Svět: tři čtvrtiny lékařů by pacientům s rakovinou v pokročilém stádiu a s bolestmi předepsaly konopí
Tři čtvrtiny lékařů, kteří odpovídali v dotazníku, týkajícího se léčebného konopí, uvedly, že by schválily použití této drogy jako prostředku k ulevení od bolesti u starší ženy s rakovinou prsu v pokročilém stádiu. V únorovém vydání časopisu New England Journal of Medicine byl lékařům tento případ představen společně s argumenty jak pro, tak proti použití léčebného konopí. Lékaři byli požádáni, aby rozhodli, zda by schválili předepsání konopí pro takovou pacientku. V tomto konkrétním případě se jednalo o Marilyn, osmašedesátiletou ženu s rakovinou prsu, která se rozšířila do jejích plic a páteře. Žena procházela chemoterapií a uváděla nechuť k jídlu a těžké bolesti. Vyzkoušela celou řadu léků proti bolesti včetně opiátu oxycodonu. Žije ve státě, kde je léčebné využití konopí legální, a žádá svého lékaře o předepsání konopí.
Sedmdesát šest procent z 1 446 lékařů, kteří na dotazník odpověděli, by pacientce léčebné konopí předepsalo. Odpovídali lékaři z celkem 72 zemí, nicméně i přes globální účast pocházela velká většina odpovídajících (1 063) z USA, Kanady a Mexika. Mimo Severní Ameriku odpověděli především lékaři z latinskoamerických zemí a z Evropy, u nichž byly zaznamenány podobné výsledky jako u severoamerických lékařů – pro použití léčebného konopí se vyjádřilo 78 % respondentů.
Zdroj: Adler, J.N., Colbert, J.A.: Medicinal Use of Marijuana – Polling Results, New England Journal of Medicine, únor 2013
Věda:užívání konopí je spojeno s nižší inzulínovou rezistencí a snižuje riziko vzniku cukrovky
Ačkoli konopí obvykle zvyšuje chuť k jídlu a tím i příjem kalorií, reprezentativní studie ukazuje, že jeho užívání je spojeno s nižšími hladinami inzulínu a menším obvodem pasu. Právě to je výsledkem rozsáhlé epidemiologické studie, kterou na celkem 4 657 dospělých osobách provedli výzkumníci z University of Nebraska, College of Medicine ve státě Omaha, fakulty epidemiologie na Harvard School of Public Health v Bostonu a z oddělení kardiovaskulárního a epidemiologického výzkumu na Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostonu, vše v USA. Mezi účastníky bylo 579 současných uživatelů konopí, dalších 1975 účastníků tvořili bývalí uživatelé.
U současných uživatelů konopí byly zjištěny o 16 % nižší hladiny inzulínu a o 17 % nižší hodnoty HOMA-IR. HOMA (homeostatic model assessment) je metoda, používaná ke kvantifikaci inzulínové rezistence a funkce buněk, jež produkují inzulín ve slinivce břišní, tzv. beta-buněk. Vědci rovněž zjistili významnou souvislost mezi užíváním konopí a menším obvodem pasu. Tyto účinky konopí mohou působit jako ochrana proti rozvoji cukrovky. Výzkumníci se domnívají, že jejich výsledky mohou souviset s účinky hormonu adiponectinu, který je uvolňován z tukových tkání. Adiponectin působí na celou řadu metabolických procesů včetně regulace glukózy. Hladina tohoto hormonu bývá vyšší u dospělých osob s vyšším procentem tuku v těle.
Zdroj: Penner, E.A., Buettner, H., Mittleman, M.A.: The Impact of Marijuana Use on Glucose, Insulin, and Insulin Resistance among US Adults. American Journal of Medicine, 16. května 2013