Aktuální článek
Volbu pacienta plně respektuji

Volbu pacienta plně respektuji

  • „Současná situace je taková, že lidé se konopnou léčbou příliš nechlubí. Přesto vím, že někteří pacienti k lokální léčbě syndromu diabetické nohy zkoušejí doma vyrobené preparáty z konopí,“ říká diabetolog a podiatr MUDr. Robert Bém, Ph.D. z Centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze.

Jaký je váš názor na léčbu diabetické nohy konopím?
Diabetickou nohou se zabývám poměrně dlouho, ale zatím jsem nezaznamenal práci, která by objektivizovala, že konopná mast či konopný výtažek prokazatelně zlepšují hojení ran nebo předcházejí amputacím. V tomto smyslu vnímám léčbu konopím jako vědecky neprokázanou. To máte podobné jako s jinými preparáty, například výtažky z Aloe Vera. Pacient leží v nemocnici, my mu dáme ortézu na odlehčení končetiny, antibiotika, zlepšíme prokrvení nohy, použijeme řadu metod lokální léčby tak, abychom mu tu nohu zachránili, a on si doma do rány několikrát aplikuje Aloe Vera a pak to prezentuje tak, že mu to zachránilo nohu, ačkoliv to bylo to poslední, co na hojení rány mělo vliv. K posouzení účinku konopí na hojení u pacientů se syndromem diabetické nohy je tak třeba provést objektivní studie.


Uvažovali jste, poté co prezident nedávno podepsal legalizaci konopí, že byste se výzkumem v této oblasti na vašem pracovišti zabývali?
Neuvažovali, protože léčba syndromu diabetické nohy je velmi komplexní. Vezměte si, že samotná lokální léčba se na zhojení diabetické nohy podílí asi jen sedmi procenty. Mnohem důležitější je postiženou nohu odlehčit, dobře prokrvit, když je tam infekce, tak dávat antibiotika.

Co si myslíte o samoléčbě konopím?
Velmi záleží na tom, jak se ten pacient chová. Máte pacienta, který dodržuje, co mu řeknete, dělá všechno, co má, a k ničemu to moc nevede, tak má jaksi právo hledat si nějakou alternativu. Ale potom máte řadu lidí, kteří nedělají ani ty základní věci a jen zkouší něco alternativního, protože jsou přesvědčeni, že tomu doktoři nerozumí. Za sebe mohu říci jedině to, že by se pacient měl na své léčbě podílet, a pokud se rozhodne dávat si na postiženou končetinu konopí místo standardní lokální léčby, tak je to jeho volba a já jeho rozhodnutí plně respektuji.

Slyšel jste o tom, že konopí redukuje či ovlivňuje hladinu cukru v krvi a mohlo by tak být používáno při léčbě cukrovky obecně?
To asi možné je, ale ty změny budou v uvozovkách minimální. Cukrovky jsou dva základní typy. U diabetu prvního typu tělo inzulín nevytváří a pokud ho tělu nedodáte, tak to ničím nenahradíte. A u pacientů, kteří mají diabetes druhého typu, tedy že tělo inzulín vytváří, ale neúčinkuje, jak by měl, tak tím konopím třeba nějakou minimální změnu uděláte. Například můžete mírně zlepšít metabolismus glukózy, ale kdyby ten pacient prostě jen cvičil, tak to bude pravděpodobně mnohem efektivnější, než když si dá konopí.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!