Aktuální článek
Kauza hydroponic – aktuálně u soudu!

Kauza hydroponic – aktuálně u soudu!

 • Policie má jako obvykle jasno – nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Státní zástupkyně nekompromisně požaduje trestní sazbu 10 až 18 let natvrdo. Podařilo se snad rozprášit síť heroinové narkomafie? Ne tak úplně. Obžalovanými jsou majitelé growshopu a jediná droga, která v případu figuruje, je tráva. To se děje někde v Rusku? Ne. V Čechách. Právě teď.

Pokud patříte mezi zákazníky growshopů, možná jste přibližně před dvěma roky zaregistrovali, že jeden z největších a nejdéle působících growshopů na českém trhu najednou zmizel. Jedná se o společnost Hydroponic s. r. o, jejíž majitelé byli v polovině dubna 2011 zatčeni a umístěni do vyšetřovací vazby, ve které sedí dodnes. Mají na krku obžalobu z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, s úmyslem získat prospěch velkého rozsahu, ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech, a tak jim hrozí trest srovnatelný s trestem za vraždu.

Jeden z obviněných majitelů Hydroponicu, Václav Kloc, své zatčení v dopisu z vazební věznice popisuje takto: „Vlastní zatčení proběhlo dost dramaticky. Jako z filmu. Zatýkala nás zásahová jednotka – zakuklenci se samopaly. V pět hodin ráno u mě doma vyrazili dveře a už to lítalo. Byl jsem přítomen u domovní prohlídky u mě doma i v mém obchodě, které obě trvaly až do ranních hodin dalšího dne. Poté mi vzali otisky prstů, odebrali DNA, vyfotili mě a pak odvezli na celu předběžného zadržení. Když šla policie provádět prohlídku do našeho skladu, tak tam prý naběhla hromada policajtů s mačetami, že jdou sklízet trávu. Ale nejenže ve skladu nikdy žádná pěstírna konopí nebyla, ale nenašli tam trávu ani na jednu marihuanovou cigaretu.“

Kauza HydroponicObžaloba staví především na tom, že společnost Hydroponic pod rouškou prodeje zboží určeného k pěstování rostlin v domácích podmínkách dodávala dalším subjektům zařízení, pomocí kterého lze vybudovat například i velkopěstírnu konopí. To je velice zvláštní zdůvodnění, protože kdyby se podle tohoto metru měřilo všude stejně, může mít stejný problém i každý Baumax nebo Obi, kde lze podobné zboží zakoupit také. Navíc lze jen těžko obžalovat prodejce z prodeje zboží, které je následně kupujícími zneužito ke spáchání trestné činnosti. To by stejně mohli být viněni prodejci aut, nožů, punčoch nebo zápalek.

Dalším závažným bodem obžaloby je podle Klocova obhájce Mgr. Petr Smejkala: „obvinění z distribuce marihuany, kdy je mému klientovi kladeno za vinu, že v několika případech měl údajně marihuanu poskytovat dalším osobám, eventuálně si měl za prodané zboží marihuanou nechat platit.“ Těžko vysvětlit, na jakých důkazech je tato část obžaloby vystavěna, protože výpovědi vyslechnutých svědků těmto závěrům nenasvědčují a dva roky záznamů telekomunikačního provozu a takzvané prostorové odposlechy o tom také nevypovídají.

Obviněný Václav Kloc k tomu dodává: „Pouze ústně nám soudce pověděl, že jsme podezřelí z toho, že jsme údajně dodali zboží do jedenácti pěstíren konopí. Avšak pro toto tvrzení obžaloba nepředložila ani jeden procesní důkaz a také všichni svědci a spoluobvinění toto tvrzení rezolutně popřeli. Navíc nedávno soud uznal, že většina toho zboží ani nemůže být od nás, protože nic z toho, co v pěstírnách našli, jsme neprodávali. Jsem tedy moc zvědav, jak nyní odůvodní další trvání vazby.

Veškerá svá tvrzení se soud bude evidentně snažit opřít o odposlechy z našich kanceláří, i když pro tyto odposlechy neexistuje ani řádné povolení a třeba v Praze bylo vystaveno na úplně jinou budovu, než v které jsme obchod měli. Nicméně soud dal najevo, že mu to nevadí. A to je jen jeden z nezákonných postupů, kterých je v této kauze celá řada.“

Alarmující je, že na základě policejních domněnek, navíc v mnoha případech vyvrácených svědeckými výpověďmi, hrozí obžalovaným zcela vážný trest odnětí svobody na 10 až 18 let, který se dá mírně řečeno označit za hodně přestřelený. Je otázkou, co za takovou surovostí navrhovaného trestu vlastně stojí, zda je to systémová snaha represivních složek exemplárně potrestat a odstrašit další majitelé podobných obchodů (obávejte se majitelé Bauhausů), nebo zaujatost žaloby, či něco docela jiného.

Vypátrat skutečné důvody návrhu na takový trest bude nadmíru složité, a tak si počkáme, jak se s tímto případem popasuje mladý českobudějovický soudce JUDr. Aleš Kolář. Pokud snad finálním verdiktem soudu bude výše trestu, který navrhuje státní zástupkyně JUDr. Daniela Přibylová, prokáže se, že v jihočeském kraji je spravedlnost nejen slepá, ale navíc má namísto polonahé krásky podobu i odporného a nepřiměřeně krutého monstra. K dokreslení případu obviněného Václava Kloce jeho obhájce doplňuje:

Kauza Hydroponic„K činnosti policie mohu říct jen to, že podle mého názoru se dopustila řady procesních pochybení v neprospěch mého klienta, překotně ukončila přípravné řízení jen proto, aby nemusel být klient propuštěn z vazby pro uplynutí zákonné jednoroční lhůty trvání vazby v přípravném řízení. Dozorující státní zástupkyně podle mého názoru procesní pochybení nenapravila, naopak se při podání žaloby dopustila dalšího procesního pochybení.

Před tím, než bude ve věci rozhodnuto, jen těžko mohu hodnotit práci samotného soudu. Nestandardní na této věci shledávám především to, jak je údajná trestná činnost mého klienta právně kvalifikována, protože sám skutek, z něhož je obviněn, podle mého názoru nemůže naplňovat žalovaný trestný čin, a pokud vůbec jednání klienta je trestné, potom podle jiného ustanovení trestního zákoníku, které ovšem ohrožuje mého klienta podstatně nižší sazbou trestu odnětí svobody.“

Soudní řízení tohoto případu stále probíhá, otázka viny či neviny je tak stále otevřena. Vynesení rozsudku je naplánováno na červen letošního roku. Za zmínku jistě stojí dodat, že se jedná o vůbec první případ, kdy je tímto způsobem stíháno jednání majitelů a provozovatelů prodejny s pěstebním vybavením, kterému se říká „growshop“, volně přeloženo „pěstební obchod“.

Jednotlivá soudní stání, která probíhají v budově Krajského soudu v Českých Budějovicích, jsou veřejná, a tak se na práci naší justice v boji proti prodejnám s pěstební technikou můžete přijít sami podívat, ve dnech  18. 5. a 19. 5. 2013, vždy od 8.15. Sraz před budovou soudu v 08:00 dopoledne. Pro co největší efekt a podporu doražte hned na začátek.

Výzva k návštěvě soudu (odkaz na fb)

Čtěte také:

 • 31. 10. 2013 Rozsudek vynesen, jedno dějství uzavřeno, aby mohlo nastoupit další dějství. Rozhovor, který by neměl uniknout vaší pozornosti, protože se to týká nás všech.Náš redaktor Adam Hejduk zpovídal odsouzeného Václava Šefra a výsledek najdete v článku: Kauza Hydroponic: po verdiktu.
   
 • 3. 9. 2013 Jak probíhalo čekání na verdikt, jaké posudky byly ve hře a o “nezávislosti” soudce, dočtete se v článku Čekání na verdikt
   
 • 9. 7. 2013 Kdo se to majitelům growshopu snaží beze studu ukrást tolik let života? Nechvalně známá jihočeská státní zástupkyně JUDr. Daniela Přibylová. A tak jsme se jí v článku Kauza Hydroponic: Kam se poděl zdravý rozum zeptali, co ji k tomu vede.
 • 13. 6. 2013 Jak se na celou kauzu dívá obžalovaný Václav K? Jak vypadá jeho den ve vazební věznici v Českých Budějovicích, kde již téměř dva roky čeká na verdikt soudu? Vše se dozvíte v článku Kauza Hydroponic skrz mříže.

 • 11. 5. 2013 Nyní na tento případ přinášíme dva různé pohledy od mužů stojících v kauze na opačných stranách barikády. Prvním je obhájce obžalovaného Václava Kloce Mgr. Petr Smejkal, druhý ředitel Národní protidrogové centrály.(Kauza Hydroponic podruhé).  
   
Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!