Aktuální článek
Legalizujme všechny drogy

Legalizujme všechny drogy

  • Jack Cole je bývalý důstojník policie New Jersey v oddělení pro narkotika a jeden ze zakladatelů LEAPu. Na základě svých zkušeností tvrdí, že válka proti drogám je nesmysl a příčinou vytvoření nelegálního trhu s drogami.

Mé jméno je Jack Cole a nyní jsem ve výslužbě po šestadvaceti letech u státní policie New Jersey. Z toho jsem čtrnáct strávil jako tajný policista na protidrogovém. Za tu dobu mi prošel rukama heroin a kokain v hodnotě asi miliardy dolarů. Neměl jsem dobrý pocit z toho, jak je řešena politika drog.

Když jsem odešel do výslužby, sedl jsem si se čtyřmi dalšími policejními důstojníky a snažili jsme se vymyslet, co s tím. Rozhodli jsme, že to, proti čemu chceme bojovat, jsou nemoci, smrt, zločin a závislost. A protože jsme se všichni pohybovali ve světě drog, přišlo nám přirozené pokusit se zrušit jejich zákaz. Stejně jako byla zrušena prohibice alkoholu ve Spojených státech v roce 1933, po pouhých čtrnácti letech od jejího zavedení. Zákonodárci si naštěstí uvědomili že udělali něco špatně, když tento zákon vytvořili. Vytvořením prohibičního zákona totiž vytvořili také organizovaný zločin. Zvýšil se ilegální přechod hranic Spojených států na nejvyšší úroveň do té doby zaznamenanou, korupce veřejných představitelů a policistů vzrostla na nejvyšší úroveň v celé naší historii. Následující ráno poté, co byl prohibiční zákon na alkohol zrušen, byl Al Capone a jeho kumpáni bez práce. Opustili ulice a už nebylo žádné zabíjení, aby mohli kontrolovat tento velice lukrativní trh; skončilo zabíjení nás policajtů, kteří byli pověřeni nesmyslnou válkou proti alkoholu; a skončilo zabíjení našich dětí. To stejné zažíváme dnes s touto novou prohibicí. Víme tedy, že když budeme legalizovat drogy, můžeme ukončit násilí a to úplně.

Za všechno může prohibice

Musím například říct, že těch čtrnáct let, co jsem byl na ulici, nikdo nezemřel na předávkování drogou, protože by si byl dával větší a větší dávku. Ti co zemřeli, zemřeli, protože jednoduše nevěděli, kolik je v tom malém balíčku prášku, který kupují, opravdu drogy a kolik je výplň. Když je tam moc drogy, jsi mrtvej. A dokud bude fungovat ilegální trh, nikdo to nebude vědět. Takže když budeme tyhle drogy regulovat, lidi budou vědět co kupují. A my můžeme prakticky zamezit smrti z předávkování. A tak jim samozřejmě zachráníme život a máme šanci jim drogy rozmluvit.

A to je princip války proti drogám. Snížit zneužívání drog. Naše organizace LEAP (Law Enforcement Against Prohibition), kterou jsme založili, funguje asi osm let a začínala jen s pěti zakládajícími policajty. Teď má více než 33 tisíc členů. Jsou to policisti, soudci, žalobci, vězeňští dozorci a další, a všichni voláme po jednom: po konci zákazu drog. To znamená legalizovat a regulovat všechny drogy. Nejenom konopí, ale všechny drogy. Důvod, proč říkáme všechny drogy, je ten, že čím nebezpečnější droga je, tím větší důvod je ji legalizovat. Protože není možné kontrolovat a regulovat něco, co je nelegální. Dnes je kontrola a regulace v rukou kriminálníků. Oni nám říkají, jaké drogy budou dodávány do naší společnosti. Říkají nám, jak silná droga bude a s čím může být namíchaná. Kolik bude stát, komu ji budou prodávat a kdo ji bude prodávat. A pokud se rozhodnou, jak se rozhodli, budou prodávat heroin desetiletým dětem na hřišti. Přesně tak jak se to teď právě děje.

Takže my říkáme, že za drogy musíme převzít odpovědnost. Nechte nás je kontrolovat a regulovat. Odeberme je z rukou dětí. Naše děti nám říkají, že za posledních dvacet let, ať už je vláda jakákoliv, je jednodušší koupit drogy než pivo nebo cigarety. Je to proto, že pivo a cigarety jsou legální komodity, jsou regulovány státem, který určuje, kde mohou být prodávány. A když na takové místo přijde někdo mladý, řeknou mu „ukaž občanku“. Proto vyzýváme: udělejme to tak, aby bylo pro děti těžší koupit heroin, kokain nebo metamfetamin. Stejně, jako je to s pivem nebo cigaretami. Celá tahle politika je zvláštní. Nefunguje a vlastně nikdy nefungovala…

Spolupráce s politiky

Nespolupracujeme s žádnou konkrétní politickou stranou. Je to něco, co prochází celým politickým spektrem. Když se například podíváte na naše webové stránky, můžete vidět, že tady máme tyto tři fotografie na levé straně a tři fotografie na pravé straně. Na levé straně jsou lidé, kteří se hlásí k levicovým názorům: Noam Chomsky, Barbara Ehrenreich, Howard Zinn; na pravé straně jsou ti, kteří patří k opravdu tvrdému pravému křídlu: Milton Friedman, William F. Buckley nebo bývalý státní tajemník George Schultz. Nad jejich fotografiemi je napsáno: „S jakou reformou politiky USA by těchto šest lidí pravděpodobně souhlasilo?“ A odpověď na to je: „S regulovanou legalizací všech drog“.

Lidé často říkají, že když někdo zmíní téma legalizace drog v předvolební kampani, nebude už nikdy zvolen do úřadu. Bývala to pravda, ale už není. Máme politiky, kteří volají po legalizaci drog, a byli zvoleni. To se teď děje. Takže věci se mění a mění se hodně. A mění se hlavně díky LEAP. Vystupujeme jako výbor mluvčích; nyní máme 115 mluvčích. Aby se člověk stal mluvčím nebo členem vedení, musí být současný nebo bývalý policajt, soudce, žalobce, vězeňský dozorce nebo něco takového. Ale připojit se může úplně každý. Snažíme se získat milion nezávislých občanů, kteří nás podpoří. Pokud se nám to podaří, pokusíme se předložit návrh legalizačního zákona vládě ve Washingtonu a upozornit politiky na hlasy, které mohou získat, když podpoří naši politiku. Za posledních sedm let jsme měli více než 60 tisíc prezentací, a ať už jsme byli kdekoliv, ve Spojených státech nebo jinde po světě, ve finále s námi souhlasilo 80 procent diváků. Je to velká většina. Celých 80 procent. Pouze 6 procent chtělo pokračovat v boji proti drogám. Mluvili jsme s mnoha tisíci lidmi. A toto je fakt.

Proto to celé děláme, chceme legalizovat drogy. To je to jediné, co můžeme udělat, abychom je porazili. To je věc, pro kterou žiju už delší dobu. A jedině zákonem toho můžeme dosáhnout. Takže ho musíme prosadit. Podaří se nám to jen, když zorganizujeme velké hnutí. Myslíme si, že na to máme. Protože máme důvěryhodnost, kterou teď nikdo jiný nemá. Když vystoupím a řeknu, že musíme legalizovat drogy, lidé budou poslouchat. Když řeknu, že jsem byl policajt šestadvacet let, z toho čtrnáct let na protidrogovém, lidé poslouchají. Můžeme říct přesně to stejné, co profesoři na univerzitě, psychiatři a podobně. Přesně to stejné! Na rozdíl od nich my můžeme uspět. Není to fér – to je pravda – ale je to tak. A důvod, proč my můžeme uspět, je ten, že když my začneme mluvit, lidé poslouchají, ale když mluví oni, lidé si řeknou, že „ten se chce jenom dostat někam výš“.

Když nastane legalizace, zmizí černý trh a vláda bude kontrolovat produkci drog

My netvrdíme, že nebude žádný černý trh. Může existovat, ale ne v tak velké míře. Dovedu si představit, že dnes někdo ilegálně prodává alkohol, ale není to nic zásadního a lidé se nezabíjejí, aby ovládli černý trh, jak tomu bylo ve třicátých letech. Zmizelo násilí. Je tu černý trh s cigaretami, protože daně jsou moc vysoké. Když se nad tím člověk zamyslí, je to logické. Pokud na drogy po jejich legalizaci vláda uvalí moc velkou daň, může černý trh zase vytvořit.

A proč jsou drogy tak drahé? Je to jen proto, že když něco zakážeš, je nebezpečné to distribuovat a dodávat, můžou tě zavřít, nebo můžeš zemřít při zásahu policie. Právě protože je to nebezpečné, můžeš si dovolit prodávat draze a dosáhnout tak obrovského zisku. A když říkám obrovského… Hlavními producenty drog jsou rozvojové země jako Kolumbie nebo Afghánistán, které zásobují Evropu a Spojené státy. Jediná možnost, jak zabránit, aby se mladí lidé stali drogovými dealery, je legalizovat drogy. Zaměřme se na jádro problému.

Například takové takové kokainové keře, opiový mák k výrobě heroinu nebo tráva rostou kdekoliv na světě, a kdyby byly legální, měly by nulovou hodnotu. Ale teď začíná být tráva dražší než zlato a heroin je dražší než plutonium. Heroin je asi nejdražší komodita ve vesmíru a to jen kvůli tomu, že je ilegální. Proto chceme drogy legalizovat, a tak je kontrolovat a regulovat!

Text zpracoval: Zbyněk Crha, Robert Veverka

LEAP (Law Enforcement Against Prohibition)

Mezinárodní nezisková vzdělávací organizace vytvořená z policistů, soudců, státních zástupců, probačních úředníků a dalších osob prosazujících zákon, kteří jsou ze své praxe přesvědčení, že válka proti drogám selhala. LEAP vznikla v roce 2002 v USA z pěti důstojníků policie, dnes představuje 30 000 lidí v celých Spojených státech a 78 dalších zemích. Podporuje alternativní politiku a snaží se snížit zločinnost, úmrtnost, závislosti a nemoci spojené s užíváním drog. Požaduje, aby byli uživatelé drog léčeni, a ne zavíráni. Jejím cílem je tedy snaha užívání drog předcházet, nikoli jej kriminalizovat a nahrávat tak výrobcům a prodejcům drog. Současně se snaží o vzdělávání veřejnosti, médií a politiků o selhání současných prohibičních politik.

Ředitel: Neill Franklin

121 Mystic Ave., Medford, MA 02155

T: (781) 393-6985,

Fax: (781) 393-2964;

E: info@leap.cc;

W: http://www.leap.cc/

České stránky LEAP: www.leap.estranky.cz

Mluvčí pro ČR: Jiří Stuna: stunj@seznam.cz

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!