Aktuální článek
Vikingové

Vikingové

  • Mnoho lidí v poslední době (znovu) nachází zálibu ve stolních hrách, které jsou zábavné, ať už užíváte jakékoliv drogy nebo dokonce neužíváte vůbec žádné. V tomto seriálu vám budu představovat takové stolní hry, ke kterým se dostanu a které sám považuji za zábavné a hodné hraní.

Vikingové jsou jednoduchá strategická hra. Pravidla na první pohled jednoduše nevypadají, ale každý s IQ nad hranicí demence je pochopí během první hry. Hra je určena pro 2 až 4 hráče. Téma hry odkazuje na dobu Vikingů, kdy udatní bojovníci na svých dlouhých lodích statečně křižovali Severní ledový oceán a obsazovali všechno v dohledu.

Jak se to hraje?

Z popisu to možná bude působit trošku komplikovaně, ale věřte mi, že v reálu je to velmi jednoduché. Ve hře je několik prvků. Je tam centrální herní plán, na kterém jsou kartičky ostrovů a lodí, otočné kolo s cenami, figurky Vikingů a kartičky bonusů. Na začátku se vylosuje 12 kartiček ostrovů a lodí a 12 figurek Vikingů. Kartičky se rozloží kolem kola s cenami. Dostaneme tak hodnoty od 0 do 11 peněz, přičemž nejlevnější kartička musí být vždy za 0 peněz, takže jak se kartičky vykupují, kolem se otáčí. Peněz je do začátku různé množství podle počtu hráčů. Na nejdražší pozice se vždy umisťují lodě, které, pokud je hráč zakoupí a vyloží do svého herního plánu, ohrožují Vikingy vyskládané pod sebou, dokud je nezneškodní Viking bojovník. Figurky Vikingů mají kromě bojovníka i různá další zaměření. Najdeme tam Vikinga šlechtice, který vám dá 2 vítězné body, Vikinga zlatníka, který vám dává peníze, Vikinga rybáře, který získává pro ostatní potravu a Vikinga zvěda, který dává vítězné body za přítomné zlatníky a rybáře. Nakonec je tam ještě Viking převozník, který vám umožní umisťovat na ostrovy Vikingy, pro které předtím nebylo místo. Když si někdo koupí kartičku, tak k ní dostane i přidruženu figurku Vikinga, a pokud navíc tato kartička byla momentálně nejdražší ve hře, dostane i nějaký ten bonus. Pravidla mají ještě nějaké drobné nuance, ale na to zde není místo.

Hlavní tahák hry

Jedním slovem strategie. Herní prvky sice zahrnují jen Vikingy, ostrovy, lodě a bonusy, ale nabízí nespočet možností, jak tu kterou situaci vyřešit a znevýhodnit přitom soupeře. Protože nemůžete kupovat kartičky za 0 peněz, dokud je stejný typ Vikinga i na dražším políčku, můžete tak například donutit soupeře, aby vykoupili ty dražší, a na vás zbude ten zadarmo. Můžete také v bonusech nashromáždit bonusy například pro šlechtice, takže už nebudete dostávat za jednoho 2 body, ale rovnou třeba 4 a pak vyhrát jen díky mase šlechticů. Možností je mnoho. Navíc si hráči přímo nezasahují do svých herních plánů, takže ani nehrozí konflikty, které u akčnějších her vyvstávají s železnou pravidelností.

Hodnocení

Vikingové jsou dobrá hra. Nikoliv vynikající, ale dobrá ano. Sice se po nějakém čase ohraje, ale přesto je zábavná a pravidla se dají vysvětlit rychle, takže můžete obměňovat spoluhráče a tím i celou hru. Hra se dá koupit od 479 korun výše. Taková cena není úplně nejnižší, vzhledem k tomu, co hra nabízí, ale ani vyloženě přemrštěná. Hra je to zábavná a přímočará, nedochází k prudkým zvratům. Při takovém Carcassone se často stane, že si budujete od začátku hry monstrózní město, které vám na konci někdo sebere. U Vikingů se tohle nestane, přesto se budete 30 až 60 minut, které hra trvá, dobře bavit.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!