Aktuální článek
Flashback – konopné zprávy

Flashback – konopné zprávy

PAPOUŠEK FEŤÁK

Kuriózní případ se odehrál v Prostějově, kde 71letému důchodci údajně vyrostly dvě rostliny konopí setého z krmiva pro andulky. Jak sám tvrdí, odpad vysypal do záhonu náhodou a v žádném případě se nechtěl dopustit přestupku. To však nezabránilo opletačkám s úřady, které můžou v rámci boje proti alkoholismu a jiným toxikomániím vyměřit až 15 tisíc korun pokuty. „Pán žil v domnění, že může pěstovat pět rostlin marihuany a nedopouští se tedy ničeho špatného. Zákon je však jednoznačný, konopí se pěstovat nesmí a náš úřad to musí respektovat,“ uvedla ve svém vyjádření vedoucí přestupkového oddělení městského úřadu Dagmar Nováková. Úředníci totiž dotyčnému historku o andulkách neuvěřili – rostliny byly pravidelně zalévané, přivázané k tyčím a okolí vzorně vypleto. Konopí putovalo do kriminalistické laboratoře, která určí obsah účinné látky THC. „Bude-li obsahovat méně než dovolenou hranici THC, bude řízení zastaveno,“ dodala Nováková. Strážníci městské policie konopí objevili poté, co je důchodce sám přivolal kvůli umazanému prádlu od dítěte svých sousedů.

ŽIVIL KACHNY MARIHUANOU

Štěstí měl francouzský farmář Michel Rouyer, který odešel od soudu jen s měsíční podmínkou a pokutou 500 eur. Podařilo se mu totiž přesvědčit soudce, že držení pěti kilogramů marihuany nesouviselo s osobní spotřebou, případně trestnou činností, nýbrž jako potrava pro kachny, které chová ve vesnici Gripperie-Saint-Symphorien na atlantském pobřeží. Rouyer tvrdí, že nezná lepší lék na červivost domácí drůbeže, než je právě konopí. Farmář byl policisty zatčen těsně poté, co jeho dům někdo vykradl, nicméně marihuanu na místě nechal.

TUNA KONOPÍ V ČESKÉM KAMIONU

Pořádně protáhlé obličeje měli francouzští celníci při večerní namátkové kontrole kamionu s českou poznávací značkou. Na mýtince na dálnici A7 mezi Lyonem a Marseille na jihovýchodě země nalezli v korbě automobilu přes tunu sušené marihuany. Cena by na černém trhu mohla odhadem dosáhnout až padesáti miliónů korun. Státní příslušnost mužů, kteří kamión řídili, policie neupřesnila.

DLOUHEJ KOUŘ

Celoživotní zážitek si nepochybně odnesli mexičtí vojáci, kteří z nařízení vlády spálili 134 tun marihuany, kterou zabavili drogovým kartelům v Tijuaně na severu země. Místní tisk informuje o největším úlovku svého druhu v celé historii Mexika. Při zátahu bylo v několika domech zadrženo jedenáct lidí a došlo i na přestřelku. Konopí zabalené v balících a připravené k distribuci se nacházelo v 15 300 balících různých velikostí. Původní odhad množství byl o padesát tun menší. Marihuana byla do města dopravena během několika měsíců a byla určena pro americký trh. Úřady ohlásily, že oheň zabavené rostliny trávil necelé tři dny. Zda byla připuštěna také veřejnost, již zpráva neuvádí.

VÝSLEDKY POLITIKY V PORTUGALSKU

Nový výzkum protidrogové politiky v Portugalsku naznačuje, že dekriminalizace užívání konopí pro léčebné účely přinesla své ovoce. Čerstvá studie uveřejněná v listopadovém čísle British Journal of Criminology uvádí, že takřka po deseti letech od okamžiku, kdy nové drogové zákony vstoupily v platnost, výrazně kleslo užívání drog mezi dospívajícími i počet  nově nakažených virem HIV/AIDS. Výzkum vyvolal diskusi především v USA, kde ho publikoval deník The New York Times.

KONEC LEGRACE

Nově zvolená pravicová vláda v Nizozemí prohlásila, že cizincům hodlá zakázat nakupovat konopné drogy ve svých legendárních coffee shopech. Zemi, kde bylo více než třicet let umožněno volně prodávat malá množství konopí, tak pod vedením konzervativních politiků čekají výrazné změny. Holandský ministr bezpečnosti Ivo Opstelen k tomu řekl: „Strany vládní koalice se dohodly na omezení prodeje marihuany pouze na nizozemské občany s cílem zamezit trestné činnosti spojené s její výrobou a prodejem. Nejsme turistickou atrakcí,“ řekl Opstelen. „Nelíbí se nám to.“

JIŽNÍ DAKOTA PROTI LEGALIZACI

Také voliči z Jižní Dakoty se po Kalifornii a Washingtonu ve volbách rozhodli nezlegalizovat konopí pro osobní spotřebu. Nutno však dodat, že výsledky byly těsné – ve většině případů jen s několikaprocentním rozdílem. Organizace, které se konopí dlouhodobě věnují, prohlásily, že boj zdaleka nekončí a výsledky voleb jsou i přes neúspěch velmi dobrým znamením. Další šancí pro změnu zákona budou mít občané státu už v roce 2012.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!