Aktuální článek
Drogová poradna

Drogová poradna

  • Ve spolupráci s online drogovou poradnou (www.drogovaporadna.cz), kterou spravuje tým zkušených odborníků o. s. Sananim, vám přinášíme další zajímavé dotazy konopných uživatelů nebo lidí, kteří se s konopím dostanou do styku a nevědí si s ním rady.

Léčba marihuanou

Chci podstoupit léčebnou kúru marihuanou (pod odborným vedením) – jedná se o chronický, suchý zánět v čelisti. Už několik let ho léčím bezvýsledně. Mám myslet na rizika? Jsem trochu bezradná a nejsem na experimenty. Prosím o váš názor. Je mi 50 let.

Rizika asi budete muset probrat se svým lékařem a s tím, kdo vás bude léčit. Bude to záviset na způsobu užití, aplikační formě, vašem zdravotním stavu… Nicméně, pokud jste jinak zdravá a dávky budou přiměřené, neměla by být rizika nijak dramatická.

Nový výzkum marihuany a zdraví?

Dobrý den,
včera jsem byl v knihovně a narazil jsem zrovna na knihu Drogy – otázky a odpovědi, kde jsem se dozvěděl, že joint marihuany může obsahovat až několikanásobně více škodlivých látek, než jedna cigareta.
Mám ale několik přátel, kteří do mě v poslední době hustí pravý opak a pořád se tím ohání. Zároveň se všude na internetu píše, že marihuana má jen velmi málo škodlivých vlastností, jako třeba poruchy soustředění a paměti. Chtěl bych tedy poprosit, jestli nevíte, kde sehnat nejnovější studie ohledně konopných drog. Ideální by bylo, kdybyste mi mohli poradit přímo vy: jak se z odborného hlediska pohlíží na marihuanu dnes?
Předem díky za odpověď.

Já jsem v poslední době nové studie moc nesjížděl, ale ta informace se týkala téměř jistě dýmu a rakovinotvorných látek. Mám dojem, že poměr je asi 1:5 – konopná cigareta obsahuje asi 5× více rakovinotvorných látek, než stejně velká cigareta tabáková. Byla to nějaká studie, ale už jsem ji vytratil z paměti. Nicméně, při odhadu rizika je třeba vážit i to, kolik toho vyhulíte. Pokud je konopí kvalitní, obvykle joint obsahuje mnohem méně „materiálu“, než cigareta, a taky jointů nevyhulíte dvacku za den, dokonce ani když hulíte denně. Sečteno a podtrženo – pokud bychom zkoumali rizika průměrného kuřáka cigaret a konopí, kuřák konopí na tom bude pravděpodobně lépe, co se týče expozice rakovinotvorným látkám. Vycházím z premisy, že kuřák konopí nekouří cigarety. A také lze vyvodit praktické doporučení – hulit kvalitní konopí, stonky a listy vyloučit, a taky nepoužívat tabák k doplnění objemu jointu.

Pasivní kouření marihuany

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Sám trávu už nekouřím přes tři měsíce, ale většina mých přátel ano, často s nimi například sedím v místnosti, která je hodně zakouřená kouřem z trávy. A tak se ptám, je možné prokázat THC v moči jenom tím, že kouř dýchám?

Je to velmi nepravděpodobné, ale pokud chcete mít jistotu, můžete si na své náklady zakoupit volně prodejný orientační test na THC (cca 100 korun), test si v domácích podmínkách sám provést a současný stav zkontrolovat. Test lze zakoupit v každé lékárně a jeho použití je velmi snadné, podrobný návod jak jej použít je přibalen.

THC a těhotenství

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o odpověď.
S přítelem kouříme trávu už nějaký ten pátek, který odhaduji na 9 let (každý den cca. 4 až 5 jointů). Občas vynecháme víkendy a je to ok, ale těšíme se na „pohodu“, až budeme sami a doma.
Začali jsme spolu, když se u přítele objevily celkem závažné zdravotní problémy. Já je sice neměla, ale držela jsem s ním po celou dobu basu a nehulila. Musím přiznat, že kdybych nebyla ve věku, kdy začínám přemýšlet o rodině, asi bych nepovažovala za nutné s tím přestat. Vždy jsem pracovala na celkem slušném místě, kde by nikoho ani nenapadlo, že jsem zhulka.
Dávno jsem zjistila, že nejsem typ člověka, který by dokázal fungovat ve stresu –  už na základce jsem měla před každou písemkou dokonale „vymetenou“ hlavu. Tím jsem chtěla naznačit, že mi hulčo dost pomohlo vyrovnat se se spoustou věcí – stres, mindráky, atd., aniž bych si uvědomila, jak dlouho v tom lítám, a přítel vlastně taky. Jeho zdravotní stav se zlepšil v rámci daných možností, takže ani on nutně hulit nepotřebuje. A najednou přišel ten moment, kdy jsme řekli dost. Je nám jasný, že budeme muset změnit zvyky a vyplnit čas, kterej jsme před tím prohulili, ale zajímalo by nás, jak dlouho budeme muset čistit naše těla a hlavy, aby to neodneslo mimčo. Těhotná nejsem a vím, že v mém věku 29 let to může chvíli trvat (přítel je o 4 roky starší). Kdy bude tělo vyčištěný tak, aby to neovlivnilo dítě? Už jsem byla na pár stránkách, kde jsem četla důsledky hulení. Nevím, čemu mám věřit? Prosím o radu a předem děkuji.

Optimální je abstinovat minimálně 3 měsíce před plánovaným početím, důležitá je v tomto ohledu především abstinence matky.

Jinak hulili jste poměrně intenzivně a dlouhodobě, takže to vysazení nemusí být úplně snadné. Kdyby s tím byly nějaké potíže, objevily se nějaké výrazně nepříjemné psychické stavy, které dosud mohly být marihuanou překryty, určitě se ozvěte, doporučíme vám zařízení, kde by vám s tím mohli pomoci.

Jinak by vám v začátku abstinence mohl pomoci čaj z meduňky lékařské – to v případě problémů se spánkem a neklidem – také je dobré užívat preparát Magne B6.

Věřím, že se vám to povede i s partnerem zvládnout a přeji zdravé mimino.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!