Aktuální článek
Přátelé konopí

Přátelé konopí

  • Ganja hrdinové, marihuanové hvězdy a zkouřené celebrity

Morgan Freeman

(*1. června 1937, USA; herec, režisér, vypravěč a komentátor)

Morgan FreemanOskarový Pan Herec ztvárnil během své bohaté kariéry nespočet rolí, od Nelsona Mandely až po Boha. Mezi jeho nejslavnější postavy patří např. Red z filmu Vykoupení z věznice Shawshank či Lucius Fox ze slavné Nolanovy trilogie o Batmanovi. V rozhovoru s reportérem britského Guardianu z roku 2003 přiznává, že vyzkoušel kdejakou drogu, ale nikdy nad užíváním neztratil kontrolu. Později podle svých slov s kokainem a jinými „tvrdými“ drogami skoncoval, ale se zábleskem v očích dodává: „Ganjy se ale nikdy nevzdám. Je to tráva od Boha.“ A přidává odkaz na Mojžíše a hořící keř jako biblickou referenci na spirituální sílu konopí.

Svůj názor na legalizaci marihuany pak dosti pregnantně shrnul v nedávném interview pro magazín Newsweek, kde uvádí: „Marihuana! Oh, nebesa. To jsou snad nejhorší zákony v celé historii. Nemůžete zabránit lidem dělat to, co dělat chtějí, takže zapomeňte na zakazování. Tím pouze vytváříte zločince z lidí, kteří nic zločinného nedělají. Utrácíme kvadrilióny dolarů na vedení války, kterou nelze vyhrát! Mohli bychom spoustu peněz naopak vydělat, prostě legalizujme a zdaňme tak, jak je tomu u alkoholu. Je to celé hloupost.“ Své liberální postoje potvrdil i v odpovědi na otázku týkající se sňatků gayů: „Vyrostl jsem na Jihu, ale když jsem po vystoupení z letectva začal studovat tanec, byl jsem teplými hochy obklopen neustále. Jakmile je poznáte, donutí vás to změnit názor.“ Jak vidno, Morgan Freeman je skutečně dosti free man…

Prof. JUDr. Vladimír Franz

(*25. května 1959, Praha, Česká republika; výtvarník, hudební skladatel, pedagog, kandidát na prezidenta ČR)

FranzOd hlavy až k patě pokérovaný vystudovaný právník byl donedávna znám spíše relativně úzké, umělecky a alternativně založené části společnosti. Kromě svého nepřehlédnutelného tetování vynikal hlavně v oblasti vážné a scénické hudby a výtvarného umění. V létě 2012 však rozvířil zatuchlé politické vody naší malé zemičky, když na popud facebookové skupiny Vladimír Franz prezidentem oznámil svou kandidaturu do nadcházející přímé volby českého prezidenta. Jeho kandidatura byla následně přijata na základě odevzdání petice s dostatečným počtem podpisů občanů, získal jich dokonce ze všech „lidových“ kandidátů nejvíce (88 388).

V rámci předvolební kampaně se pak prostřednictvím videoklipu jako první (a dosud asi jediný) z kandidátů veřejně vyjádřil i k otázce legalizace konopí. A jak to tedy vidí prezidentský „avatar“?


„Je mnoho rostlin a každá z nich má v sobě nejrůznější látky. Narážím na problém, který se týká marihuany (…). Je až otázkou, proč trestně stíhat člověka, kterému vyrostla na zahradě. Když si představím např. konvalinky, oměj, náprstník nebo vraní oko, to jsou rostliny, které mají v sobě daleko více jedů, ale nikdo se je nesnaží kriminalizovat. (…) Je na člověku, aby zvážil, co je pro něj dobré a v jaké míře. Nemyslím si ale, že člověk, který je stejně jako jiní živočichové na téhle planetě pouze hostem, má právo kriminalizovat přírodu.“

Jak je to s jeho osobním vztahem k trávě sice neprozradil, leccos však napovídá 11 let starý rozhovor vydavatelství Guerilla Records s nejprovařenějším českým zhulencem JXD. Ten nostalgicky vzpomíná na krásné porevoluční časy, kdy se oba pánové motali kolem vznikajícího hnutí skinheads: „S doktorem Vladimírem Franzem jsme sedávali v maskáčích v kavárně Slavia, četli zahraniční časopisy o původním hnutí Oi!, které nemělo s dnešními hololebými nácky naprosto nic společného a plánovali si, jak podobné nerasistické hnutí frustrované dělnické mládeže založíme. Chtěli jsme je oslovit filozofickou pravdou!“ Zdá se silně nepravděpodobné, že by zrovna tito dva podobná témata řešili bez nějakého toho THC v krvi…

Paris Hilton

(*17. února 1981, USA; modelka, podnikatelka, herečka, módní návrhářka, zpěvačka, pravnučka zakladatele a dědička sítě hotelů Hilton)


Paris HiltonBlonďatá bohémka Paris Hilton již několik let plní stránky bulvárních plátků svými více či méně divokými výstřelky. Podobně jako Pamela Anderson (viz Legalizace č. 9) se i pařmenka Paris proslavila nejen zveřejněním několika erotických až pornografických videonahrávek, ale také opakovanými odhaleními svých drogových úletů. Na videu z roku 2004 se objevila, jak šlukuje špeka se slovy: „Paris Hilton, část druhá: jak ubalit jointa.“

Následujícího roku byla obviněna, že při natáčení slavné série The Simple Life podala nezletilým spoluhercům na uvolnění alkohol a trávu, toto podezření se však policii nepodařilo prokázat. Následovala další zveřejněná videa, ukazující Paris v Amsterdamu, jak hulí ze šlukovky a také zkouší vaporizovat v tamním konopném muzeu. V roce 2006 si dokonce vysloužila veřejnou kritiku od prezidenta Bushe, když byla na přehlídce v Miláně vyfotografována její kabelka, obsahující klasický pytlíček se zeleným obsahem. Výčet historek, v nichž se objevuje tráva, je však zdánlivě nekonečný.

Její ex-přítel, zpěvák Backstreet Boys Nick Carter, například do médií uvedl, že chlastala a hulila tak, že jí mnohokrát musel sbírat z podlahy a odnést do postele a také že při svých zahraničních cestách si s sebou vždy vozila trávu, nacpanou do plyšového medvídka. Marihuanu údajně pašovala i do Mexika! V roce 2009 pak byla s jointem vyfotografována na filmovém festivalu v Cannes a o rok později byla dokonce obviněna z držení konopí na zápase fotbalového mistrovství světa v Jižní Africe. I tentokrát však vyvázla, když prohřešek vzal na sebe kdosi z jejích přátel. Jen o dva týdny později byla zadržena s malým množstvím trávy na letišti na Korsice (opět propuštěna) a téhož roku byla souzena za držení kokainu.

Kvůli této kauze jí při návštěvě Japonska otočili na letišti a poslali zpět do Států, musela také zrušit plánované cesty do Malajsie a Indonésie. Není divu, že dědečkovi Barronu Hiltonovi došla trpělivost a prohlásil, že z jeho dědictví Paris neuvidí ani cent. Se svým stávajícím čistým jměním 100 miliónů USD a příjmy kolem 10 mil. ročně z komerčních aktivit z toho však těžkou hlavu mít nemusí… Paris Hilton je podle slov svých přátel také pravidelným čtenářem časopisu High Times a divákem zhuleneckých filmů. Škoda, že neumí česky, jistě by si oblíbila i náš magazín.

Arnold Schwarzenegger

(*30. července 1947, Rakousko; kulturista, herec, ex-guvernér Kalifornie)

ArnoldVelikého Arnolda není třeba nijak dlouze představovat. Filmy jako Terminátor, Predátor a mnoho dalších, v nichž ztvárnil hlavní roli, jsou již dlouho absolutní klasikou akčního filmu. Syn rakouského nácka z Thunu u Grazu (k otci však měl velmi chladný vztah a nešel ani na jeho pohřeb) se však prosadil i v jiných oblastech. V podstatě vynikal ve všem, do čeho se pustil.

Nejprve to byla kulturistika – stal se mnohonásobným vítězem soutěží Mr. Universe či Mr. Olympia, následovalo již zmíněné herectví, podnikání a nakonec politika. V roce 2003 se stal „guvernátorem“ Kalifornie, tedy státu, který byl již tehdy velice liberální v postoji ke konopí, a tuto funkci zastával až do roku 2011. S konopím se ale samozřejmě setkal daleko dříve. Kulturistický dokument Pumping Iron z roku 1977 ukazuje Arnolda, jak si na oslavě svých narozenin labužnicky vychutnává špeka. Na pozdější dotazy, zda šlo skutečně o marihuanu, pak odpovídá v jiném videu.

V parodii sama sebe s terminátorovským výrazem v tváři sděluje, že trávu opravdu kouřil a v narážce na Billa Clintona s úsměvem dodává: „A také jsem ji vdechoval“. V rozhovoru pro magazín GQ k tomu (poněkud nepřesně) dodává, že „konopí není droga, je to list. Mojí drogou je pumpování železa.“ V televizní talk show Jaye Lenoa prohlásil, že v Kalifornii nikoho nezajímá, jestli hulíte nebo ne. A již z pozice guvernéra pak Schwarzenegger v roce 2010 podepsal dekriminalizační zákon, podle kterého se držení marihuany v množství do 1 unce (28,3 g) stalo pouhým přestupkem s maximální pokutou 100 dolarů.

Ačkoli se také vyjádřil, že nastal čas diskutovat o plné legalizaci, známý legalizační Návrh 19, o kterém Kaliforňané hlasovali na podzim 2010 nepodpořil, jelikož podle něho „zacházel příliš daleko a byl špatně napsán“. Hasta la vista, baby!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!