Aktuální článek
Přátelé konopí

Přátelé konopí

  • Ganja hrdinové, marihuanové hvězdy a zkouřené celebrity

Lynx Vaughan Gaede a Lamb Lennon Gaede
(* 30. června 1992, USA, zpěvačky)

Ještě jim nebylo ani 15 let a staly se ikonami hudební neonacistické ultrapravicové scény. Blonďatí andílci, dvojčata Lynx Vaughan Gaede a Lamb Lennon Gaede takřka přes noc hravě převálcovaly Evu Braunovou v mokrých snech mnoha plešatých intelektuálů. Publikum dostávaly do varu hajlováním a jako ztělesněné valkýry dávaly ve svých baladách i těm nejzakomplexovanějším fanouškům naději, že i oni jednou vstoupí do otevřené síně Valhally. Samotný název jejich kapely Pruská modř se vztahuje k údajné absenci zbytkové látky po Cyklonu B v plynových komorách, což bývá jedním z hlavních argumentů popíračů holocaustu, mezi něž se dívky řadily. V rozhovorech s novináři bezelstně tvrdily že: „…vězňové v koncentračních táborech měli k dispozici tenisové kurty a bazény.”

Jenže sotva dosáhly dvaceti let, lékaři Lynx diagnostikovali nádor a operovali ji. Aby ulevila bolestem a nevolnosti, sáhla zapřisáhlá neonacistka po marihuaně a to byl konec její kariéry na této scéně. „Marihuana mi zachránila život, bez ní bych tu již zřejmě nebyla,” nechala se slyšet. Trávu posléze začala užívat i její sestra Lamb. A zřejmě nekouřily vůbec špatné modely, protože ve svých názorech nejen na různorodost lidského genofondu prošly něčím, co se snad ani nedá nazvat obratem, jako spíš střemhlavým saltem do jiné dimenze:„Líbí se mi, že máme tolik různých kultur. Myslím, že je to úžasné a každý den jsem hrdá na to, že je na světě tolik různých míst a lidí,” vykládala jedna z bývalých ultrapravicových superstar.  Jindy zase její sestra prozradila nově nabyté poznatky o jejich původu: „Přicházíme z místa lásky a světla. Jsme vyvoleny udělat něco víc, jsme léčitelky. Chceme rozdat co nejvíce lásky a pozitivity, jak jen budeme moci…” Podobné řeči jsou divné, ať už je říká kdokoliv, ale od Prussian Blue to zní skoro jako předzvěst apokalypsy. Jejich láskyplné poselství se do srdcí rozčarovaných fanoušků zabodává jako nůž. Jenže novopečeným hipísačkám už je to zřejmě fuk, teď mají jiné hračky. A jak pohlížejí na svou minulost? Podle svých slov jsou za zkušenost s kapelou rády, ale již nechtějí dál pokračovat jako frontmanky v systému víry, které zcela nerozuměly, a začínají nový život. A pak, že je tráva bezpečná!

Larry Martin Hagman
(*21. září, 1931, USA, herec, producent a režisér)

Na obrazovkách zářil v roli všehoschopného křiváka JR z Dallasu, který sice s oblibou pomalu usrkával whiskey, ale vždy přesně věděl, co dělá. V soukromém životě však jeho představitel, herec Larry Hagman (velký opilec a kuřák) své chování pod kontrolou rozhodně neměl. S pitím začal již ve čtrnácti letech, což se citelně podepsalo na jeho zdraví. V roce 1995 ho jeho záliba polomrtvého sklátila na chirurgický stůl a prodělal transplantaci jater. Před časem si svou daň vyžádaly i cigarety a lékaři Larrymu diagnostikovali nádor v krku. Osmdesátiletý herec se nevzdal, podstoupil další léčbu a novinářům nedávno s úlevou oznámil, že jeho nádorové bujení bylo zažehnáno.

V průběhu chemoterapie objevil bojovník Larry marihuanu, která se stala jeho důležitou spojenkyní na cestě za uzdravením. Zároveň se začal podpůrné rostliny nahlas veřejně zastávat. O své zkušenosti promluvil v rozhovoru pro německý magazíne Bunte: „Chemoterapie mi dala vážně zabrat. Ztratil jsem 14 kilogramů váhy. Marihuana mi vrátila zpět chuť k jídlu,” řekl a dodal, že rostlinu považuje za lék. V současnosti se Lary Hagman snaží rychle dostat zpět do kondice, protože ho čeká natáčení další série Dallasu. Obávaný JR Ewing se vrací zpět na obrazovky, podlejší než zamlada a bráchovi Bobbymu určitě nedá ani na špeka.

Arthur Ira Garfunkel
(*5. listopadu, 1940, USA, hudebník, skladatel, herec, básník)

Nepříjemné problémy připravili snaživí policisté kvůli marihuaně v uplynulých letech hudebníkovi Artu Garfunkelovi, členovi slavného dua Simon and Garfunkel. Nejprve ho s trávou načapali v roce 2004 poté, co zastavili jeho auto kvůli překročení povolené rychlosti. Při té příležitosti ho totiž také rovnou prošacovali a nalezli u něj v bundě zbytky špeka. Arta to tenkrát stálo 200 dolarů. Jistě dost otravné. Jenže to nebylo všechno. O rok později ho totiž dostali zas! A opět v autě. Art se právě vracel ze střední školy ve Woodstocku, kde pro studenty přednášel o zdravém životním stylu. Po cestě kolem slavného městečka si možná chtěl zavzpomínat na šedesátá léta a odpálil si v klidu jointa. Idylku však záhy překazili silniční policisté, kteří ho zastavili, protože před tím projel bez zastavení na stopce. Strážník později vypověděl, že z auta se linul silný marihuanový zápach a v popelníku nalezl dokonce zbytky jointů. Okresní prokurátor Williams z toho již takovou radost neměl a záhy celou událost okomentoval v novinách slovy: „Garfunkelova zajímavá přednáška studentům je pro společnost mnohem cennějším přínosem, než jakákoli pokuta, kterou musí zaplatit.”

Elijah Jordan Wood
(*28. leden, 1981, USA, herec)

To, že představitel hlavní postavy z trilogie Pán prstenů Elijah Wood je kuřák trávy, se zdá být jasné jako facka. Navíc sám prohlásil, že: „Marihuana a Pán prstenů patří dohromady.” Aby taky ne, když Frodo Pytlík vypadá skoro pořád zmaštěně. A přesvědčivé výkony, jaké Elijah podává v komediálním zkouřeném seriálu Wilfred, už nenechají téměř nikoho na pochybách, že moc dobře ví, co dělá. Ale zdání klame. V rozhovoru, který poskytl časopisu High Times vyšlo najevo, že se mu z trávy vlastně dělá pěkně šoufl.

A přitom to začalo tak slibně. Na pobídku, aby něco řekl o trávě, nejprve odpověděl jako by byl zrovna v rauši: „Myslím si, že celý ten nápad udělat trávu ilegální je vážně hrozně směšný. Je trošku pitomé nechat se znervóznit něčím tak přirozeným.” Jenže jakmile začal ohledně „něčeho tak přirozeného” mluvit v souvislosti se svou osobou, rychle obrátil: „Abych řekl pravdu, já nejsem velký příznivec hulení jointů, nedělá mi to úplně dobře. Mám kámoše, kteří kouří celé roky. Vždycky jsem si přál to umět také tak, a užívat si pohodu a toleranci, ale nějak mi to nejde,” řekl, čímž zklamal na celé čáře. A nezachránil to ani následným ujišťováním, že má vlastně trávu rád: „Ovšem jsem jejím zastáncem! Prostě cítím, že by měla být dekriminalizována. Užíváme peníze daňových poplatníků na to, abychom lidi drželi dál od něčeho tak neškodného…” No věřili byste mu, že opravdu nehulí, nebo si jen chrání pověst, aby nepřišel o kariéru?

Daniel Jacob Radcliffe
(*23. července, 1989,Velká Británie, herec)

Už je to nějaký čas, kdy herce Daniela Radcliffa alias Harryho Pottera zachytil jakýsi práskač na mobilní telefon, jak na párty v Londýně kouří jointa. Je smutně veselé pročítat, kolik zbytečného povyku dokázala taková maličkost nadělat. Práskač nelenil, fotky okamžitě prodal bulváru a o rozruch bylo postaráno. Spousta lidí nemohla za vydatného přicmrndávání laciných médií rozdýchat, že se obrázek čarodějova učně, který měli zafixovaný z kina, jaksi změnil. Noviny škodolibě nabízely na svých stránkách prostor pro vyjádření účastníků doličné párty a vznikla tak panoptikální přehlídka lidské pitomosti. Návštěvníci novinářům důležitě popisovali, jak se herec začal smát a někdo ho prý dokonce slyšel, jak řekl, že miluje trávu. V podobném duchu se nesla i další „šokující” svědectví:„Daniel se smál a zdálo se, že se baví. Ale nevypadal, že by měl vůbec ponětí, co se kolem děje. Jeho chování mě překvapilo,” líčila rozčarovaně dívka Anne. Účastnice večírku Debbie zas neskrývala svoje pohoršení:„Byl úplně mimo. A nechtěl, abychom ho poznali. Řekla jsem mu, že vypadá jako ten herec z Pána Prstenů. Trochu ho to pobavilo a pak řekl: Ne, to nejsem já. Ale jako fakt nevypadal v pohodě. Vypadá úplně jinak než ve filmu.” Návštěvník John vsadil na starostlivou notu: „Opravdu si nejsem jistý, jestli se měl Daniel na pozoru před tím, že by se na párty mohly brát i nějaké tvrdší drogy, nebo jak otevřené to tam vlastně k braní drog bylo,” a dívka Sussie vypozorovala, jak Daniel „Vytáhnul svoje papírky a motal z nich zkušeně jointy. Později večer se začal hrozně smát.” Musí to být divný pocit, když si člověk nemůže ani dát práska, aniž by zároveň neriskoval, že se o tom druhý den dočte v novinách. Cena za slávu je zkrátka vysoká. Daniel si však od té doby dává nejspíše větší pozor, protože žádný další větší skandál zatím nenásledoval. A z toho plyne poučení: Jste-li slavný, nehulte trávu na místech, kde je plno blbců.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!