Aktuální článek
Proč nemůžeme svobodně užívat konopí? Protože lobbisté vydělávají na válce proti drogám těžké peníze

Proč nemůžeme svobodně užívat konopí? Protože lobbisté vydělávají na válce proti drogám těžké peníze

  • John Lovell patří mezi lobbisty, kteří vydělávají spoustu peněz tím, že nám brání kouřit trávu. To je jeho práce. Lovell zastupuje policejní svazy v Sacramentu, které díky němu dostávají peníze od federální vlády na válku proti konopí v Kalifornii.

Válka proti drogám možná byla kdysi dávno společensky populární. Ty doby jsou už dávno pryč – nejenže průzkumy veřejného mínění ukazují na většinovou podporu legalizace marihuany, navíc i poslední tři američtí prezidenti veřejně přiznali, že ilegální substance také vyzkoušeli.

Policejní svazy jsou jednou ze zájmových skupin profitujících na ilegálním statusu drog.

Proč tedy nadále zavíráme stovky tisíc lidí do ocelových klecí za přestupky spojené s marihuanou? Jistě existuje mnoho důvodů, proč tomu tak je, a samozřejmě jedním z hlavních jsou peníze v politice. Nebo korupce. Nazývat to můžeme, jak chceme, každopádně se jedná o ten pravý důvod, proč si nemůžeme zapálit jointa, aniž bychom neporušovali zákon. Na druhou stranu je naprosto legální polykat kvanta návykových prášků a opíjet se škodlivým alkoholem třeba až do bezvědomí.

Děláme to pro lidi

Policejní svazy jsou jednou ze zájmových skupin profitujících na ilegálním statusu drog, protože získávají peníze od federální vlády za penalizaci užívání zakázaných látek, které následně zaplatí přesčasy policistů, nábor nových jednotek a modernější vybavení na „potírání zločinu“. A zde nastupuje John Lovell, který sjednává podobné granty a příspěvky. Mimoto se také snaží bojovat proti legalizačním snahám tam, kde se rozhoduje o změně represivních zákonů.

Source: http://hustlebear.comV roce 2010 se v Kalifornii konalo referendum o legalizaci a regulaci marihuany na bázi alkoholu, které těsně neuspělo. Lovell byl jedním z hlavních manažerů opoziční kampaně, sjednával reklamy v televizi, organizoval demonstrace a šířil konspirační teorie o úmyslech hlavního sponzora legalizačního návrhu – známého podnikatele a miliardáře George Sorose.

Časopisu Time objasnil Lovell svou motivaci takto: „Poslední věc, kterou tato země potřebuje, je legalizace další drogy měnící vědomí.“

Později ale vyšlo najevo, že tento lobbista byl motivován i jinak – jeho firma dostala za vedení opoziční kampaně zaplaceno téměř 400 000 dolarů od různých policejních organizací včetně Kalifornského svazu policejních velitelů.

John Lovell sice může tvrdit, že je odpůrcem legalizace marihuany z nezištných a morálních důvodů, nemůže ale zapřít, že si na prohibici konopí vybudoval rozsáhlý byznys.

Když v roce 2009 schválil prezident Obama navýšení výdajů veřejných rozpočtů na podporu ekonomiky, Lovell se okamžitě zaměřil na přesun peněz z kapes daňových poplatníků do kalifornské války proti drogám.

Lovellovi se například podařilo získat více než 7,5 milionu dolarů z federální kasy na  „Kampaň proti sázení marihuany“. Tyto „protimarihuanové“ peníze skončily v mnoha případech okamžitě na výplatních listinách místních policistů.

Na veřejnost se později dostaly dopisy, které tento lobbista rozesílal šéfům různých policejních oddělení. V nich nepřímo nabízel své služby a informoval o možnosti získat výrazné množství federálních peněz, pokud se o ně zažádá správným způsobem v rámci boje proti drogám. A ten správný způsob znal nejlépe právě Lovell.

Byznys je byznys

Prohibice marihuany je v dnešní době obrovským byznysem – Lovellovi se například podařilo získat pro kalifornské policisty více než 7,5 milionu dolarů z federální kasy na vágně definovaný program „Kampaň proti sázení marihuany“. Tyto „protimarihuanové“ peníze skončily v mnoha případech okamžitě na výplatních listinách místních policistů. Tak například oddělení v okresech Shasta, Siskiyou a Tehama společně vytvořily „Severokalifornský vyhlazovací tým“, který následně obdržel 550 000 dolarů na zaplacení přesčasů, nového policisty, pokrytí nákladů na letecké operace a s tím spojené administrativy.

http://www.marijuana.com/Marihuanová černá díra, do které federální vláda sype vytrvale peníze (aniž by dosáhla sebemenšího snížení spotřeby), mohla v Kalifornii zaniknout, kdyby byl prosazen návrh z roku 2010. Legalizace konopí by státu přinesla miliardy na daních a zároveň významně omezila kriminalizaci nenásilných přestupků. Na druhou stranu by legalizace připravila lobbisty jako Lovell o tučné zisky, jež si ukrajují z výdajů na současnou prohibiční politiku.

Represivní policejní složky nejsou samozřejmě jedinou vlivnou zájmovou skupinou, která má bytostný zájem na udržování současných nefunkčních drogových zákonů. Mezi hlavní přispěvatele na kampaň proti kalifornské legalizaci patřili i výrobci alkoholu, zástupci vězeňského průmyslu a farmaceutické společnosti.

Zdroj: Republicreport.cz 

Překlad: Lukáš Hurýsek

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!