Vodní dýmky
Pokud kouříte konopí, pravděpodobně jste začali jako teenageři, zatímco jste stále bydleli u rodičů. I pokud byli vaši rodiče tolerantní k užívání omamných látek a za vaše mnohé pubertální výstřelky se vás nesnažili významně omezovat, opatrnost našeptávala všechny důkazy proti vám ukrývat. Těmi důkazy byly nejspíš krom samotných smysly matoucích substancí také jedny nebo dvoje papírky a možná, jen možná i kapesní dýmka ze dřeva, z kovu nebo z kamene.
Poté, co jste opustili hnízdo a nastoupili do své první plnohodnotné práce nebo jste se rozhodli rozvíjet dál své vědomosti a přemístili se na vysokoškolskou kolej, součástí rituálu dospívání byl pravděpodobně nákup vašeho prvního bongu do nového bydliště. Samozřejmě že v obchodě na něm nebyla cedulka bong, i když prodavač možná nenápadně tento výraz utrousil. Popisek hlásal, že se jedná o vodní dýmky, protože prodejce nemůže bongy prodávat za jiným účelem, než je kouření tabáku (mrk, mrk).
Vaše nová vodní dýmka vám kromě krásné záminky k chvástání se umožnila i nějaké to serióznější pokouření, protože najednou dostávaly plíce mnohem menší záhul. Voda zvlhčila a ochladila jinak horký a suchý kouř a nejen to, voda navíc kouř zbavila části popelu, dehtu a jiných nepříjemností. I pouhý bublavý zvuk vyvolával mírný úsměv a přinášel pohodu, abyste pak při vylévání zasmrádlé vody po celodenním používání cítili poctivé zadostiučinění. Sakra, vždyť ten smrad z dřezu kolikrát i navedl myšlenky směrem k doživotnímu nehulení, každopádně ale vždycky vyvolal úlevu, že alespoň je všechen ten humus ve vodě a ne ve vás. Alespoň jste to předpokládali. Ukazuje se, že tyto úvahy byly pravdivé jen zčásti.
Hlavně mít styl
Ano, vodní dýmky jsou stylové. Vašim plicím se tento styl líbí, protože bong skutečně ochlazuje kouř, ale v žádném případě ho nezvlhčuje. Dlouhé dýmky kouř také ochladí a také ho nezvlhčí. U klasických dýmek ale, na rozdíl od vodních, zvlhčení neočekáváte, protože tam není žádná voda. Síla sugesce je veliká, obzvláště pokud se usídlí v mladé mysli. Voda v bongu vyvolává v lidech dojem, že procházející kouř přece musí nějakou při své cestě z malého kotlíku do velkých úst nachytat. Přesto ukázala spektroskopická analýza kouře z bongu opak. Samotná přítomnost vody nutně neznamená její významné odpařování.
Přestože kouřové bubliny nezískají z vody prakticky žádnou vlhkost, voda přesto zachytí solidní množství škodlivých látek, ať už se jedná o hrubé nečistoty (popel), některé ve vodě rozpustné nepříjemnosti, jako vodík, kyanid a aromatické uhlovodíky, nebo část přítomného dehtu. Obvykle jste svůj bong plnili studenou vodou, že? Studená voda lépe ochladí kouř, to je pravda.
Ale podle doktora medicíny a přírodních věd, Lestera Grinspoona, který je emeritním profesorem na harvardské medicíně (Harvard University Medical School) a také autorem knih Marihuana – Zakázaná medicína (která vyšla i u nás v nakladatelství CAD PRESS) a Marihuana: Reconsidered (která u nás nevyšla), je horká voda lepší. Nakonec je to logické, cukr se vám také dříve rozpustí v horkém čaji, než ve studené citronádě. Dvoukomorová vodní dýmka by byla úplně ideální, s přední komorou naplněnou horkou vodou, a zadní studenou.
Většina vodních dýmek samozřejmě oplývá jen jednou komorou, takže tady máte horký tip: Naplňte svoji jednokomorovou dýmku horkou vodou namísto studené.
Až do studie MAPS/NORML, citované v jednom z předchozích dílů, byly prakticky všechny výzkumy kolem vodních dýmek zaměřeny pouze na tabák, nikoliv na marihuanu. Zmíněná studie s marihuanou ale probíhala, a během ní se zjistilo, že vodní dýmky odfiltrují proporcionálně víc psychoaktivního THC, než dehtu, což dříve nikdo nepředpokládal. Ve výsledku tak kuřáci vodních dýmek do těla dostanou více, nikoliv méně dehtu k dosažení stejného účinku. Jakýkoliv případný benefit kouření přes vodu je tak vyrušen.
Výsledky studie jsou rozhodně zklamáním pro všechny milovníky chladného kouře, kteří předpokládali, že tak dělají i něco pro své zdraví. Ale počkat! Není všechno ztraceno. Vodní dýmky můžete nahradit nejnovější generací vaporizérů. Dále si tak nečekaně něco povíme právě o nich.
Vaporizéry – Neztraťte se v kouři
Původně byl pojem vaporizér vyhrazen lékařským přístrojům, které chrlily do vzduchu oblaka páry, případně ještě s přídavkem nějakých účinných látek pro lidi s respiračními chorobami. V současné sobě si pod tímto pojmem nejčastěji představíme zdravou alternativu ke klasickému kouření. Marihuana se vznítí při teplotě lehce nad 230°C, proto vaporizéry pracují při teplotách o něco málo nižších, kdy se jen odpařují různé obsažené účinné a aromatické látky, ale samotná rostlinná tkáň zůstává netknutá.
První generace vaporizérů speciálně určených k užívání marihuany se začala prodávat počátkem devadesátých let a byla primitivní a neefektivní, jinými slovy stála za prd. Některé byly jen krátkými kovovými pahýly, přidělanými toxickými lepidly ke keramické základně, nebo vypadaly jako jakési obrácené autozapalovače. Jako bonus pro netrpělivé pacienty trvalo zahřátí na dostatečnou teplotu několik dlouhých minut. Vaporizéry? Spíše předpotopní parostroje to byly.
Když se konečně začala pryskyřice odpařovat, tak zase velmi rychle přestala, pokud jste netahali jako diví. Tato inhalace se často stávala hyperventilací, takže při používání takového vaporizéru jste si docela zacvičili. Některé modely uvolňovaly odporný zápach a medicínské i psychoaktivní účinky se ukázaly jako prchavé a neuspokojivé. Slib snížení zdravotních rizik se naplnil většinou až s jejich odhozením po několikadenní frustraci. Žádné užívání, žádné riziko.
Většina z nás, kdo jsme měli tu čest setkat se s takovými prvními pokusy, se později stala nevnímavá vůči jakýmkoliv pokrokům, které později nastaly, a že skutečně nastaly. V novém miléniu nabízí druhá generace vaporizérů již takové vymoženosti, jako nastavitelnou teplotu, automatické vypnutí při překročení určité mezní teploty nebo napájení na baterie. Ty modely, které přicházejí s napájecí šňůrou, mají také obvykle pěkně mastnou cenu.
Výpary jsou méně škodlivé
Výrobci tvrdí, a zákazníci, zdá se, potvrzují, že aerosol z vaporizéru je významně efektivnější pro přenos kanabinoidů, než klasický kouř. Teoreticky byste tak měli spotřebovat méně rostlinné hmoty pro stejný efekt, což z dlouhodobého hlediska vyváží vysokou pořizovací cenu. Kvalitní vaporizér tak může šetřit vaši peněženku, ale co je podstatnější, šetří vaše plíce. Hlavním marketingovým heslem tedy je, že výpary jsou méně škodlivé, než kouř.Podle značky a modelu vaporizéru může vznikající pára obsahovat až 90 % kanabinoidů. To znamená žádný dehet nebo pekelné plyny, jako benzen, toluen nebo naftalen, výrazně méně oxidu uhelnatého a trochu dalších nežádoucích příměsí, kterých je ale v kouří beztak víc. THC je nejdůležitějším kanabinoidem, na kterém závisí drtivá většina psychoaktivních účinků marihuany, ale většina vaporizérů odpařuje proporcionálně více dalších kanabinoidů, jako jsou CBD (kanabidiol) a CBN (kanabinol), které se více uplatňují při léčbě nejrůznějších onemocnění. Proto je většina vaporizérů vhodná spíš pro pacienty, než řadové huliče.
Je to z velké části otázka značky vaporizéru. Zrovna tak, jako jedna a ta samá rostlina má jiný účinek při vaporizování a při kouření, tak se i liší mezi jednotlivými výrobky a dokonce mezi různými teplotami nastavenými na jednom a tom samém vaporizéru. Zatímco valná většina rekreačních uživatelů stále upřednostňuje klasický kouř před parou z vaporizéru, jejich obhájci oponují, že prostě jen vyzkoušeli nevhodné modely.
Které jsou tedy ty pravé, které vám umožní dát si nejčistšího práska ve městě? Je rozumné předem vyřadit recenze z časopisů, kde jsou zároveň i reklamy na dané produkty. Ty slouží spíše pro odlišení, jestli je produkt fotoaparátem, autem, kostkou mýdla nebo putnou uhlí. Na druhou stranu těžko najdete nezaujatou recenzi každého jednotlivého modelu na trhu.
Ani autor tohoto článku (a ani časopis, v kterém ho právě čtete) nemá prostředky zrecenzovat každý výrobek v nějaké kategorii. Rada? Před koupí si vaporizér vyzkoušejte. Najděte někoho, kdo je se svým vaporizérem spokojen a půjčte si ho. Dokonce začínají pomalu růst i specializované půjčovny vaporizérů. Důležité je k testu použít vzorek z rostliny, kterou dobře znáte, abyste mohli kvalifikovaně porovnávat. Mezi mnohými proměnnými je toliko jasné, že ani kouř, ani konopné výpary do plic nepatří. I ty nejlepší a nejdražší vaporizéry pořád představují určité zdravotní riziko.
Předražený nebulizér
Velký skok kupředu v technologiích inhalace marihuany bez kouře učinila svým aplikátorem společnost GW Pharmaceuticals. Svému rozprašovači říkají nebulizér. Pomocí něj se aplikuje jejich konopný extrakt, zvaný Sativex. Oba názvy působí jako nějaký hokus pokus okolo vaporizérů, ale nebulizér od GW skutečně funguje. Sprej je nasměrován pod jazyk a použití je efekt znatelný do tří minut, stejně jako při kouření. Sativex je v současné době k dispozici v mnoha zemích světa na lékařský předpis zejména pro pacienty s karcinomy a roztroušenou sklerózou.
Je tu ale háček, přesněji dva háčky. Sativex je především extraktem CBD, který obsahuje jen tolik THC, aby usměrnilo sedativní účinek CBD. Sativex je tak v celku nepoužitelný pro rekreační uživatele, kteří se mohou divit, co dělají v GW s tím přebytkem THC. Sativex je navíc „standardizován stran surovin, složení i dávkování“, je dávkován nedoplnitelným mechanickým zařízením a je pouze na předpis, což znamená doktory, lékárníky, zdravotní pojišťovny a vládní dozor. Třešničkou na dortu je skutečně velmi vysoko nasazená cena, takže Sativex vyjde výrazně dráž, než tráva koupená na ulici. Pokud si navíc pěstujete sami, je jakékoliv srovnání nákladů pro Sativex velmi dehonestující.
Skoro konec
To by bylo pro tentokrát vše. Příště je už na řadě poslední díl, konkrétně o tom, čím a jak si zapalovat, alespoň pokud tedy po přečtení tohoto článku neběžíte do obchodu koupit vaporizér.
Překlad: Boris Berrea
Děkujeme magazínu Treating Yourself za svolení otisknout tento článek
Mark Mathew Braunstein napsal knihy Radical Vegetarianism a Sprout Garden a je častým přispěvatelem do časopisů o celostní medicíně. Coby paraplegik je zdravotním uživatelem marihuany od pasu dolů a rekreačním od pasu nahoru.