Aktuální článek
Flashback

Flashback

  • Novinky ze světa konopí…

Crazy Case

Zřejmě jen pár hodin trvalo nadšení z čerstvé sklizně mladíkovi z Prahy, kterého uprostřed noci zadržela policejní hlídka. Historickým centrem si totiž nesl plastový kufr, z něhož mu kvůli málo uvěřitelné neopatrnosti vykukovaly celé rostliny konopí. Kuriózní úlovek pražské městské policie okomentoval hned druhý den její mluvčí Jan Čihák pro agenturu Mediafax: „Ve čtvrtek v půl třetí ráno si hlídka strážníků v ulici Malá Štupartská všimla muže, který měl na zádech batoh a v ruce držel pootevřený kufr. Z plastového kufříku vyčnívala rostlina, vzhledově připomínající marihuanu. Mladý muž také upoutal pozornost strážníků tím, že v jeho okolí byl cítit silný zápach charakteristický pro tuto rostlinu.” Nervozita udělala své a ve snaze zavazadlo zpacifikovat se mu otevřelo úplně. „Strážníci v tu chvíli viděli, že je naplněný trsy polosušených rostlin konopí, částečně zabalených do černého pytle,” doplnil Čihák. Po kontrole dokladů muž putoval do policejní cely, kde byl obviněn z trestného činu přechovávání omamných látek. Vyšetřován bude na svobodě a už nyní mu hrozí minimálně rok vězení.

Ptáček v kleci

Rozum zůstává stát při poslechu horké novinky polské provenience. Jedné z historicky nepopulárnějších polských zpěvaček hrozí tři roky za mřížemi kvůli držení marihuany. Jednašedesátiletá Olga Jackowská vystupující pod uměleckým jménem Kora doplatila na nejpřísnější protidrogový zákon v Evropské unii a její kauza opět naplno rozvířila dlouholetý spor, zdali mají lidé kvůli pár cigaretám trávy sedět ve vězení. Policisté dostali tip od celní správy, která zjistila, že v zásilce ze Spojených států, určené pěvkyni, je ukrytá marihuana. Při následném přepadu byla droga skutečně nalezena v hračce pro psa. Jaký trest si Kora, mimochodem vloni z rukou prezidenta ověnčená státním oceněním za přínos kultuře, odnese od soudu, zůstává nejisté. Během poslední dekády bylo v Polsku za držení nebo kouření marihuany zadrženo přes 350 tisíc osob a valná část byla také odsouzena. Sedm set z nich si odpykává trest v káznicích a všichni se záznamem v rejstříku mohou zapomenout na veřejnou funkci nebo cestovní víza do Spojených států.

Džejár opět frajer

Legendární televizní herec Larry Hagman zvítězil nad zákeřnou rakovinou. Během léčby si v nejhorších chvílích pomáhal konopím a podle čerstvých závěrů jeho lékařů nezbylo po nemoci ani památky. Na tiskové konferenci k nové řadě kultovního seriálu Dallas mimo jiné uvedl: „Marihuana je mnohem lepší než alkohol či tabák. Nikdy nikoho ještě nezabila. Rakovina a chemoterapie mě skutečně srazily na kolena. Byl jsem jako vyžle, protože jsem velice rychle zhubnul více než třináct kilo. Díky marihuaně jsem znovu dostal chuť k jídlu.” Na skvělém úspěchu se podepsala i změna jídelníčku, jelikož společně s konopím přešel na striktní veganskou stravu. Nové díly oblíbeného seriálu se začaly točit právě v období jeho onemocnění a tak mohli změnu pozorovat i všichni jeho spolupracovníci. Po skončení natáčení přiznal, že intenzivní práce mezi jeho celoživotními přáteli mu dodala hodně síly. „A mimoto, všichni přece víme, že nikdo nemůže držet Džejára na uzdě,” rozesmál přítomné novináře jedenaosmdesátiletý Larry Hagman.

Kérka na ciferníku

Ačkoliv se magazín Legalizace zuby nehty snaží držet apolitické lajny, nemohl si nevšimnout kandidáta na prezidenta republiky, který by jako jediný oficiálně souhlasil s legalizací marihuany. Proto si poslední čestné místo výročního Flashbacku zaslouží počmáraný Vladímír Franz, který konopí neobvykle přirovnal k soli. Následující text publikoval deník Eurozpravy.cz: „Je mnoho rostlin a každá z nich má v sobě nejrůznější látky,” začíná svou myšlenku Franz. Marihuana se podle něj stala jakýmsi symbolem. „Proč trestně stíhat člověka, kterému vyrostla na zahradě?” ptá se potetovaný kandidát. A přidává výčet rostlin, které jsou mnohem nebezpečnější, a nikdo se je nesnaží vymýtit. Mezi takovými rostlinami jsou konvalinky, náprstník nebo vraní oko. Franz udává i příklad nebezpečné potraviny. Je jí sůl. „Sůl ve velkém množství nám může způsobit smrt. Máme proto kriminalizovat sůl?” dotazuje se opět Franz. Kandidát na prezidenta se řídí pravidlem, že je na člověku, aby zvážil, co je pro něho dobré a v jaké míře. „Nemyslím si, že člověk, který je stejně jako jiní živočichové na této planetě hostem, má právo kriminalizovat přírodu.” dodává závěrem.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!