Aktuální článek
Léčivé konopí a migréna

Léčivé konopí a migréna

  • Mé jméno je Bill Durban a rád bych se podělil o své zkušenosti s užitím medicínského konopí, chcete-li marihuany. Více než 50 let svého života žiji v západním Oregonu, deštivé části USA. Mám ženu a dvě děti, jednu báječnou vnučku, která nám všem kolem dělá velkou radost, a v neposlední řadě nové štěně, které je s námi pouze týden. Je to už dlouhá doba, co zemřeli naši poslední dva psi.

Jsem učitelem na malé soukromé škole a také absolventem vysoké školy pedagogické, ačkoliv někdo by mohl namítat, že to dnes mnoho neznamená. Vzdělávání je v Americe totiž všeobecně znehodnocováno a je jasné, kam to směřuje. Mám obavy, že se brzy staneme národem idiotů snadno a lehce manipulovatelným hrstkou movitých a zároveň chytrých jedinců.

Ve školních letech, zhruba okolo 13. roku života, jsem začal kouřit konopí. Kouřil jsem více méně pravidelně deset let. Po střední škole jsem šel na vysokou. S kouřením jsem přestal hned z několika důvodů: málo času (hlavně kvůli rodině), málo dobrého materiálu a v neposlední řadě málo přátel, kteří s kouřením ještě nepřestali.

Celý svůj život trpím bolestmi hlavy, respektive trpěl jsem jimi ještě asi před 5 lety. Byly to nesnesitelné dlouhotrvající migrenózní bolesti, kvůli kterým jsem si opakovaně kupoval rodinná balení Ibuprofenu s 500 tabletami, které mi vydržely zhruba na měsíc a půl.

Den, který změnil můj život, začal jako docela normální den. Byl jsem v práci a najednou jsem začal pozorovat, že se mi zhoršuje zrak. Když jsem si zakryl rukou levé oko a zjistil, že na to pravé téměř nevidím, velmi mě to znepokojilo. Myslel jsem si, že mám něco jako mozkovou příhodu, ale příznaky se postupem času nezhoršovaly, a tak jsem zavolal svého doktora, který mi doporučením, ať si zajdu k očnímu lékaři, moc nepomohl. O chvíli později mě opravdu silně rozbolela hlava a cítil jsem se hrozně. Další den jsem šel k očnímu lékaři, který vzápětí diagnostikoval migrénu s vysvětlením, že to, co se dělo s mým zrakem, je jedním z klasických projevů tzv. aury.

Poté mě doktor poslal do lékárny pro léky na migrénu. Možnosti byly docela otřesné. Na příbalovém letáku jednoho z léků byla dokonce jako možný nežádoucí účinek uvedena náhlá smrt! Jediný lék, který jsem zkusil, u mě vyvolal daleko větší nevolnost než bolesti hlavy samotné (jsem opravdu šťastný, že mé migrény nejsou provázeny zvracením). Právě v této době jsem zkusil na svoje bolesti užít konopí, o jehož účincích v těchto případech jsem se dozvěděl na internetu. Nikdy nezapomenu na první vdech následovaný okamžitým ústupem bolestí a velkou úlevou. Dva šluky byly akorát.

Díky tomu, že žiji v osvíceném státě, mohl jsem si zajít k doktorovi a požádat ho o předpis na užívání léčebného konopí. Byl jsem velmi nervózní, když jsem s ním o tom mluvil, a ještě více, když jsem mluvil s jeho asistentem, který čerstvě dokončil svá studia. Ten se mě snažil přesvědčit, abych ještě vyzkoušel jiné léky, které jsou volně dostupné na trhu, což mě moc nepotěšilo. Potom jsem si ale promluvil se svým lékařem, který mě velmi povzbudil a řekl mi, že užívání konopí je velmi bezpečné a svým pacientům ho vřele doporučuje. Jeho nejstaršímu pacientovi užívajícímu konopí bylo 78 let.

 

Našel jsem pěstitele a dodavatele léčebného konopí a oficiálně si zažádal o registraci do státní evidence. Brzy mi poštou přišel balíček. Užívám směsi konopí setého Kali Mist (okolo 70 % sativa) a Shoe (50 % sativa, 50 % indica). Dokonce i čistá sativa funguje dobře. Zatím jsem nezkusil druhy s vysokým podílem indicy, protože si nemyslím, že obsahují pro moji potřebu vhodnou kombinaci THC a dalších kanabinoidů.

Moje zkušenost je asi taková, že když jsem užíval léky proti migréně, měl jsem migrenózní bolesti 1–20krát do měsíce. Teď mám asi 3–4 za rok. Nejdelší období bez bolestí trvalo něco málo přes 3 měsíce. A teď, když přijde migréna, necítím skoro žádnou bolest, cítím se pouze unavený, navzdory užívání konopí, což přisuzuji skutečnosti, že migréna je svým způsobem záchvat. A když jsem doma a dostaví se již zmiňovaná aura (konkrétně u mě to znamená blikající tmavé světlo, které vidím, i když zavřu oči), můžu ji celkem bezpečně zastavit jedním nebo dvěma šluky. Jointy, které takhle vykouřím, mě kupodivu nezkouří. Zjistil jsem, že když si zakouřím alespoň 3krát do týdne, migrény se vůbec nedostaví. Nedávné výzkumy naznačují, že lidé trpící migrénami mohou mít poruchu na úrovni svého endokanabinoidního systému.

Zjistil jsem, že od té doby, co užívám konopí, mám lepší náladu. Kouřím asi 3krát týdně, obvykle pouze jednou za den. Snažím se kouřit co nejmenší množství, 1–2 šluky jsou pro mě akorát. Nikdy jsem k zastavení záchvatu nepotřeboval více než 2 šluky.

Myslím, že je důležité říct, že konopí podporuje sebepoznávání. Naučil jsem se, že se mohu vyhnout některým záchvatům, když budu opatrný při přechodu ze silně osvětleného prostoru např. do uzavřené temné místnosti, nebo že usilovné cvičení bez náležitého odpočinku a doplnění tekutin může spustit migrénu. Konopí mi také umožnilo vidět, jak plný život žiji: moje žena je nádherná, moje práce je neustále se měnící dobrodružství a rodina mi dává samou radost a spokojenost. Dříve, než jsem se stal pravidelným uživatelem konopí, jsem o těchto věcech vědomě nepřemýšlel, byl jsem spíše negativní člověk. Ale konopí mi párkrát ukázalo, jak jsem některé věci ve svém životě podělal. A ujišťuji vás, že nejsem žádný starý hipík.

Jsem více uvolněný, šťastnější a větší optimista ohledně své budoucnosti. Upřímně věřím, že jednou tohle šílenství okolo konopí ukončíme. Je to hlavně morální otázka a já zatím bohužel kolegům nemohu říci o svých zkušenostech, byli by jistě pohoršeni. Jsem velice vděčný státu Oregon za to, že se mohu léčit konopím, tak jako mnoho dalších. Dnes kupuji balení Ibuprofenu o 100 tabletách a vydrží mi na mnoho měsíců.

Co se týče rady pro nové pacienty užívající konopí, doporučuji začít pomalu. Mnoho mladých lidí v 70. letech zkusilo marihuanu a největší rozdíl mezi tehdejším a dnešním konopím je čerstvost. Dříve se většina konopí kouřila ve stádiu, kdy už bylo více než rok staré. Konopí dnes bude mít silnější efekt a jeden šluk pro začátek stačí. Zkuste jeden a počkejte 15–20 minut, než si dáte další. Příliš mnoho je příliš mnoho a nikomu ještě neudělalo dobře, když si nabral více, než unese. Tohle je jeden z mých způsobů sebepoznání. Užívání konopí v jídle je fajn, ale je velmi nepředvídatelné, co se týče dávkování. Doufám, že mnoho lidí, kteří v mládí zažili 70. léta jako já, zjistí, že v užívání konopí jako doplňkové léčby, ať už při boji s rakovinou, bolestmi po operacích kloubů nebo prostou artritidou, se skrývá obrovský potenciál. Předpokládám, že konopí bude zanedlouho legalizováno pro jeho blahodárné účinky a nesrovnatelně nižší cenu ve srovnání s farmaceutickými produkty.

Překlad: MUDr. David Žák

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!