Aktuální článek
Kauza Hydroponic: kam se poděl zdravý rozum?

Kauza Hydroponic: kam se poděl zdravý rozum?

  • V březnu letošního roku jsme vás poprvé informovali o podivné kauze Hydroponic, která se odehrává na půdě Krajského soudu v Českých Budějovicích. Obžalovaným hrozí 10 až 18 let vězení za to, že si dovolili být majiteli growshopu. A kdo se jim to beze studu snaží ukrást tolik let života? Nechvalně známá jihočeská státní zástupkyně JUDr. Daniela Přibylová. A tak jsme se jí zeptali, co ji k tomu vede.

minulých číslech našeho magazínu jsme vám přiblížili, jak na probíhající kauzu pohlíží šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych, jaký má na formální pochybení vyšetřovatelů a nedostatečné důkazy názor obhájce Mgr. Petr Smejkal, a také jsme vám přiblížili pohled obžalovaného Václava K. skrz mříže vyšetřovací vazby, ve které čeká na rozsudek od dubna 2011. Dnes si posvítíme na názory žalující strany.

Flinta v žitě

Nejprve vám ale popíšeme, jak to vypadá u samotného stání u soudu. Ačkoli nejsme žádní vystudovaní odborníci v oblasti práva, každému je jasné, že tady něco nesedí. Jediní lidé, kteří vyvíjejí nějakou snahu o komunikaci se soudcem, jsou samotní obžalovaní. Obhájci sedí tiše jako myšky a až teprve o přestávce na kávu člověk postřehne, že umí i mluvit. A v té chvíli se od nich lze dozvědět, že veškerá obvinění vznesená proti jejich klientům jsou sice špatná a nespravedlivá a že obžaloba nemá dostatek důkazního materiálu, ale kluci stejně půjdou sedět. Takhle rezignovaně by ale snad žádný obhájce mluvit neměl.

hydroponicTrošku zmateni z těch divných řečí se vracíme zpátky do soudní síně. Státní zástupkyně po celou dobu procesu také nehlesá a celé divadlo se tak odehrává výhradně v režii soudce. Co se ale honí hlavou tiché dámě v červeném taláru, která pro obžalované požaduje trestní sazbu srovnatelnou s trestem za vraždu?

Za stolem působí kamenně, nezúčastněně a její tvář nevykazuje příliš mnoho emocí. Oslovujeme ji po přelíčení na chodbě před soudní síní. Překvapivě se z ní klube sympatická a sdílná dáma, která se s námi dává ochotně do řeči. Ačkoli jsme nečekali, že její názory budou bůhvíjak tolerantní, její vyhraněný pohled na věc nás přece jen trochu zaskočil. A když nás požádala, abychom její výpověď celou nezveřejňovali, protože si chce své názory nechat až do závěrečřeči, nemůžeme jí bohužel vyhovět. Její slova nám totiž pro tuto kauzu přišla natolik závažná, že se zkrátka s vámi musíme o ně podělit. A to bez jediné úpravy. Ale pozor, není to čtení pro slabé nátury.

Kolem celého případu se vznáší zvláštní atmosféra pocitu předem prohraného boje a rezignace. I přesto, že totéž, za co jsou obžalovaní již přes dva roky drženi ve vyšetřovací vazbě, dělá venku spousta dalších lidí a klíčové důkazy obžaloby jsou pouze nepřímé. To je na celém případu to nejpodivnější. Proč to poraženectví? Hru na spravedlnost se nikdo ani nepokouší hrát. Bezmocnost člověka proti státní mašinérii bohužel není žádnou chimérou z dob dávno minulých, ale dnes téměř hmatatelnou skutečností.
hydroponic
Dobrý den paní doktorko, jaký je váš postoj ke kauze Hydroponic? Nevnímáte vámi navrhovanou trestní sazbu jako příliš krutou?
Já tohle prostě neuznávám. Neuznávám ani marihuanu, prostě vůbec nic, žádnou drogu. Takže já jsem až úplně na té druhé straně, neuznávám žádné tvrdé drogy, pro mě je to stejné svinstvo, zejména potom když vidím ty mladé. Také mám děti, a když pak vidím ty závisláky, jak místo aby se učili jazyky a cestovali po světě, když ty možnosti tady jsou, místo aby sportovali nebo dělali cokoli jiného, tak dělají akorát nepřístojnosti, aby sehnali drogu, aby se dostali do nějakého trapného rauše. Tak to se mi hrubě nelíbí. Takže nějaká tolerance z mé strany? Ne! Sazba je tam velká, to je pravda. Ale souhlasím s tím.

Co by podle vás ten trest měl přinést jak obžalovaným, tak celé společnosti?
Tak pro společnost aspoň nějakou hrozbu, prostě ukázat, že nebudeme tolerovat takovéto věci. Ať si to každý rozmyslí, ať každý trošku přemýšlí o svém osudu. Jsou tu alternativy. Já vím, že je spousta všelijakých lákadel, ať jsou to různé půjčky nebo drogy, taneční zábavy s extází a já nevím, s čím vším ještě dalším. Těch lákadel je tady příliš mnoho ve srovnání s tím, co bylo třeba za mého mládí. Ale právě proto by ti lidé měli trošku zodpovědněji přistupovat ke svému vlastnímu životu, zejména ti mladí, vždyť mají život před sebou a dá se využít určitě jinak a lépe, než že se člověk zaplete s marjánou. Já uznávám, že ta marihuana může mít nějaké léčivé účinky, ale musí to být trošku kontrolované. Nemají to v rukách ti lidé, kteří tvrdí, že to zvládají. Nemají.

To je individuální věc každého člověka, teď se tu ale budou trestat lidé, kteří prodávali techniku na pěstování rostlin.
Ono to není jenom technika na pěstování rostlin. Tohle všechno bude v mé závěrečřeči. Samozřejmě, že jsou ještě growshopy, že to funguje. Ale když se tu přehrávaly ty odposlechy, to z toho čišelo jako péra z gauče, že to nebylo jenom to, že tady je zařízení a pěstujte si. Že vám vyjde rajče za stovku, to je váš problém, když na to máte. V tomhle případě to byly návody, jak proti škůdcům, jak kombinovat ta hnojiva všelijaká. A druhá věc, vemte si, jaká je s tím zkušenost. Ono to tady zase tak dlouho nefunguje v Česku…

JUDr. PřibylováTak patnáct let…
Víte, jaké ty sajrajty se do toho lijou? Co ta rostlina obsahuje a co to udělá? Dneska se tvrdí, že ten závislák vám nepůjde do marjány pěstované indoor, protože je tak silná. A v tom je taky to nebezpečí.

Ale nemyslíte si, že dva roky ve vyšetřovací vazbě a skutečnost, že přišli o svůj obchod, není dostatečným trestem?
Není. Ano, zlikvidovali jsme jim podnikání, dva roky jsou ve vazbě, to je pravda. Ale zamyslel se někdy někdo nad tím, kolik mají za sebou závisláků? To se podívejte na Národní protidrogovou centrálu, tam jsou statistiky. A že mají rodiny, to i vrah má rodinu, i vrah má malé děti, které budou vyrůstat bez něho. My jsme prostě vázáni mezinárodními smlouvami, že tohleto se stíhat musí, takže to stíhat musíme.

Takže budete trvat na té navrhované výši trestu?
Ano, budu. V té navrhované sazbě. Samozřejmě se všechny okolnosti a argumenty proti zváží. 

Výzva k návštěvě soudu (odkaz na fb)

Soudní řízení tohoto případu bude v budově Krajského soudu v Českých Budějovicích pokračovat a otázka viny či neviny je tak stále otevřena. Přijďte se podívat na práci naší justice v boji proti prodejnám s pěstební technikou ve středu 14. srpna 2013 od 8.15 hod. Jednání mohou pokračovat i následující dny 15. a 16. srpna. Termín vynesení rozsudku je zatím naplánován na září letošního roku. O dalším průběhu kauzy Hydroponic vás budeme nadále informovat.

Čtěte také: 

  • 31. 10. 2013 Rozsudek vynesen, jedno dějství uzavřeno, aby mohlo nastoupit další dějství. Rozhovor, který by neměl uniknout vaší pozornosti, protože se to týká nás všech.Náš redaktor Adam Hejduk zpovídal odsouzeného Václava Šefra a výsledek najdete v článku: Kauza Hydroponic: po verdiktu.
     
  • 3. 9. 2013 Jak probíhalo čekání na verdikt, jaké posudky byly ve hře a o “nezávislosti” soudce, dočtete se v článku Čekání na verdikt

  • 13. 6. 2013 Jak se na celou kauzu dívá obžalovaný Václav K? Jak vypadá jeho den ve vazební věznici v Českých Budějovicích, kde již téměř dva roky čeká na verdikt soudu? Vše se dozvíte v článku Kauza Hydroponic skrz mříže.
  • 11. 5. 2013 Nyní na tento případ přinášíme dva různé pohledy od mužů stojících v kauze na opačných stranách barikády. Prvním je obhájce obžalovaného Václava Kloce Mgr. Petr Smejkal, druhý ředitel Národní protidrogové centrály.(Kauza Hydroponic podruhé).  
     
  • 3. 4. 2013 Policie má jako obvykle jasno – nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Státní zástupkyně nekompromisně požaduje trestní sazbu 10 až 18 let natvrdo. Obžalovanými jsou majitelé growshopu Hydroponic a jediná látka, která v případu figuruje, je tráva. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!