Lukáš Hurt pracuje jako překladatel, novinář, editor a vydavatel. Od…
Pro většinu onkologických pacientů s pokročilou formou rakoviny přestane být chemoterapie v průběhu léčby efektivním prostředkem při boji s nemocí. V mnoha případech se růst a šíření nádorů buď vůbec nezastaví, anebo jen dočasně, aby se následně vrátilo s ještě větší intenzitou.
Vědci z amerického Seattlu přišli začátkem loňského srpna s vysvětlením, které výrobce chemoterapeutických preparátů rozhodně nepotěší a spíše nahrává do karet příznivcům alternativních léčebných metod s využitím přírodních a v mnoha případech bezdůvodně ilegálních látek (v poslední době se jako jedna z nejúčinnějších jeví například naše oblíbená rostlina konopí).
Odborníci z Centra pro výzkum rakoviny Freda Hutchinsona v Seattlu zkoumali fibroblasty, což jsou vazivové buňky vyskytující se běžně v okolí těch rakovinových. Jejich základní funkcí je produkce mezibuněčné hmoty a hojení ran, ovšem výzkum ukázal, že po zasažení dávkou chemoterapie začnou překvapivě stimulovat také růst rakovinových buněk ve svém bezprostředním okolí.
Studie publikovaná v odborném žurnálu Nature Medicine tuto novinku vysvětluje tak, že léčba chemoterapií poškodí DNA fibroblastů, které následně začnou produkovat až třicetkrát více proteinu WNT16B. Tento protein stimuluje růst a šíření rakovinových buněk a pomáhá jim budovat si odolnost vůči chemoterapii. Spoluautor studie Peter S. Nelson k tomu dodává, že takové výsledky notně překvapily samotné výzkumníky. O WNT16B se již dříve vědělo, že pomáhá růstu a rozvoji zdravých buněk, ovšem až nyní byl identifikován jako zdroj, z něhož se šíří rakovina a kde vzniká odolnost vůči chemoterapeutikům.
Léčba chemoterapií probíhá v cyklech tak, aby zdravé buňky (a pacient) měly po dávkách toxických preparátů čas na regeneraci. Jenže tento postup obvykle nezahubí všechny nádory: některé přežijí a zesílí, jiné navíc získají ještě větší odolnost vůči těmto procedurám. Podle Nelsona můžeme v laboratoři vyléčit většinu nádorů tím, že buňkám jednoduše dodáme obrovské dávky toxických léčiv. Nicméně takto extrémní dávky by vedly nejen k zahubení veškerých nádorových buněk, ale i buněk zdravých, takže by v důsledku nepřežil ani pacient.
Výsledky nové studie o chemoterapii byly jistě jiné, než výzkumníci (a její zadavatelé) očekávali, na druhou stranu zcela zapadají do diskursu posledních let, který tvrdí, že chemoterapie neovlivňuje pouze rakovinové buňky, ale může mít různý vliv na fungování ostatních buněk – zejména uvnitř a v bezprostřední blízkosti nádoru. Jak poukazuje britská odbornice na výzkum rakoviny Fran Balkwillová: „Někdy to může být ku prospěchu věci – například když chemoterapie stimuluje okolní zdravé buňky k tomu, aby útočily na nádory. Ovšem tato práce dokazuje, že zdravé buňky v okolí nádorů mohou za určitých okolností také zvyšovat odolnost nádorů vůči léčbě.“
Poškození DNA zdravých buněk chemoterapií je jednou z těchto „určitých okolností“ a studie z Centra pro výzkum rakoviny Freda Hutchinsona tak dodává další přesvědčivé argumenty všem odpůrcům této konveční formy léčby rakoviny – i přes očekávané snahy o zpochybnění závěrů studie (mnohým zcela jistě nepohodlné). Možná je ale již opravdu na čase začít hledat jiné cesty a způsoby než chemickou a bolestivou metodu, která má dlouhé desítky let stále stejně tragické výsledky. Obzvlášť když se ve vědeckých kruzích objevují nové a nové důkazy na podporu tvrzení, že například aktivní látky obsažené v rostlině konopí (především THC a CBD) úspěšně dokážou zastavit nádorové bujení a mohou tak představovat netoxickou, vysoce účinnou a bezbolestnou alternativu k současným konvečním procedurám.
Zdroje:
medicalxpress.com
Studie:
nature.com