Aktuální článek
Konopné temno v Polsku

Konopné temno v Polsku

  • Varšavský Million Marihuana March každoročně láká několik desítek tisíc naštvaných demonstrantů z celého Polska. A není divu. Na rozdíl od naší vlasti, kde se konopí stává přirozenou součástí společnosti, země na sever od Slezska připomíná ryzí dobu temna.

Přísné Polsko

Jak je zajisté všeobecně známo, budeme-li se chtít pídit po zemi zaslíbené konopí, určitě nebude dvakrát rozumné vyrazit k našim severovýchodním sousedům. V krásné a úrodné zemi přes kopečky panují úžasné životní podmínky pro různé typy lidí, zvláště pak volené poslance, kteří naprosto seriózně navrhují změnu republiky na království v čele s Ježíšem Kristem, případně oddělené lavice za zdmi parlamentního jednacího sálu pro zákonodárce s menšinovou sexuální orientací či povinnou maturitu z katolického náboženství. Být ovšem mírumilovný konzument léčivé marihuany, to se v Polsku prostě neodpouští. Jelikož se u vás indoktrinace očividně minula účinkem, půjdete do vězení. A třeba i za směšného čtvrt gramu.

Na vlastní pěst

Je to bohužel skutečně tak, v Polsku je držení konopí v jakémkoliv množství přísně zakázáno. Zákon přitom naprosto nerozlišuje, zda je určeno pro léčebné, nebo rekreační účely. A co je nejvíce zarážející, navzdory existenci výjimky, která lékařům dovoluje v přesně stanovených mezích import konopí pro své pacienty, nikdo tak zatím podle dostupných záznamů nikdy neučinil. O to vzácnější jsou případy pionýrů, kteří jednají na vlastní pěst a trávu si na základě předpisů od nizozemských lékařů vozí sami.

Mafie a kmotři

Něco takového si ovšem ani ve snu nemůže dovolit úplně obyčejný a zdravý člověk. Pojmu jakým je například „rekreační uživatel“ či „lehká droga“ polské právo naprosto nerozumí a tudíž máte na výběr jednu ze dvou možností. Buďto jste ve škatulce mezi spořádanými občany, kteří platí vysoké daně za litry prolitého alkoholu a tedy i vítaným zdrojem příjmů do státního rozpočtu, nebo feťák a zločinec, který, pokud si marihuanu vypěstuje sám, zaručeně odejde od soudu s trestem jako nějaký narkobaron. Litera zákona je nekompromisní a máte-li choutky si jointa přeci jen občas zapálit, určitě se vám vyplatí nějakého toho nefalšovaného mafiána znát. Pokud tedy konopí v Polsku neléčí alespoň pacienty, tak kšefty špiček drogové mafie a kmotrů politických stran zcela bezpochybně.

Pár let za katrem

Co tedy v této říši paradoxů hrozí? Tak předně, nešťastníka může ještě před zahájením soudního procesu potkat až tříletý, velice nepohodlný pobyt ve vazební věznici. Kdo se v zavírání lidí do šatlavy příliš nevyzná, budiž mu osvětleno, že vazba patří mezi nejpřísnější formy omezení osobní svobody bez ohledu na vážnost spáchaného skutku a vinu či nevinu dotčeného. Většině trestaných podle vlastních slov později přijde obyčejné vězení jen jako dobře organizovaný hotel. Tresty odnětí svobody se pohybují od jednoho do deseti let, samozřejmě v závislosti na množství konopí, které máte právě u sebe. Problematické je, že malé či velké množství konopí není předem nijak definováno, a tedy závisí na libovůli konkrétního soudce, zda za pár gramových šišek nestihnete jedny Vánoce, nebo si v železobetonovém pokojíčku posedíte rovnou celou dekádu. Znovu varuji, ať vás v Polsku ani nenapadne samotné pěstovat, výnos z jedné květiny konopí hravě splňuje definici držení drogy za účelem jejího prodeje a zde se horní hranice trestů pohybuje ještě o jeden řád výš!

Náš vzor Singapur

Komu ještě z jarního polského okénka nestojí na hlavě vlasy hrůzou, určitě by si měl doplnit informace o aktuální situaci v místní politice. Hrůzostrašné příšery lačnící po krvi připomíná celá jedna silná názorová frakce, která konopnou problematiku touží dostat na úroveň Singapuru. Myslí to velice vážně, velice doslovně a v praxi navrhují 25 let natvrdo za držení, distribuci i pěstování. Svěží vítr do polského sejmu (parlamentu, pozn. red.) přinesla nová politická platforma známá jako Ruch Palikota, s níž spolupracují také organizátoři polského Million Marihuana March. Jako první v historii přišli s projektem definice „malého množství“ v rámci něhož by držení konopí ještě nebylo trestné. To je sice malá, v polských reáliích však velice výrazná a podstatná změna. Druhý projekt zachází ještě dál a navrhuje státní výrobu i distribuci, což je jistě velmi lákavé sousto pro liberální a mladé voliče, nicméně v současné politické konstelaci spíše ze žánru vědecko-populární fikce.

Million Marihuana March Polsko

Díky bohu na světě stále existují lidé se zdravým rozumem, a navíc je jich dostatek, aby zorganizovali protestní demonstraci. Polští legalizátoři se ke globálnímu projektu Million Marihuana March přidali přesně před deseti lety a slaví tak letos významné jubileum. Prvního pochodu se účastnilo jen sto dobrých kamarádů, kteří svým intenzivním snažením vybudovali obrovský festival, který dnes navštěvuje nádherných dvacet dva tisíc lidí. Návštěvnost každým rokem rychle roste, a tak si organizátoři pro tentokrát odpustili projekt Tour de Pologne, kdy se ke globálním akcím připojovalo i spousta menších měst v celé zemi. Ušetřené lidské i materiální zdroje namíří do jedné mamutí celonárodní akce ve Varšavě. Ta se uskuteční v sobotu 25.5. a stejně jako každý rok ponese jedno stěžejní téma. Minulý rok byl zasvěcen léčebnému konopí, kdy v čele průvodu jeli pacienti na invalidních vozících, letos půjde hlavně o peníze a hypotetické finanční přínosy pro celou polskou společnost. Držíme našim bratrům ze všech sil palce a vám, čtenářům Magazínu Legalizace, tímto dáváme tip na velice netradiční adrenalinový výlet.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!