Aktuální článek
Nenasytná hnojiva 3. část

Nenasytná hnojiva 3. část

  • Jsme tady opět s pokračováním seriálu, ve kterém testujeme hnojiva různých značek pro použití s různými pěstebními substráty. Tentokrát budeme pokračovat s testováním hydroponických hnojiv, i když některá z nich jsou univerzální pro všechny pěstební substráty.

Jsem velice rád, že na výsledky testování reagujete, a rád bych vám řekl, že veškeré vaše dotazy rád zodpovím, ať už budou pozitivní, nebo negativní. Cílem testu je usnadnit pěstitelům výběr hnojiv a orientaci v produktech nabízených v ČR a na Slovensku.

Hodnocení hnojiv zahrnuje objektivní a subjektivní parametry. V tabulkách lze snadno najít, jaké hodnoty byly naměřeny kombinovaným pH a EC metrem, a jsou barevně rozděleny podle toho, zda hodnoty vyhovují potřebám rostlin, či nikoliv. Tyto výsledky jsou zahrnuty i v subjektivním hodnocení, a to v kolonkách Koncentrace živin a ovlivnění pH.

hnojiva
Sledujte tedy všechny hodnocené ukazatele, a ne pouze výslednou známku. Jen tak získáte potřebnou představu o výhodách a nevýhodách jednotlivých hnojiv, což pak můžete využít při pěstování ve svůj prospěch. Pro úplnost si připomeneme, jaké parametry měla voda použitá při samotném testu hnojiv. Tento údaj je nezbytný k tomu, abyste si mohli udělat představu, jakých hodnot EC a pH dosáhnete při použití vody v místě vašeho pěstování. Pokud jste z jakýchkoli důvodů nečetli předchozí díly tohoto seriálu, doporučuji vám jejich prostudování zde na našem webu v rubrice Growing a nebo přes odkazy dole pod článkem.

Výchozí hodnoty čisté vody bez přidaných hnojiv byly při testování následující:

•Teplota vody: 15 °C

•pH vody: 6,7

•EC vody: 0,28 µS/cm3

 Advanced Hydroponic of Holland

Společnost Advanced Hydroponic of Holland (AHoH) je na českém trhu známým pojmem, jelikož se zde objevila hned při otevření prvních growshopů a pro české growery tak byla hnojiva AHoH jednou z mála variant výběru pro pěstování. Společnost byla založena v Holandsku v roce 1994 jejím dosavadním majitelem Jayem Jacksonem. Na stránkách AHoH se dozvíte, že Jackson sám pěstoval a vlastní hnojiva potřeboval jako alternativu k tehdy dostupným produktům, jejichž použití nebylo moc snadné a v některých ohledech ani nebylo pro pěstování konopí vhodné, zejména v květové fázi.

Jackson vsadil na jednoduchost třísložkového hnojiva, které bylo vyvinuto v holandském Aalsmeeru, ve výzkumném centru pro výživu rostlin. Základní řadu hnojiv AHoH tvoří Dutch Formula, která čítá tři základní složky – růst, květ a micro. Tyto složky se míchají ve třech různých kombinacích, podle vývojového stádia rostlin. Ve fázi plného kvetení se dle návodu používají pouze složky květ a micro.

Nebyli bychom ve světě moderního pěstování, kdyby se k základním složkám nepřidaly nějaké ty složky doplňkové. V případě AHoH jsou to Enzymes (enzymatická složka), Roots (kořenový stimulátor), Growth/Bloom Excellerator (stimulátor růstu a kvetení) a Final Solution (složka pro použití v posledních 7–14 dnech kvetení). Tato řada doplňkových složek nese označení Advanced Natural Power.

Hnojiva AHoH snadno seženete snad v každém growshopu v ČR i na Slovensku a výrobce je doporučuje pro všechna pěstební média, přičemž pro zemité substráty doporučuje poloviční dávkování. K dispozici jsou různě objemná balení, s odpovídajícím uzávěrem, ze kterých si celkem snadno vyberete to, které vám vyhovuje. Dostupnost informací je vysoká, použití hnojiv je jednoduché, návod na hnojení a složení hnojiv najdete na každém jejich obalu. Webové stránky výrobce doznaly značných změn, a to směrem k lepšímu, ale čeština doposud chybí, což pro našince není zrovna dobrá zpráva.

Pokud budete chtít využít všechny nabízené složky, ponesete si z obchodu celkem sedm lahviček, za které zaplatíte bratru 1 970 Kč, což řadí hnojiva AHoH k těm levnějším. Použití hnojiv je opravdu jednoduché, a to především díky tomu, že během celého pěstebního cyklu vystřídáte pouze tři různé poměry jednotlivých složek. Třísložková hnojiva obecně mají výhodu v tom, že si můžete celkem snadno určit, zda dodáte rostlinám více fosforu, dusíku, nebo dalších prvků.

To ocení zejména pokročilí pěstitelé – můžete snadno zvýšit obsah živin v živném roztoku, při zachování poměru jednotlivých prvků. Z hlediska výživové hodnoty, respektive koncentrace živin hnojiva AHoH výrazně nevystupují z řady a drží si postupný nárůst EC od počátku pěstování ke sklizni. Některá konkurenční hnojiva dosahují ve vrcholné fázi kvetení vyšší EC. Stejných hodnot lze docílit při zvýšeném dávkování hnojiv AHoH, samozřejmě za vyšší cenu. I tak zůstávají tato hnojiva cenově velmi příznivá. Ovlivnění pH je minimální, a to směrem dolů, tak jak potřebujeme.

Metrop

Dalším zástupcem výrobců hnojiv je holandská společnost Metrop Hydroponics, která produkuje hnojiva Metrop. Na českém trhu už je také delší dobu, takže pokud sledujete nabídku growshopů, jistě jste se s těmito hnojivy už setkali. Na stránkách společnosti se dozvíte, že pro vývoj svých hnojiv využívá dvě nezávislé laboratoře. Jedna z nich se specializuje na vysoce koncentrovaná hnojiva a druhá zase na různé stimulátory (růstu, květu, kořenů). Stránky Metropu nepatří k tomu nejlepšímu, co výrobci nabízejí, nicméně některé podstatné informace odtud získáte, a to i v lámané češtině. Nechybí návody na dávkování hnojiv při použití různých substrátů. Na stránkách nechybí seznam online prodejců v ČR, i když asi není zcela úplný. Dostupnost informací by zcela jistě mohla být lepší. Myslím, že by chlapíci z Metropu mohli zapracovat na propagaci svých výrobků na internetu obecně. Dostupnost hnojiv je stále lepší, i když v nabídce některých prodejců byste je hledali těžko. Na tento problém ovšem můžete narazit téměř u všech hnojiv.

Hnojiva Metrop se profilují jako univerzální, takže je možné s nimi hnojit rostliny v hydroponii, kokosu i zemitých substrátech, pro které platí speciální dávkování. Když si domů přinesete kompletní doporučenou sadu hnojiv a doplňků pro hydroponii, vyndáte z tašky pět lahviček. Vaše peněženka zchudne o nějakých 2 500 Kč. Hnojiva jsou vysoce koncentrovaná, takže v tomto případě je třeba se ještě více zaměřit na to, kolik stojí hnojení jednoho pěstebního cyklu. A v tomto ohledu je Metrop levnější nežli jakékoli dosud testované značky.

Obaly jsou neprůhledné, pevné a s kvalitním uzávěrem. Jakmile otevřete láhev MR 1 nebo MR 2, zjistíte, že hnojiva jsou krystalická, což je způsobeno jejich vysokou koncentrací. Dávkuje se opravdu malé množství. Konzistence hnojiv mě osobně nenadchla, jelikož se nedá natáhnout do běžné stříkačky, která by byla užitečná zvláště v případě Metrop hnojiv, kdy musíte například do 30 litrů rozmíchat 12 ml hnojiva. Nicméně tohle není nic, s čím by si chytrý a šikovný člověk, jakým je každý grower, neporadil. Konzistence mi vadila i při rozmíchávání hnojiv, neboť dávka rychle klesne ke dnu a vy musíte živný roztok rozmíchat.

Tomu ale můžete jednoduše předejít tím, že si hnojivo nejprve rozmícháte v menším množství vody a pak teprve nalijete do systému. Každopádně je to práce navíc. Hnojiva je také nutné důkladně před použitím protřepat a před opětovným uzavřením otřít hrdlo láhve, jinak vám bude hnojivo mezi uzávěrem a lahví nepříjemně krystalizovat.

Tímto ale výtky k Metropu končí a začínáme se soustředit na výživovou hodnotu. V tomto ohledu je vidět, že v Metropu vědí, co dělají. Hodnota EC velmi rovnoměrně stoupá se změnou dávkování podle návodu. Vývoj EC můžete vidět v tabulce stejně jako příznivý vývoj pH, které mírně klesá, ale víceméně drží stejné hodnoty, takže v případě upravování pH doplňkovými přípravky se snadno dostanete na požadovanou hodnotu. Metrop pro mne byl příjemným překvapením, i když jsem o jeho kvalitách příliš nepochyboval. Překvapila mne hlavně cena. Mnoho growerů totiž odradí vysoká pořizovací cena lahví. Při přepočtu na sklizeň je to ovšem zcela jiná situace, jak můžete vidět v tabulce.

Plagron

Jako poslední se do pomyslného ringu třetího dílu Nenasytných hnojiv postaví hnojiva Plagron od stejnojmenné holandské společnosti. Plagron produkuje širokou škálu hnojiv pro různá pěstební média a také řadu doplňkových složek, z nichž lze některé použít s libovolnými hnojivy. V portfoliu Plagronu najdete řady 100% Bio, 100% Terra, 100% Coco, Universal a konečně 100% Hydro, tedy hnojiva, která si dnes otestujeme.

Plagron dodává na trh také své vlastní pěstební substráty. Z informací dostupných na firemním webu se dozvíte, že Plagron provozuje v holandském Ospelu vlastní laboratoř, kde vyvíjí a vyrábí veškeré své produkty. Internetové stránky Plagronu vám dále poskytnou veškeré informace, které pro použití hnojiv potřebujete, včetně přehledného návodu na dávkování. Čeština je, stejně jako v případě Metropu, kostrbatá, přeložená automatem, ale pro porozumění to stačí.

Plagron je na českém a slovenském trhu dobře etablovaná společnost, jejíž produkty snadno nakoupíte ve většině growshopů. Informací o produktech je dostatek. Na každém obalu se dozvíte údaje o složení hnojiv a poměru základních biogenních prvků. Obaly jsou kvalitní, uzávěr dobře drží, všechno tak, jak má být. Použití hnojiv Plagron Hydro je velmi jednoduché. Základ tvoří dvě složky, jejich dávkování plynule stoupá. K těmto složkám doporučuje výrobce několik doplňkových přípravků, ovšem není jich zbytečně mnoho, a tak si při pěstování vystačíte s pěti lahvičkami. Cenově nepatří Plagron k nejlevnějším.

Už při pěstování se základními dvěma složkami se cena přehoupne přes tisíc korun. S aditivy se pak dostanete až ke dvěma tisícům, což v porovnání s konkurenčními přípravky není zrovna málo. Ohledně výživové hodnoty a vlivu na pH nelze Plagronu vyčíst zhola nic. Hodnota pH postupně klesá a EC postupuje (v případě našeho testu od 1,2 až k 2,13), což přibližně odpovídá slibům výrobce.

Celkové hodnocení AHoH, Metropu a Plagronu

V tomto díle jste měli příležitost seznámit se s výsledky tří značek, které můžete snadno srovnat s výsledky předchozího dílu. Tentokrát bylo srovnávání velmi těžké a vyrovnané, jak vidíte z výsledků, jež končí remízou. Každý z uvedených produktů má svá pro a proti, nicméně z hlediska výživových hodnot a ovlivnění pH, což jsou hodnoty pro rostliny nejdůležitější, lze všechny tři značky v případě hydroponického pěstování bez obav doporučit. Groweři pak samozřejmě koukají na cenu hnojiv a jednoduchost jejich použití. Ti, kteří začínají, zase jistě ocení množství informací, které jsou o jednotlivých hnojivech k dispozici.

Z tohoto hlediska musím vyjádřit své zklamání z toho, že si výrobci hnojiv příliš nelámou hlavu s překladem svých stránek do českého jazyka, o slovenštině nemluvě. Náš trh je sice malý, ale nadstandardně rozvinutý. Zejména výrobci hnojiv by, dle mého názoru, o nic nepřišli, kdyby jejich weby byly přeložené do češtiny tak, aby jim bylo dobře rozumět.

Abych se vrátil k hodnocení samotných hnojiv. Osobně na mě nejvíce zapůsobila hnojiva Advanced Hydroponic of Holland. Líbí se mi třísložková báze a možnost upravovat koncentraci při jednoduchém zachování poměru živin. Nicméně musím objektivně říct, že například hnojiva Metrop pro mne byla příjemným překvapením hlavně s ohledem na cenu a koncentraci. Není pochyb o tom, že všechna dosud testovaná hydroponická a univerzální hnojiva mají svoji kvalitu a dají rostlinám vyvážený poměr živin. U oblíbeného Plagronu mne zklamala cena. Ovšem ve srovnání s Metropem je jejich použití o něco snazší, protože krystalická konzistence Metropu vyžaduje trochu více práce.

V příštím díle Nenasytných hnojiv se budeme věnovat dalším hydroponickým hnojivům a poté už se přesuneme k hnojivům pro kokosové substráty a zemité substráty. Máte-li jakýkoliv dotaz k testování, neváhejte kontaktovat redakci magazínu Legalizace, nebo pošlete mail přímo mě na novou legalizační emailovou adresu jose@magazin-legalizace.cz. Přeju vám všem hodně pohody.  

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!