Aktuální článek
MMM2013: Prosluněná oáza trávy

MMM2013: Prosluněná oáza trávy

  • V půli období jarních dešťů se nad Prahou odehrál malý zázrak a na celých sedm hodin se mraky rozestoupily, aby uvolnily cestu dalšímu ročníku demonstrace za legalizaci konopí, Million Marihuana March. Dorazilo tentokrát obstojných 11 000 demonstrantů. Pojďte s námi krátce zavzpomínat.

04.30, Generální štáb Legalizace:

Fakt není nad to, probudit se v půl pátý ráno a poslouchat bubnující déšť na střeše našeho fungl novýho kanclu Legalizace. Budík je sice nastavenej na pátou, ale vášnivý výkřiky do telefonního sluchátka, že to počasí vypadá „fakt jako drsně v pr*eli“ prostě nikomu nedaj spát. Všichni na tom nechali několik měsíců intenzivní práce a teď se zdá, že si po deseti letech líznem černýho Petra. Prostě budem dělat demošku i fesťák na vodě. Mírně skeptickou atmosféru prořízne jen hláška z WC od kámoše, co pro sichr nešel ani spát a zhulenej přepočítával data z radaru. Prej bude chcát a bude to v pohodě. Tak dobře teda. Jedem.

09.00, Park Parukářka:

mKmenovej tým Legalizace je skoro kompletní, komplikujou to jenom členové, co maj po večírku oči jako Číňan a nejsou zatím moc k rozeznání. Veselej kámoš rozverně ukazuje na varný konvice, který jsme v kanclu marně hodinu hledali a nezbylo nám než kávový zrno z dovozu rozžvejkat se studenou vodou. Vypadá to dobře. Všichni mají sexy pláštěnky z minulýho roku a mokrý boty. Nemůže se prostě myslet vždycky na všechno a holínky holt zůstaly doma. Za chvíli je nás bezmála dobrá stovka a počasí nepočasí, festival roste jako houby v dešti. Olda, hlavní organizátor pražskýho pochodu Prague Pride přišel na návštěvu a tvrdí, že po zbytek dne bude teplo.

13.00, Karlovo náměstí:

Na pražské Karlovo náměstí najíždíme ukrytí ve skříni velkýho náklaďáku. Řev lidí, které zatím nevidíme, nás utvrzuje, že nepřízeň počasí legalizátory ani v nejmenším neodradila. O to víc nám údivem spadnou čelisti, když zjistíme, že dole ve městě panuje tropický počasí a azurový nebe. Ve světle povětrnostních podmínek týden před a týden po Million Marihuana March je jasný, že Bůh má konopí opravdu rád. Velitel policejního doprovodu hned zkraje říká, že nás půjde minimálně sedm tisíc. Všichni jsou nádherně barevní, mají vzorně vyrobené transparenty a nakažlivě dobrou náladu. Je jasný, že letos padne další rekord.

13.45, Václavák:

mPod ocasem, tedy sochou koně se svatým Václavem, se vedoucí mobilní pódium s kapelou na palubě zastavuje a slovo si již podruhé bere mluvčí sdružení Legalizace.cz Robert Veverka. Znovu stručně shrnuje hlavní projev a manifest pro tento ročník. Upozorňuje na absurdity současné i připravované legislativy a vyhlašuje minutu ticha za oběti konopné prohibice. Nad hlavami většiny demonstrantů se postupně objevují připravené jointy a Václavák se halí do neproniknutelného chutně aromatického kouře. Muži v uniformách se mile usmívají. Někteří krčí rameny a říkají, že je to v poho. Za chvíli cvičně prolustrují 150 lidí a pár si jich vezmou s sebou.

14.30, Park Parukářka:

Po necelé hodině se týl průvodu konečně dostává do festivalového městečka v parku Parukářka, kde je pro legalizátory připraven bohatý kulturní happening. Příchozí už z dálky vítá quadrokoptéra, která natáčí dokument. Počet účastníků se rozrůstá na 11 000. Na výběr mají z páru pódií, početné armády zajímavých hostů, DJů a populárních kapel. Chvílemi to vypadá, že rozvášněné publikum ve víru tance hlavní stage zboří. Punkáče – pogisty od průseru drží pár pofidérních plůtků a z organizace všechno, co má ruce a nohy. Z větší části subtilní členky sdružení, takže pohled na ně je poměrně dost bizarní. Kdo nemá náladu účastnit se demoliččety, v klídku korzuje mezi desítkami stánků nebo si užívá první jarní piknik.

Společnost:

mRočník 2013 jasně ukázal, že legalizátory v České republice nelze podceňovat. Disciplinované rozhodnutí vyrazit na sraz v dešti bylo odměněno prvním krásným počasím. Novináři i veřejnost legalizaci marihuany věnovali rekordní pozornost – téma nabídla všechna masová média jako jednu z hlavních zpráv, největší deníky dokonce několik dnůřadě. S přihlédnutím k blížícím se volbám se do diskuse zapojili i dosud laxní politici. Policie odvedla svou práci na jedničku a vyjádřila organizátorům pochvalu. Průvod i happening dostály své dobré pověsti a obešly se bez jakýchkoliv incidentů. Začaly přípravy na Million Marihuana March 2014.

Česká média:

Někteří čeští novináři opět prokazují své neoddiskutovatelné kvality. Známé české tiskové agentury ČTK a Mediafax vydávají zprávu, že se akce účastní 400 lidí, údajně dvacetkrát méně než loni. Že si mezi sebou páni novináři navzájem papouškují naprosté nesmysly je nám popravdě úplná putna, že ale neumí základní počty, nebo svou profesi vykonávají z postele a zprávy si jednoduše vymýšlejí, to už nám přijde jako diletantismus toho nejhrubšího zrna. Aby se Marihuana March úplně nepropadl do země, zachránila situaci TV Barrandov, jejíž redaktor nás pro změnu napočítal 25 000. Korunku všemu nasadil potravinový inspektor Láďa Hruška z televize Nova, který přicestoval na kontrolu kvality trávy. Prý odešel velmi spokojený a to mu stačilo žvýkat obyčejné seno. Obdivuhodné.

První pomoc:

mNo, a jak už to na velkých akcích bývá, vždycky se najdou nějací nezbedové. Tentokrát to bohužel odnesla crew sanitního vozu, která si stěžovala na slovní i fyzické napadání opilými návštěvníky. Hoši mají pevné nervy, protože i tak se jim podařilo ošetřit 7 lidí s různými potížemi, od odřenin po opilce a intoxikované jedince. Tři pacoši odjeli se zapnutým majáčkem do fakultního špitálu: diabetik, zlomená nožička a prekolapsový stav. Občas si tak říkáme, že když se někteří návštěvníci neumějí chovat, jak by se jim líbil happening obsekaný ploty s bubákem na každém kroku. Pevně věříme, že šlo o jednotlivé excesy pár hlupáků a jinak byli všichni krásní, odpovědní a ohleduplní. Ostatně jako vždy. My slibujeme, že zdravotnický servis do příštích ročníků zdvojnásobíme.

Zbytečné policejní statistiky MMM 2013 (aneb dávejte si příště bacha!)

Policie v souvislosti s touto akcí řešila se 44 osobami přestupkové jednání (39 × přestupek na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomániemi (přechovávání OPL), 4 × přestupek proti veřejnému pořádku, 1 × přestupek na úseku dopravy). Na policejních služebnách skončilo celkem 10 osob, z toho 2 pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky (řízení pod vlivem OPL) a nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy (distribuce OPL). Dvě osoby mladší 18 let byly předány zákonným zástupcům (podezření ze spáchání přestupku na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomániemi).

Další fotky a info k MMM2013 na webu Legalizace. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!