Aktuální článek
Janis Joplin – Boží monstrum

Janis Joplin – Boží monstrum

  • 16. červen, 1967. Léto lásky bylo v plném proudu. Na legendárním hudebním festivalu v v kalifornském Monterey se shromáždilo přes padesát tisíc lidí. Vystupovat právě začala nepříliš známá skupina ze San Franciska – Big Brother and the Holding Company. Jejich zpěvačkou je čtyřiadvacetiletá Texasanka z Bohem zapomenutého Port Arthuru. Následující tóny způsobí hudební revoluci.

Něco tu ale nesedí. Publikum totiž ani nedutá. Bílé holky takhle do té doby bluesovou hudbu nikdy nezpívaly a kdo ji na začátku kariéry ještě nezná, musí z toho být úplně vedle. Kdyby se o pár minut později kamery otočily směrem do publika, viděli byste obrovský dav lidí s pusou otevřenou dokořán. Na pódiu se totiž právě zrodila první ženská rocková hvězda. Opravdový a těžko zvladatelný génius. Něžná i tvrdá královna rokenrolu. Janis Joplin.

Prase nebo monstrum

Legenda hudební scény, která světu dala čtyři nezapomenutelná studiová alba, se narodila 19. ledna 1943 v rodině školní úřednice a inženýra ve známé naftařské společnosti. Příhraniční texaské městečko Port Arthur v té době žilo ve světle zažitých konvencí a tedy ani dospívání pro Janis logicky nemohlo být jednoduché. Zpívat začala ve svých sedmnácti letech v místním sboru a hudební obzor si rozšiřovala nahrávkami bluesových interpretů jako Bessie Smith či folkového zpěváka Leadbellyho. Jak sama několikrát potvrdila, právě oni byli  v základu její pozdější závratné kariéry. Nic naplat, jen talent nestačí. Na střední škole Thomase Jeffersona se možná i díky svému nadání vymykala průměru a rozhodně nebyla jako její vrstevníci. Kreslila, věnovala se literatuře a aktivně se hlásila k myšlenkám zrovnoprávnění černochů. Touha změnit svět ji dovedla až do klubu Future Teachers of America, který podobné lidi sdružoval, a rozhodně v té době nebyl nikterak populární. Mladá slečna navíc trpěla nadváhou a celé mládí ji provázela vážná kožní onemocnění. Prostě a jednoduše, na pořádné komplexy měla zaděláno a spolužáci jí nijak nepomáhali. Janis se ve městě neřeklo jinak než prase nebo monstrum.

Totálně namol

Podobné to bylo i později na vysokých školách a dlouhodobý psychický teror vedl velice rychle k osobní vzpouře a nezřízenému pití. Nosila černé oblečení, klela a okázale pohrdala tím, co vnímala jako pokrytecké maloměšťáctví. V prosinci 1962 píše úplně namol svou první skladbu s názvem What Good Can Drinking Do a rozhodne se odejít z Texasu do San Franciska. Teprve zde nachází porozumění mezi skupinkou podobných outsiderů. Živí se jako potulná zpěvačka a v místních barech si velice rychle dělá dobré renomé. Kromě pozornosti nadšeného publika ji zde ale čeká i něco trochu jiného. Pravidelný přísun tvrdých drog. Janis život feťáka nevydrží a na jaře 1965 se ve značně zbědovaném stavu vrací do Port Arthuru. Po návratu vážila nanejvýš 40 kilo, ruce měla úplně rozpíchané od injekčních jehel a byla úplně na dně. Došlo jí, že se málem zabila, zmobilizovala všechny síly a pokusila se zbavit svého návyku. Všichni vědí, že ne na dlouho.

Superstar

Netrvalo to ani jeden rok a nudný texaský život vyhnal již abstinující Janis Joplin znovu. V roce 1966 se vrací do Kalifornie a s velkým povděkem vítá nástup hipíků, květinových dětí. Ve stejnou dobu se rozjíždí i kariéra Big Brother and the Holding Company, jejíž kapelník si Janis Joplin pamatoval coby spolužák z texaské univerzity. Slovo dalo slovo a první větší úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Jamování kapely a její silný bluesový zpěv se báječně doplňovaly. Dohromady si brzy získali srdce i duše sanfranciské mládeže. Jejich nejznámější skladbou z prvního alba byla písnička Down on Me, s níž se kapela dostala na 42. příčku v americkém žebříčku. Brzy kapela zaznamenala další důležitý zlom, příchod zkušeného manažera Alberta Grossmana. Po této změně absolvovali první velké koncertní turné s názvem East Coast Tour, na kterém v samém závěru Janis hrála vedle takových velikánů jakými byli Jimi Hendrix, Buddy Guy či Joni Mitchell. Následovala celostátní show Dicka Cavetta v televizi ABC, článek v magazínu Time nebo označení Janis časopisem Vogue za neohromnější ženu rocku. Janis Joplin znal celý svět.

Kamarádi démoni

Jenže nebyla by to ona, kdyby se její bítnické tendence neprojevily zrovna v ten nejnevhodnější okamžik. Heroinový démon opět vystrčil své drápky, a tentokrát si na pomoc vzal svého dobrého kamaráda – alkohol. Přibližně v době, kdy se kapela přestěhovala do Lagunitas v Kalifornii, spadla do závislosti znovu. Ačkoliv měla období, kdy se zdálo, že to zvládá, nebyla to pravda. Janis Joplin se vrátila zpět k nebezpečnému životnímu stylu a společně s ním rostla i její pěvecká sláva. Kapela se stala její novou rodinou. Společně žili, pili a bavili se. Jenže. Z Janis se stala rocková ikona a vztahy s ostatními v kapele se pomalu, ale jistě začaly hroutit. Sláva změní každého, a tak i mladá populární zpěvačka začala své přátele považovat jen za průměrné muzikanty, kteří si snad ani nezaslouží slavnou zpěvačku doprovázet. Nabídce vystupovat sama za sebe samozřejmě neodolala a tak v roce 1968 odhlásila odchod. Následovala slavná hádka na pódiu a s tím i definitivní konec s původní partou. A také rozhodnutí, které jí přivedlo do slepé uličky. Ale nepředbíhejme.

První kolaps

Janis odstartovala novou kapitolu své kariéry, tentokrát s doprovodnou skupinou Kozmic Blues Band. Výsledkem spolupráce byla nahrávka I Got Dem Ol’ Kozmic Blues Again Mama!, která vyšla v září 1969, avšak předešlý úspěch s ní nezaznamenala. A nebylo divu. Kapelu sestavila sama z profesionálních hudebníků, ale bohužel o způsobu sestavování hudebního tělesa neměla ani potuchy. Navíc, soulový zvuk posluchače ani kritiky příliš nezaujal. Špatné recenze v novinách pro ni byly velké překvapení a proplakala kvůli ní prý celé noci. Řešila to tak, jak pro ni bylo typické. Odjela na hotel a tam se sjela dávkou heroinu. Producent jejího alba se nechal slyšet, že byla těžko zvladatelná, čímž myslel skutečnost, že Janis dokázala za svou drogu utratit i dvě stě dolarů denně. Začala na speedu, pokračovala alkoholem a nyní s ním ve velkém míchala také heroin. Její závislost se změnila v život ohrožující problém a Janis se dostala do stadia, kdy bez drogy nedokázala vůbec fungovat. V březnu 1969 to bylo poprvé, kdy jí její kamarádka Linda našla na hotelovém pokoji předávkovanou. Dnes už víme, že to nebylo naposledy.

Zpět na prknech

Psychické i fyzické dno brzy už nedokázala skrývat. Po problémech na festivalu Woodstock skupinu Kozmic Blues rozpustila. Starých přátel se zbavila a kvůli jejich opuštění při cestě za slávou jí mnoho lidí nemohlo přijít na jméno. Trápila ji nejistá budoucnost, do které nakonec zasáhla láska. Díky vztahu s učitelem Davidem Niehausem opět nabrala druhý dech a na jaře roku 1970 zformovala nové uskupení s názvem Full Tilt Boogie Band, složené převážně z kanadských instrumentalistů. Léto strávila koncertováním a stihla dokonce třídní sraz střední školy po deseti letech. Dříve ponižovaná dívka tam před své spolužáky nastoupila jako celosvětová hvězda, bohužel ani díky tomu se nedočkala vřelého přijetí. A jiné to nebylo ani v rodině. Rodiče nedokázali překousnout její veřejné vystupování a ne zrovna lichotivé poznámky na adresu rodného města. S kapelou Full Tilt Boogie Band se po návratu do Kalifornie ještě v srpnu zavřela do hudebního studia, kde začali pracovat na novém albu. Stihli ještě odcestovat do Bostonu, kde odehráli 12. srpna poslední koncert před nahráváním. Nikdo v té chvíli netušil, že to je to poslední koncert v životě Janis Joplin. Připomínala svojí energií první koncert v Monterrey a byla ve vrcholné formě.

Zlatá buchna

Janis se vrátila do Los Angeles a pilně začala pracovat na novém albu s názvem Pearl. Prvního října dokončila skladbu Mercedez Benz a narozeninovou písničku pro Johna Lennona, Happy Trails. V sobotu přicestovala do nahrávacího studia Sunset Sound Studios, aby si vyslechla instrumentálku Burried Alive in the Blues, ke které měla druhý den nazpívat vokály. K tomu ale již nikdy nedošlo. Večer před nahráváním popřála spoluhráčům z kapely dobrou noc a vrátila se do svého pokoje v oblíbeném hotelu Landmark. Z kabelky vytáhla heroin, který koupila odpoledne, a připravila si dávku. Když si jí píchla, odešla do lobby k recepci, aby si rozměnila pár drobných a koupila cigarety z automatu. Recepční byl pravděpodobně posledním člověkem, který Janis viděl živou. Když se vrátila, dávka téměř padesátiprocentního heroinu zasáhla její mozek a světová legenda se skácela k zemi. Bylo 4. října 1970, půl druhé v noci. Producent Paul Rotchild odpoledne posílá manažera Johna Cooka do hotelu, aby zkontroloval důvod její nezvyklé absence. Janis Joplin je však už osmnáct hodin vklíněná mezi postel a gauč. Mrtvá.

Profil

Janis Lyn Joplin
(* 19. ledna 1943 – †4. října 1970). Legendární americká zpěvačka, stylově čerpající z blues, folku a rocku, která bývá označovaná jako přední představitelka bílého soulu. Měla tvárný chraplavý a přitom velmi ženský hlas a expresivní projev. Stala se jedním ze symbolů hnutí hippies. Za její nejlepší desku je zpravidla považováno album Pearl. Zemřela na předávkování drogami ve věku 27 let. Stala se tak členkou nechvalně proslulého klubu 27, jak je mezi fanoušky označována skupina vlivných rockových a bluesových hudebníků, jejichž život skončil neočekávaně v sedmadvaceti letech.

ALBUM PEARL (1971)

Necelé čtyři měsíce po smrti Janis Joplin vyšlo dlouho očekávané album Pearl, na kterém Janis Joplin těsně před zlatou dávkou heroinu pracovala. Obsahuje známé písně jako Mercedes Benz, Make Over nebo Me and Bobby McGee. Album se hned dostalo na první místo v americkém hudebním žebříčku. Magazín Rolling Stone ho zařadil na 122. místo nejlepších alb všech dob a o deset let později dostala in memoriam cenu Grammy za celoživotní přínos světové hudbě. Janis Joplin vstoupila do síně slávy a stala se nesmrtelnou.

KLUB 27

První zástupkyně něžného pohlaví v „Klubu 27″, tedy neformálního spolku slavných umělců, kteří zemřeli ve věku dvaceti sedmi let. Kromě Janis Joplin a Amy Winehouse do něj patří kytarista Rolling Stones Brian Jones, zpěvák Jim Morrison, zpěvák Jimi Hendrix či Kurt Cobain z legendární kapely Nirvana.

MILOSTNÉ AVANTÝRY

Ačkoliv Janis Joplin trpěla silnými komplexy a necítila se ani trochu atraktivní pro opačné pohlaví, již od počátků její hudební kariéru doplňovaly milostné avantýry s kolegy z jiných kapel. Její postelí údajně prošly takové hvězdy jako Leonard Cohen, Eric Clapton, Jimi Hendrix, Jim Morrison či Kris Kristofferson. O společných večírcích kolují legendy dodnes.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!