Aktuální článek
Kratom? Raději ne!

Kratom? Raději ne!

  • Návodů, jak kratom připravit, je na internetu celá řada. Shodují se, že – v případě sušených listů – je hlavní ho delší dobu povařit. Experimenty s kratomem však nelze doporučit. hodláte-li se ho přesto sami vyzkoušet, seznamte se nejprve s riziky – možná si to pak rozmyslíte.

První proti – riziko vzniku závislosti

Uživatelé konopí či halucinogenů mohou mít sklon soudit podle látek sobě známých a toto nebezpečí podceňovat. Kratom je však opravdu bližší spíš opiu či koce a riziko je skutečné. Mnozí přívrženci ho sice bagatelizují, ale legraci si z nich dělá i znalec a příznivec rostlinných drog Dále Pendell, když ironicky píše o „zaručených“ strategiích, jak se návyku vyhnout: třeba „nebrat to častěji než jednou za měsíc“, „nebrat to častěji než jednou za týden“ a „nebrat to častěji než dvakrát za týden“. Stejné návody přitom hlásají uživatelé heroinu. A ony skutečně fungují – pokud je dodržujete. V tom je právě kámen úrazu. Když najednou zjistíte, že potřebujete kratom každý den, je už závislost jistá a docela se prodraží. Sice není tak silná jako na nikotinu, ale ani tak slabá jako na kofeinu. Obezřetnost je proto rozhodně na místě.

Druhé proti – chybějící kontrola kvality

Kratom je sice – zatím – legální, ale protože není schválen ani jako potravina, ani jako lék či doplněk stravy, není možné ho k těmto účelům nabízet. Prodejci se proto pohybují v jakési šedé zóně a listy či extrakt nabízejí pro studijní účely nebo jako sběratelské předměty, rozhodně ne však ke konzumaci. Z toho bohužel vyplývá i absence jakékoliv oficiální kontroly kvality.

kV praxi to znamená, že často ani koncoví prodejci netuší, co přesně nabízí, a zákazník je na tom ještě hůř – neví, jak je zboží kvalitní, zda neobsahuje nějaké škodliviny ani přes kolik prostředníků prošlo a jak dlouho se povalovalo ve skladu.

Samostatnou kapitolou jsou propagační texty z webů prodejců, které je nutno brát opravdu s velkou rezervou. Často paradoxně platí, že čím bombastičtější webdesign a čím vlezlejší reklama, tím méně důvěryhodný obchod. Webshop, který nabízel „zaručeně přírodní bylinnou směs“, ve skutečnosti však prokazatelně říznutou syntetickými kanabinoidy, rozhodně není vhodný zdroj ani pro mátu, natož pro kratom.


Obecně se dá se říct, že čím méně připomíná nabízený produkt celé listy, tím větší ostražitosti je třeba. Drcené či mleté listy bývají většinou skutečně listy kratomu, ale s extrakty už je potíž – není žádnou vzácností, ukáže-li se, že extrakt nabízený jako 15× (tedy výtažek z listů s patnáctinásobnou koncentrací alkaloidů) ve skutečnosti oplývá koncentrací sotva pětinásobnou.

Ale může být i hůř – ve Švédsku zemřelo 9 mladíků po požití „legální drogy“ Krypton, vydávané prodejci za extrakt z kratomu. Ve skutečnosti šlo však o směs kofeinu a syntetického opiátu 

O-desmetyltramadolu, kterým se lze smrtelně předávkovat (na rozdíl od účinných látek kratomu) až příliš snadno. Zvýšená opatrnost je proto na místě.

Pozor na dávkování

Tradiční a nejbezpečnější způsob užívání kratomu – žvýkání čerstvých listů – v našich podmínkách nepřichází v úvahu. V sušených listech obsah účinných látek velmi kolísá, takže začínat s větším množstvím by byl špatný nápad. Následující hodnoty jsou proto jen velmi orientační:

• 2 až 6 gramů – mírné účinky, zpravidla stimulující.

• 7 až 15 gramů – střední účinky, stimulující či sedativní, analgetické a euforické.

• 16 až 25 gramů – silné účinky (sedativní, analgetické a euforické), pro citlivé jedince až příliš silné.

• 26 až 50 gramů – účinky pro většinu lidí až příliš silné.

Pozor, jde o sušené listy, nikoliv o extrakt – 1 gram extraktu „15x“ odpovídá 15 gramům kratomu z tabulky (pokud není šizený).

Varování na závěr

Nenechali jste se odradit? Pořád to chcete zkusit? Inu, co se dá dělat, pořád je to bezpečnější alternativa k drogám z ulice. Řiďte se prosím alespoň následujícími radami:
• Opravdu, ale opravdu neužívejte kratom příliš často.
• Nekombinujte kratom s jinými drogami ani léky.
• Pod vlivem neřiďte auto ani jiné těžké stroje a nedělejte nic nebezpečného
• Jste-li těhotná či kojíte, kratom si určitě odpusťte.
• Po požití se může objevit nevolnost.
• Účinky nastupují již po deseti minutách.
• Při požití větší dávky může po odeznění účinků následovat nepříjemná kocovina.

Rovněž mějte na paměti, že prodejem či nabídkou kratomu ostatním se můžete dopustit trestného činu šíření toxikomanie. Prodejci šalvěje divotvorné, kteří za tehdy ještě „legální“ bylinu dostali podmíněné tresty, by mohli vyprávět.

Indolové alkaloidy

Základem chemické struktury mitragyninu7-hydroxymitragyninu (hlavních účinných látek kratomu) a více než čtyř tisíc dalších alkaloidů (zásaditých organických sloučenin obsahujících vázaný dusík) je indol, sestávající ze dvou prstenců – šestičlenného benzenového a pětičlenného pyrolového. Indol samotný je krystalická látka výrazného zápachu. V malé koncentraci voní příjemně, je součástí vůně mnoha květů (třeba pomerančovníků) a využívá se ve voňavkářství. Zápach většího množství připomíná výkaly, ve kterých je rovněž přítomný – vzniká zpracováním esenciální aminokyseliny tryptofanu. Ten lidské tělo využívá k biosyntéze proteinů i neurotransmiterů založených na tryptaminu, jako je serotoninmelatonin.

Tryptamin (a tudíž i indol) je základem serotoninu blízkých halucinogenů jako psilocybinpsilocin (účinné látky lysohlávek), N,N-DMT (jedna ze dvou hlavních účinných látek nápoje ayahuasca) či bufotenin (halucinogen z ropušího jedu).

Indol najdeme i ve strukturálně složitějších molekulách – ve strychninu (první objevený indolový alkaloid), v námelových alkaloidech a LSD, ale také v ibogainu, účinné látce afrického stromu Tabernanthe iboga s halucinogenními, disociativními i stimulačními účinky. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!