Aktuální článek
Nejlepší konopí je z vlastní zahrádky

Nejlepší konopí je z vlastní zahrádky

  • Jistě vám neuniklo, že začátkem dubna u nás začala platit novela zákona, která umožňuje dovoz léčebného konopí ze zahraničí a jeho prodej v lékárnách.

Asi zvoláte „Hurá!“ v domnění, že si skočíte k obvoďákovi pro recept a pak s ním rychle do lékárny pro trochu těch všemocných bylinek. Ale potom se na celou tu slavnou legalizaci léčebného konopí podíváte trochu zblízka a zjistíte, proč se ta pompézní zpráva objevila právě 1. dubna.

„Apríl!“ zapomněli unisono zvolat navrhovatelé a předkladatelé zákona o léčebném konopí, poslanci, senátoři, bývalý prezident, ministerstvo zdravotnictví i nová státní agentura na léčebné konopí Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ono je to totiž celé jen nejapný vtip, výsměch pacientům, laické i odborné veřejnosti, o občanských iniciativách a sdruženích, poukazujících na zastaralou a neefektivní drogovou politiku, radši ani nemluvě.

Legalizaci, resp. takzvané „zpřístupnění léčebného konopí pacientům“ máme hezky podepsanou na papíře, ale tím to hasne. V lékárně po léčebném konopí nenajdete ani stopu. K dostání není. Důvod je prostý. Nikdo ho zatím nemá zájem dovážet, protože bude pro pacienty drahé.

Ihned poté, co novela zákona vstoupila v platnost, se totiž ministerstvo zdravotnictví jasně vyjádřilo, že léčebné konopí nebude hrazené ze systému veřejného zdravotního pojištění, protože prý neléčí, a pokud snad ano, tak je jeho použití maximálně podpůrná (a tedy ze zákona nehrazená) léčba. Kdo se tedy bude chtít konopím léčit, ten ať si za něj zaplatí. A cena? Těžko říct. Mluví se o tom, že gram dováženého léčebného konopí (rozuměj obyčejného konopí s obsahem THC šest a více procent) by měl v lékárně vyjít bratru na 200 až 250 korun. To je ovšem víc, než jaká je dnes cena jednoho gramu stejně účinného konopí na černém trhu. Jaký je tedy prozatímní výsledek této kvazilegalizace?

O předražené léčebné konopí z dovozu nebude zájem, protože na něj většina nemocných a seniorů nebude mít. A i kdyby na něj měla, zdravý rozum jim jistě káže, aby za bylinky takovou zlodějskou cenu neplatili!

Na zakázaném konopí se dnes obohacují dealeři na černém trhu a narkomafie. Teď se k nim přidal ještě český stát v domnění, že se na konopí hezky napakuje. Místo toho mohl udělat něco solidního a sociálního, něco, co více než polovina Čechů už podporuje a schvaluje: legalizovat pěstování a držení konopí pro osobní potřebu a ukončit jednou provždy tu trapnou hru na policajty a pěstitele. Každý, kdo se totiž o konopí zajímá, už dneska ví, že nejlepší konopí je z vlastní zahrádky.

A na závěr ještě pozvánka na Million Marihuana March 2013

mmmKaždý, kdo si přeje nebýt v očích policie kvůli troše toho konopí zločincem, je zván na sobotu 4. května 2013 do Prahy, kde se uskuteční již šestnáctý ročník tradiční demonstrace a pochodu za legalizaci konopí, které jsou součástí celosvětové kampaně Million (též Global) Marihuana March. 

Akce je pořádaná občanským sdružením Legalizace.cz a klade si za cíl projevit nesouhlas občanů se stávající protidrogovou politikou v naší zemi, poukázat na zásadní chyby a nedostatky platných zákonů včetně nedávno schváleného zákona o léčebném konopí a vyjádřit solidaritu s oběťmi konopné prohibice u nás i v zahraničí. Sledujte web: mmm.legalizace.cz 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!