Aktuální článek
Tip na knihu: Hašiš – látky psychické a magické rostliny

Tip na knihu: Hašiš – látky psychické a magické rostliny

  • Zasvěcený pohled do historie užívání rostlin a látek měnících vnímání, magických praktik, lidových zvyků a poznatků, doplněný bohatými citacemi antických pramenů.

Dnešním tipem je výjimečná kniha, která byla napsána již v roce 1894. Její stáří jí na atraktivitě nic neubralo, ba naopak. Toto je její třetí opravené a doplněné vydání z roku 1906. Hašiš – látky psychické a magické rostliny poskytuje zasvěcený pohled do historie užívání rostlin a látek měnících vnímání, magických praktik, lidových zvyků a poznatků tehdejší vědy, doplněný bohatými citacemi antických pramenů.

Nejdříve se rozsáhle pojednává o hašiši. Poznáme jeho dějiny, různé druhy konopí, hašišové přípravky, jejich účinky, a necháme se zavést do cařihradských pelechů, kde se kouří hašiš. Dále se pojednává o různých uspávacích rostlinách, zejména opiu, jeho přípravě, využití, účincích i následcích nemírného užívání, a dovíme se, co je dryák.

Také popíšeme uspávací, ale ve větších dávkách prudce jedovaté rostliny, jako bolehlav nebo náprstník a lilkovité druhy. Kapitola o morfiu a morfinomanii se zabývá novými umělými slastmi, kterým lidé propadali s dosud nebývalou vášní. Pojednává nejen o morfiu, ale i éteru, chloralu, kokainu a také o kávě a čaji. Poslední kapitola o magických rostlinách jako je sporýš, vlaštovičník, jmelí, čemeřice, lilie, henna, chrpa, mandragora a další se zabývá jejich použitím nejen v magii, ale i k léčení.

Kniha je doplněna herbářem rostlin, o jejichž užívání se zde pojednává, přehledným rejstříkem a obsahuje 217 ilustrací.

Zakoupit ji můžete stejně jako mnoho jiných knih s konopnou a příbuznou tématikou v eshopu edice Legalizace

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!