Aktuální článek
Dává Obama legalizaci zelenou?

Dává Obama legalizaci zelenou?

  • Od převratného a zároveň kontroverzního vítězství legalizačního hnutí ve státech Colorado a Washington uplynuly více než dva měsíce, během kterých se netrpělivě čekalo, jaká bude reakce zástupců federální administrativy. Nakonec se k ožehavému tématu vyjádřil jako první sám prezident Barack Obama.

V televizním interview, které odvysílala televize ABC 14. 12. 2012, Barack Obama mimo jiné prohlásil, že „potírání rekreačního užívání marihuany ve státech, jež ho legalizovaly, nedává smysl.“ Prioritou by podle amerického prezidenta mělo být „chytání větších ryb“. Ve srovnání s prvním volebním obdobím, kdy na problematiku konopí veřejně téměř nereagoval (případně ji zesměšňoval), se v tomto rozhovoru vyjádřil k celé záležitosti celkem obšírně. Nebude proto od věci jeho výroky rozebrat.

Zřejmá kolize mezi federálními a státními zákony není z dlouhodobého hlediska udržitelná a otázka změny prohibičních zákonů se stává jedním z nejdiskutovanějších společenských a politických témat nejen ve Spojených státech. Schizofrenní situace, kdy čím dál větší počet amerických států hrubě porušuje federální legislativu, poněkud mate všechny zúčastněné strany – na jedné straně konopné aktivisty, pacienty, pěstitele a další navázané byznysy a na straně druhé i policejní složky, federální agenty a justici.

Tyto zainteresované skupiny by si na prezidentově vyjádření měly všimnout několika důležitých bodů. Prvním je právě ona vážnost, se kterou Obama tentokrát adresoval problematiku legalizace konopí, což kontrastuje s jeho předchozími posměšnými reakcemi na podobné otázky. Po legalizačních vítězstvích v Coloradu a Washingtonu došlo nejspíše i prezidentovi, že snahy o ukončení prohibice nelze nadále považovat za úsměvný žert, ale za politickou realitu dnešní doby.

Dalším význačným momentem bylo vyjádření „v tuto chvíli nejsem pro celonárodní legalizaci marihuany“. Klíčovým v tuto chvíli se Barack Obama vzdálil svým předchozím tvrzením, kdy myšlenku legalizace zavrhoval jako takovou. V minulosti se prezentoval podobně odmítavými postoji ke sňatkům stejného pohlaví, až se nakonec – zejména pod tlakem měnícího se veřejného mínění – rozhodl práva gayů a lesbiček veřejně podpořit. V rozhovoru o marihuaně zmínil i vzrůstající společenský odpor k prohibici jako důležitý faktor pro možnou budoucí změnu, zároveň ale neslíbil, že by v blízké době hodlal na půdě Kongresu sám iniciovat legalizační návrhy.

Přesto právě s činností Kongresu souvisí třetí zásadní moment z televizního interview: „Jedná se o vážný problém, protože Kongres ještě nezměnil zákon,“ uvedl Obama. „Tvorba a úprava legislativy je naší prací a nyní je nutné debatovat o tom, jak sladit federální a státní zákony tak, aby si vzájemně neodporovaly.“ Je důležité uvést do kontextu slova debatovat a sladit – zde dává prezident celkem jasně najevo, že konflikt mezi federální a státní legislativou by se měl řešit debatou a kompromisem, namísto doposud převládajícího názoru, podle něhož je „federální zákon vždy a všude nadřazen státnímu“.

Důležité nyní bude, jak se k oné debatě postaví vysocí činitelé Obamovy administrativy – například ministr spravedlnosti Eric Holder, drogový car Gil Kerlikowske a šéfka Úřadu pro potírání drog (DEA) Michele Leonhartová. Obávám se, že osobní názory a motivace těchto celoživotních bojovníků proti „drogám“ (a zejména proti marihuaně) se od prezidentových mohou zásadně lišit.

Jejich veřejné prohlášení má být zveřejněno v blízké době a obyvatelé Colorada a Washingtonu se mezitím mohou pouze dohadovat, do jaké míry se slova prezidenta změní v realitu a do jaké míry se bude jednat o fikci. Ostatně nejednalo by se o první případ, kdy Barack Obama příznivcům konopí něco slíbil a následně svůj slib vůbec nedodržel – viz útoky na výdejny léčebného konopí, o kterých jsme již v našem magazínu psali (článek na webu: Aktuální vývoj kolem největší výdejny lékařského konopí na světě…).

Politický a společenský vývoj v souvislosti s legalizačními snahami ve Spojených státech má zásadní dopad na drogovou problematiku po celém světě a my budeme tyto probíhající změny nadále pečlivě sledovat, abychom vás o všem důležitém aktuálně informovali. Souhrnný rozbor průběhu listopadových legalizačních voleb a popis jejich prvních reálných dopadů najdete v lednovém čísle magazínu Legalizace.

Zdroje:
abcnews.go.com

slog.thestranger.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!