Aktuální článek
Growreport – Deimos

Growreport – Deimos

  • Semenná banka Buddha Seeds vám představuje Deimos, relativně nízký, kompaktní, dobře se větvící a výnosný samonakvétací hybrid z příbuzenstva Northern Lights.

Tvůrci Deimose tvrdí, že nejvýznamnější rozdíl mezi Deimosem a ostatními samonakvétacími odrůdami dostupnými na současném trhu je ten, že na rozdíl od nich za Deimosem stojí tvrdá práce, zatímco zmíněná většina odrůd tvoří jen zdání velkého výběru, protože ve skutečnosti se jedná jen o několik málo odrůd, které si seedbanky mezi sebou vykrádají. Deimos je výsledkem křížení jedné z nejlepších samonakvétacích rostlin s regulérní rostlinou Northern Lights. Deimos vyvstal z tvrdé práce, která zahrnovala osm generací během dvou let křížení. Konečný výsledek je velmi příjemný. U některých samonakvétaček nejsou paličky příliš husté, ale Deimos vykazuje pravý opak. Kvalita květů je vynikající.

Vzhledem k ostatním samonakvétacím odrůdám na trhu má docela odlišné charakteristiky. Deimos má kořeněné aroma s náznaky heřmánku v kombinaci s lehce citrusovým, přesněji pomerančovým nádechem. Má také speciální strukturu, silně větvenou, která mu dodává na robustnosti. Také nepotřebuje nijak zvláštní péči jako některé jiné odrůdy, jediný požadavek je spousta sluníčka.

Výška, i když ta částečně závisí na způsobu kultivace, je obvykle kolem 75 centimetrů, některé rostliny dorůstají až kolem jednoho metru. Tato odrůda je celkem silná, protože genetický materiál Northern Lights s sebou přináší solidní obsah účinných látek. Ve skutečnosti Deimos silou překonává nejednu běžnou odrůdu.

Deimos je odrůdou, která může být pěstována po celý rok, ale výsledky se budou lišit podle podmínek, ve kterých je pěstován. Nejlepší je samozřejmě pěstovat přes léto, kdy sluníčko připaluje nejvíc. Ve skříni se dá za rok stihnout až 5 sklizní, venku vše záleží na teplotních podmínkách, ale dvě se dají stihnout bez problémů. Většina rostlin je zralá po 70 dnech, ačkoliv některým to může trvat i o týden déle. To je více než u většina samonakvétacích odrůd, ale vyšší výnos to kompenzuje. K němu je však nezbytný i neobvykle větší příjem živin, protože růst rostliny a zbytňování květů je rychlejší než u ostatních odrůd.

V následujícím fotoreportu si představíme, jak pěstování Deimose vypadá od začátku do konce. Rostlinky byly kultivovány pod širým nebem na východě Španělska ve spíše jílovitém substrátu. V zájmu lepší výživy a přístupu vzduchu ke kořenům byl původní substrát před vysetím obohacen o koňský hnůj. Kytičky byly vysazeny 10. dubna. Celkem 35 semen bylo nejdříve 3 dny předem naklíčeno, aby pak byly vysazeny do děr mírně vystlaných měkkým a vzdušným substrátem pro lepší start.

deimos1. Na každou rostlinku byl umístěn plastikový kryt, který je zpočátku chránil před hmyzem, slimáky a ptáky. Rostlinky takto zůstaly během první fáze růstu, přesněji asi 10 dní, kdy byly nejvíce zranitelné. Jakmile dosáhly rozumné velikosti a zvířena už nebyla takovým problémem, byla ochrana odstraněna. Také bylo nainstalováno zavlažování, které zásobovalo rostlinky vodou vždy v 19 hodin. Množství dodávané vody se později měnilo dle aktuálních potřeb.2.
Kytičky se začínají rozšiřovat a větvit.

3. Jeden měsíc po vysazení začaly rostlinky nabývat na síle, vypadaly zdravě a měly se čile k světu. Rychle rostly a jejich stonky byly pevné se silnými a lesklými listy. V tu dobu se také objevily první známky kvetení. Jak se při použití feminizovaných semen dalo předpokládat, všechno to byly samičky. Během růstu dostávaly většinu živin z velkého objemu koňského hnoje, který dostaly také na začátku při přípravě substrátu. Do závlahy byl dále jako bonus přidán litr extraktu z mořských řas.

Na začátku květu dostaly dále 2 kilogramy mletého netopýřího guána, které bylo rozprášeno po povrchu substrátu pro zvýšení dostupného množství fosforu a draslíku.

deimos4. Když byly asi v polovině květu, dosáhly již své konečné výšky kolem 80 centimetrů, přičemž několik dorostlo více, než 120 centimetrů. Květenství stále bytnělo a houstlo a nastal čas použít nějaká tekutá organická květová hnojiva do zálivky.

deimos5. Nyní již paličky nabraly solidní objem, obalily se pryskyřicí a pořádně lepily. Svůj podíl na tom měla i skutečnost, že hlavní část květová fáze se odehrávala v červenci. Když rostlinky kvetou takto počátkem léta, dostanu květy mnohem více světla, než standardní odrůdy kvetoucí v září a v říjnu.

doporučujeme

deimos6. Čas sklizně se nachýlil.

deimos7. Sklizeň se pak odehrávala postupně od 23. do 27. července.

deimos8. Po sklizni a důkladném prosušení bylo vše zváženo a výsledek nás mile potěšil. Byl to nejlepší výsledek, jaký jsme kdy u samonakvétacích rostlin viděli.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!