VĚK: 58 let
Povolání: etnolog, sochař a výtvarník
Aktivity: 15 let budoval a řídil menší městské muzeum ve středních Čechách. Sochař menších formátů, zabývá se výstavní projekcí, grafikou apod. Hraje a učí hře na dudy, které též vyrábí. Iniciátor a spoluautor první novodobé muzejní expozice na téma „len a konopí“. Dopisovatel magazínu Legalizace.
Vy se mě budete ptát, jestli hulím trávu. Tak já vám rovnou povím, že nikoli. Jsem odnaučený kuřák a mně se nechce si potáhnout i z toho důvodu, že bych třeba mohl zase začít kouřit. Nemám chuť na kouření a tímhle směrem se mi nechce jít. Pojídám a piju všechno možné, co se dá z konopí obstarat, ale většinou se to neobstarává z toho psychoaktivního.
Kde se tedy vzal Váš zájem o využití konopí?
Má to dva prazdroje. Jsem etnolog, česky národopisník, a národopisníci mají v popisu práce nejen folklór, ale i takové všelijakosti jako hmotná kultura. A ta je samozřejmě plná konopí. Lidový oděv, dnes se říká kroj, se dělal z domácích surovin, což byly konopí, len a vlna. Víc toho nebylo. Takže národopis je plný konopí. Jen to člověk vždy nevidí – když se řekne leněné plátno, tak si myslíte, že je to ze lnu, nikoho nenapadne, že i to může být z konopí. Když se mluví o lanoví, také tam slyšíte lan-len, ale přitom je to zásadně z konopí.
Semencová kaše nebo polévka, také lidem nedochází, že je to z konopí. Svítilo se konopným olejem. Všechna postní jídla se dělala na konopném nebo lněném oleji, jen výjimečně na makovém. Takže jsem se tím zabýval jako etnolog. A za druhé, nám se před 26 lety vylíhlo mládě. A už v porodnici mamince řekli – pozor, atopik, alergik, nesmíte ho balit do normálních plenek, nesmíte mu dát to či ono. Tak jsme hledali něco neutrálního.
Konopí je nejen léčivé, ale i naprosto neutrální, není tam žádný alergen. Když je nebezpečí, že bude mít dítě kožní problémy, tak nejjednodušší je ho oblékat a balit do konopí. A to byla věda. Věda byla sehnat i bavlněnou plenku, ale potom jsme sehnali lněné a to už byl jen krůček ke konopí. A začalo nás to více zajímat a bavit.
Konopí se tedy využívalo v mnoha oblastech, ale dnes je známo hlavně kvůli svým omamným účinkům. Váže se u nás nějaká tradice i k tzv. „hulení“?
Nikde v literatuře nebo v lidových povídánkách nenajdete sebemenší zmínku. Ale já mám podezření, že zrovna slavnost Konopická a možná řada dalších nepřístojností, které vymyslely ženské – chlapi, ti skončili u piva a stačilo jim to – že vznikly při sušení konopí. To se sušilo na pecích nebo nad jámama, ve kterých byl oheň, žhavé uhlíky. Takže to byl jakýsi předchůdce vaporizéru. Představte si, když tam někdo nanosí konopí na dosoušení. Zbytky květů i listy propadaly rošty dolů na ty uhlíky a ten kouř musely ty ženské vdechovat, co jim jiného zbývalo. Já si myslím, že ta dobrá nálada, žertíky a celá Konopická slavnost a tyhle legrace vznikly pod vlivem. Ale nikde se to necituje, nikde se o tom nepíše.Někteří legalizační aktivisté argumentují možnostmi technického využití konopí. To je ale u nás zcela legální, ovšem i přes jisté úspěchy se konopným produktům nedaří příliš konkurovat syntetickým výrobkům. Proč?
To je cenou. To je právě tím, že se podařilo konopí zlikvidovat. Původně bylo konopí levná surovina. Ale pak přišel záměr zlikvidovat konkurenci papíru ze dřeva a syntetického textilu. Problém je ve zpracování. Když jsme určitě přes padesát let konopí nezpracovávali, nemáme tu technologii a strašně špatně ji sháníme. Z Rumunska nebo z Asie, kde je levná pracovní síla, se doveze textil ještě koupitelný. Ale kdyby se to u nás mělo zpracovávat ručně…Co dekortikátor, stroj na zpracování konopí, vynalezený již koncem 19. století? Slyšel jsem, že v Čechách se objevily snahy ho znovu vyrobit.
Mám dojem, že už je to tak z 80 % dokončeno, aby se dekortikátor mohl předvádět. To, čemu dnes říkáme dekortikátor, to je strojová lámačka a vytíračka. Ona to zase není taková věda, přehnat stonky strojem, který je rozláme a vydrobí to, co tam být nemá. Problémem je sklízení a to, že konopí má dlouhá vlákna, což dělá mašinkám problémy. To samé papír, to se umele strom a máme papír. V konopí je vlákno a papírny nejsou vybavené na zpracování vlákna.Jestliže se zajímáte pouze o technické využití konopí, tak vlastně můžete být se současným legislativním stavem spokojen. Jaký je Váš názor na prohibici konopí psychoaktivního?
Já si myslím, že jde o vývojový omyl. Tak jako došlo k úpadku u textilního a dalšího využití, tak je omyl i v tom, jestli indica nebo sativa. Dřív bylo prostě konopí. Odrůdy se lišily podle toho, jestli mají tlusté stonky, jestli jsou vysoké, mají větší a olejnatější semena, ale nikdo nesledoval obsah THC. Tím, že se začalo tohle sledovat a pronásledovat, tak byly vyšlechtěny odrůdy, které mají obsah THC naprosto historicky nebývalý a naopak u technického je snaha to vypěstovat téměř bez THC.
Ale mimochodem i to technické je léčivé. Těch kanabinolů je nevím kolik stovek a THC je jen jedním z nich, ale třeba na uvolnění křečí u řady lidí fungují lépe ty ostatní. Ale já si myslím, že když už něco takového jednou existuje, je nesmysl to zakazovat. Řeknu to jednoduše: když nám pánbůh něco dal, tak mu to přece nehodíme na hlavu. Prostě je to k použití. A myslím si, že sice ne na celou populaci, ale na vysoké procento lidí to má tolik dobrých účinků, že kvůli tomu, že se nějaké dítě pozvracelo po prvním jointu nebo požití, kvůli tomu bych to nezavrhoval.
Každému druhému dítěti, když si dá první cigaretu, se udělá špatně. A tabák se prodává legálně dál. Prohibice je ale v podstatě hřích Ameriky. U nás nikdo konopí nezakazoval, u nás se jen stalo hospodářsky a cenově nezajímavým. Ale pak se k nám přenesla ta americká hysterie a já bych řekl, že ve velké míře až po pádu komunismu.
Jak se díváte na probíhající snahy našich zákonodárců o uzákonění léčebného využití konopí?To, jak se ten zákon připravoval, se mi tak nelíbí, že mám dojem, že to je špatný krok na cestě k legalizaci. To udělá z konopných léčiv zase nějakou drahou záležitost, se kterou se bude obchodovat pod rukou, nebo to bude za strašné peníze. Když sem legálně bude někdo dovážet konopí, které bude dražší než drahé, tak to jen vytvoří další černý trh a další příležitosti k nějakým podfukům.Ale ten zákon o ceně vůbec nemluví. Poslanec Bém při druhém čtení odhadoval cenu od českých pěstitelů na 1 až 3 eura za gram. Myslíte, že by to nemohlo takhle fungovat?
To by asi mohlo fungovat. Spíš se ale obávám, že se nic nezmění. Lékaři byli donedávna přesvědčeni, že neexistuje jiné konopí, než strašně nebezpečná droga, vstupní brána do světa drog. Takže stejní lékaři teď budou vědět, komu prospěje jaké množství konopí? Já tomu moc nevěřím. Národ je nevzdělaný, i ta vzdělaná část národa je v tomto směru nevzdělaná a jak se to bude vyvíjet, to je ve hvězdách.
Kdyby se konopí postavilo na úroveň ostatních léčivých bylin, tak řičím nadšením. Kdo vám dneska určuje, kolik rostlin durmanu si smíte na zahrádce zasadit? Tuhle nebezpečnou jedovatou bylinu jako okrasnou rostlinu pěstují ve školkách a konopí nesmíte mít na zahrádce? Já taky moc rád říkám, na vás to teda už neplatí, ale my dospělejší jsme se možná narodili pod vlivem.
Pod vlivem?Pod vlivem omamných a psychotropních látek. Z konopí se totiž dělal lék proti ranním nevolnostem těhotných žen, ještě někdy v šedesátých letech. Takže možná, že moje matička, když jí ráno nebylo volno, tak se zfetovala a ani si toho nevšimla, ani to nevěděla. Takže to konopí zřejmě užívaly rodičky naprosto běžně a nijak se nás to nedotklo. Mně prostě vadí, že někdo vybral jednu rostlinu a řekl, tohle se nesmí, tu musíme na zeměkouli vyhubit.Na závěr obligátní otázka. Co byste vzkázal čtenářům Legalizace?
Nebojte se! Nebojte se, protože hysterie a podivné chování politiků a dalších lidí je vždy založeno na snaze vyděsit národ či uživatele. A hlavně čtěte Legalizaci, já tam zase někdy něco napíšu.Děkuji za rozhovor.P.S.: Poslední večer Cannafestu, když již bylo po zavíračce a náš legalizační tým v dýmu jointů balil stánek, přiblížil se pan Vít-Trčka k našemu pultíku, kde ležel zbytek dekorace z květů technického konopí. „Už několik dní mě trápí křeče v noze, myslíte, že by mi vaporizace té byliny pomohla?“ otázal se. Chtěli jsme pomoci, a protože „normální“ tráva přece jen pomáhá lépe, tak se kdosi z nás zase jednou dopustil spáchání trestného činu distribuce omamných látek. Toho večera se údajně panu Vítu-Trčkovi šlo domů i spalo o mnoho lépe…