bylo na místě také zmínit jednu radu týkající se samotného aktu kouření. Jestli chcete, můžete vdechovat hluboko, ale nezadržujte dech. Jakmile se jemné membrány řas uvnitř vašich plic pokryjí vzduchem a kouřem, víc už ho nepřijmou, jakkoliv dlouho se budete snažit ho tam udržet. Místo toho prostě jen více podráždí vaše plíce. Kanabinoidy jsou rozpustné v tucích, takže jsou v plicích velmi rychle absorbovány. Dehet ovšem v tuku rozpustný není, proto se vstřebává pomaleji. Kuřte tedy zlehka a bude se vám lehce dýchat.

Vědecké studie potvrdily, že zadržování dechu je plýtvání časem a naprosto zbytečné gesto.

Překlad: Boris Berrea

Děkujeme magazínu Treating Yourself za svolení otisknout tento článek (www.treatingyourself.com)

Autor textu má na kontě knihy Radical Vegetarianism a Sprout Garden a je častým přispěvatelem časopisů o celostní medicíně. Coby paraplegik je zdravotním uživatelem marihuany od pasu dolů a rekreačním od pasu nahoru.

Sinsemilla

Pojem pocházející ze španělštiny , konkrétně ze slov „sin semilla”, doslova „bez semen”, což mluví samo za sebe. Důsledkem je výrazně vyšší výnos, protože rostlina neplýtvá energií na tvorbu semen. Poněkud diskutabilnější je tvrzení, že rostliny bez semen jsou silnější, přesto se k němu většina pěstitelů přiklání.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!