Aktuální článek
Legenda Skunk

Legenda Skunk

Profilový obrázek
  • Moderní historii marihuany utvářely mnohé osobnosti a mnohé odrůdy. Už jsem vám tu vyprávěl o Chemdawgovi, o Haze a o Nevillovi. V textu jsem se párkrát otřel o Skunk, který si titul legenda zaslouží ze všech odrůd snad nejvíc, takže přišel čas povyprávět další příběh.

Skunk se stal v mnoha jazycích a nářečích včetně naší mateřštiny synonymem pro jakoukoli silnou marihuanu. Většina huličů nemá tušení, že Skunk je konkrétní odrůda se svými kořeny, svojí historií, svým vlastním příběhem. Ten začíná, podobně jako mnoho jiných, ve slunné Kalifornii, v oblasti zálivu koncem šedesátých let.

Vyrobme si Skunk

skunkSkunk #1, jak se obvykle označuje původní linie Skunku napříč jejími různými prodejci, pochází od jednoho z prvních moderních spolků zaměřených na šlechtění konopí, kalifornských Sacred Seeds. Skunk byl velice dlouhodobým projektem, jehož příběh se začal odvíjet někdy v druhé půli šedesátých let.

V té době byl výběr odrůd nepoměrně chudší než dnes. Alespoň v Kalifornii marihuana znamenala buď mexické sativy, nešetrně slisované v kilových cihlách a pašované přes jižní hranici, nebo severoindické hašišové odrůdy. Sativy byly řídké a tudíž málo výnosné, zatímco indické rostliny byly velmi sedativní a velkou část pryskyřice nesly na listech, které se špatně kouří. Afghánské hašišové rostliny se sotva začínaly dostávat do světa.

Cílem bylo již od začátku stvořit odrůdu s kompaktním květenstvím, odolnou proti plísni i škůdcům, s vysokým obsahem THC a dozrávající před obdobím dešťů, které v Kalifornii začíná obvykle na přelomu listopadu a prosince. Za vhodné zdroje kvalitní genetiky byly zvoleny mexické odrůdy Columbian Gold, Acapulco Gold a jedna blíže nespecifikovaná afghánská hašišová rostlina.

skunkV Sacred Seeds se pracovalo velmi svědomitě a prakticky. Leckteré současné seedbanky by se mohly přiučit. Zaprvé nebylo cílem získat jednu matku a jednoho otce, kteří by se pak používali pouze k výrobě semen. Cílem bylo vytvořit stabilní linii, kde bude jedna kytka jako druhá. I proto šlechtitelská práce probíhala decentralizovaně, kdy zrovna na Skunku pracovalo relativně dost nezávislých skupin. Těch skupin bylo asi deset, ale přeci jen je to už docela dávno a přesná čísla se časem zamlžují. V těchto skupinách si vždy jeli svou vlastní linii dané odrůdy, kterou testovali v těch nejextrémnějších podmínkách. Stavěli například dobře izolované skleníky, které osadili jen z poloviny, a v době květu všechny rostliny nakazili nějakou chorobou. Poté na zbylá místa vysadili testované subjekty a pozorovali, které se s takovou situací nejlépe vyrovnají.

Vzestup a pád Sacred Seeds

V roce 1969 se k pomalu se rozrůstajícím Sacred Seeds přidal člověk, jehož jméno, respektive pseudonym, je se Skunkem nejvíce spojený, a sice Sam Skunkman, občanským jménem David Paul Watson. Připojil se tak ke skupině, až když byla práce na Skunku v plném proudu. Začínal jako řadový pěstitel, ale svými schopnostmi se do poloviny sedmdesátých let vypracoval až na vrchol. V té době zažívali v Sacred Seeds zlaté časy. Zejména dvě odrůdy jim zajišťovaly trvalý příjem. První z nich byla Original Haze (o které jsem v tomto seriálu již psal), která byla několikrát vyprodána i na více než rok dopředu, a právě Skunk, u kterého se nikdy nestalo, že by se do nové sklizně nevyprodal.


Počátkem osmdesátých let neměli Sacred Seeds nikde na světě konkurenci, přesto prodávali semena za cenu asi dvou dolarů za kus. Jen pro představu, to je v současnosti cena těch nejlevnějších semen, naprostá většina se prodává za dvakrát až čtyřikrát tolik. Všichni členové byli bohatě finančně zajištěni a žili z výnosů trhu, který sami vytvořili. Jejich byznys se spolupodílel na velkém vzestupu domácí produkce marihuany, jež se do té doby spíše dovážela z blízkého Mexika. To se samozřejmě nelíbilo federálním úřadům, které rázně zakročily.

V Sacred Seeds naštěstí takový krok očekávali, takže měli připravený zástup právníků, díky nimž byla většina členů do večera venku na kauci. Sam, na němž ležela největší část obvinění, se hned vypravil na obhlídku nemovitosti, kde byla soustředěna většina produkce semen a kde byla semena také skladována. K jeho velké radosti byla budova „zabezpečena“ jen lepící páskou zakazující vstup, takže hned svolal své kolegy a pustili se do práce.

Do dalšího dne bylo vše rozebráno, semena bezpečně uskladněna, matky zachráněny z kontejneru a přesazeny, vybavení pěstíren rozprodáno k uhrazení soudních výdajů. Díky tomu nakonec padly velice nízké tresty, protože policie přišla o valnou většinou důkazů. Nejdelší trest si odnesl Sam, který strávil za mřížemi necelý rok. Po tomto zásahu policie se Sacred Seeds rozpadli a jednotliví členové se rozutekli do celého světa. Konkrétně Sam utekl do Amsterdamu, kde založil seedbanku Cultivator’s Choice a o semena svého Skunku se podělil s Nevillem a Shantibabou, ale to je zase jiný příběh.

Podstatné je, že tímto exodem se Skunk stal nesmrtelným, protože hned několik větví jeho genetické linie se dostalo do Holandska, několik do Kanady a další se rozletěly po Státech.

Dvojitý agent?

Není tomu tak dávno, co se na stránkách magazínu Treating Yourself objevila zpráva, že Sam pravděpodobně spolupracoval nebo dokonce spolupracuje s americkou DEA, která zaštiťuje většinu boje proti drogám. Samova šlechtitelská společnost Hortapharm, která jako první získala od nizozemské vlády povolení vybudovat odborné pracoviště na výzkum kanabinoidů, má víceméně na svědomí techniky feminizace semen a navíc spolupracuje s GW Pharmaceuticals na vývoji standardizovaných extraktů využitelných ve zdravotnictví, a tím i odříznutí pacientů od rostlin konopí jako takových.

Celé je to nějak zamotané a samotnému se mi nechce věřit, že by tak významná osobnost konopného hnutí fungovala jako dvojitý agent, ačkoli před pár lety jeho společnost dokonce figurovala jako svědek proti deregulaci technického konopí v Kanadě. Začíná to ale trochu zabíhat do konspirační kategorie, takže pokud se na toto téma chcete dozvědět víc, zadejte do Googlu heslo „dr frankenbeanstein“.

Skunk dnes

Skunk se stal skutečnou legendou. Nestává se často, že by se podle nějakého výrobku pojmenovala celá jeho kategorie. Skunk to dokázal. V současnosti má téměř každá seedbanka ve svém porfoliu nějakou variaci na téma Skunk. Později přišly odrůdy, jejichž jméno se také stalo synonymem pro dobrou marihuanu, ale jediná, která to dokázala v alespoň trochu podobné míře, je Chronic od Serious Seeds. Skunk zůstává i po letech nehynoucí klasikou, kterou si i zkušení groweři jednou za čas zasadí, protože za to prostě stojí.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!