Kokos je neutrální pěstební médium, které lze pro pěstování používat samostatně, nebo v kombinaci s dalšími pěstebními médii. Nejčastěji se kokos mísí s perlitem nebo keramzitem, čímž se zvyšuje jeho propustnost, a to ve smyslu propustnosti vody i kyslíku. Kokos určený pro pěstování rostlin se získává drcením kokosového vlákna, které se několikrát čistí, aby byl substrát inertní. Výhodou kokosu je nejen optimální hustota a propustnost, ale také snadná likvidace po splnění úkolu při indoor pěstování. Kokos je možné kompostovat nebo přimíchat do zeminy, kterou máte na venkovní zahrádce.
Pěstování v kokosu lze ještě zařadit do kategorie hydroponického pěstování, ale oproti rockwoolu nebo samotnému keramzitu má kokos přece jenom jiné fyzikální vlastnosti a je organického původu. Někteří výrobci doporučují pro kokos svá hydroponická či univerzální hnojiva, jiní vyrábějí speciální hnojiva pro hydroponii a pro kokosové substráty.
Důvodem jsou specifické rozdíly mezi hnojivy jednotlivých výrobců, kdy složení univerzálních hnojiv umožňuje použití s více substráty, zatímco u specializovaných hnojiv je složení více zaměřeno na jednotlivá pěstební média. V zásadě lze říci, že doporučení výrobců v tomto případě platí – pokud jsou hnojiva doporučena pro všechna pěstební média, lze je použít i pro kokos, stejně jako speciální hnojiva pro toto médium. Pokud tedy máte v plánu pěstovat v kokosovém substrátu, můžete se podívat také na výsledky univerzálních hnojiv, které jsme zveřejnili v předchozích dílech tohoto seriálu.
V dnešním článku srovnáme hnojiva čtyř osvědčených výrobců, kteří jsou na našem trhu dostatečně známí. Je nutné opět připomenout, že výchozí hodnoty vody, ve které byla hnojiva testována, jsou: teplota 15 °C, pH 6,7, EC 0,28 µS/cm3. Zdrojová voda je měkká, čímž se odlišuje od vody, která je běžně dostupná v české vodovodní síti. Voda většiny pěstitelů má pH vyšší než 7,5. Teplota vody je nízká proto, že v místě testu je to standardní teplota vytékající z kohoutku. Použití studené vody test výrazně usnadnilo a zajistilo získání objektivních výsledků.
Canna Coco
Prvními testovanými hnojivy pro kokosové pěstební substráty je kompletní řada Canna Coco, čítající složky A a B, Rhizotonic, Cannazym, Canna Boost a PK 13/14. U Canny jsme zvyklí na rozdílné základní složky pro růst a kvetení. Sada Coco je jediná, která obsahuje stejné složky A a B pro růst i kvetení. Tento fakt přispívá k jednoduchosti použití řady Canna Coco, vystačíte si celkem s šesti přípravky. O Canně jako takové jsme již psali v předchozích dílech, a proto se můžeme přesunout rovnou k praktické části testu.
Jak již bylo řečeno, s hnojivy Canna pro kokos se pracuje snadno. Dávkování je jednoduché a umožňuje plynulý přechod mezi jednotlivými pěstebními fázemi. EC i pH se vyvíjí podle osvědčených vzorců, takže zatímco EC postupně stoupá, pH naopak klesá. Líbí se mi, že když se držíte doporučeného dávkování, EC v posledních týdnech klesá, což umožňuje rostlinám zpracovat živiny obsažené v substrátu a získat úrodu s minimálním obsahem hnojiv. Jediné, co je u Canny Coco méně veselé, je opět cena, která zůstává vysoko nad průměrem. Na druhou stranu je třeba přiznat, že při použití pouze základních složek se cena vyrovnává konkurenci a konečnou cenu tak lze snížit například méně častým použitím Rhizotonicu nebo Canna Boost. I základní složky A a B vynesou hodnoty EC do potřebných výší, protože zmíněný Rhozotonic (kořenový stimulátor) a Canna Boost ovlivňují EC minimálně.
Hesi Coco
Dalším účastníkem srovnávacího testu byla hnojiva Hesi Coco, obsahující přípravky TNT, Hesi Coco, Root Complex, SuperVit, PowerZyme a PK 13/14. PK 13/14 jsme ve výpočtu ceny zařadili do základních složek, neboť ho v této kategorii má zařazen i výrobce. V návodu na dávkování hnojiv je také PK 13/14 využíváno mnohem hojněji, nežli v případě předchozí Canny, u které najdete PK 13/14 pouze v jednom týdnu.
Používání Hesi Coco je rovněž docela jednoduché. Zvyšování dávek přichází postupně, a tak je možné přecházet z jedné fáze do další bez problémů. Tím mám na mysli, že pokud například mícháte živný roztok na 10 dnů a jste ve fázi, kde se jedné složky má přimíchat 10 ml/litr a potřebujete po sedmi dnech změnit dávkování této složky na 15 ml/litr, nemusíte vylévat dosavadní živný roztok a míchat zcela nový – jednoduše přimícháte do stávajícího roztoku složku v dávce 5 ml/litr a pokračujete dál. Samozřejmě je lepší namíchat jen tolik roztoku, který co nejrychleji spotřebujete, ale někdy se toto postupné zvyšování dávky zkrátka hodí. Další kritéria splňuje Hesi Coco také bez problémů – EC postupně stoupá a pH klesá. Ve srovnání s ostatními hnojivy, kterým se věnujeme dnes, je ovšem hodnota EC dosažená doporučeným dávkováním nejnižší a nepřekoná hranici 2 µS/cm3. Pokud byste tedy chtěli docílit vyššího poměru živin, museli byste dávkování zvýšit. Tím by samozřejmě stoupla i cena hnojení.
Atami Coco
Mezi hnojiva, která se vyrábějí i ve variantě pro kokosová pěstební média patří také Atami. Sada Coco je svým konceptem velmi podobná tomu, co jsme zaznamenali u Canny. Základní složky A a B jsou doplněny třemi stimulátory a jedním enzymatickým přípravkem. V případě Atami a Canny pro kokos by bylo velmi zajímavé udělat laboratorní rozbor obsažených látek, protože koncept je skutečně velmi podobný.
Dávkování u Atami Coco je stejně jednoduché, jako u předchozích dvou hnojiv. Pokud máte zkušenost s použitím Atami Hydro, pak jediný rozdíl je v tom, že se základní složky a boostry nesou jiné jméno. Z hlediska výživové hodnoty je Atami srovnatelné s Cannou, nicméně ještě v předposledním týdnu vám vyskočí hodnota EC na 2,75, což mi přijde moc, s ohledem na to, že už máte jenom jeden týden na proplachování. Z kokosového substrátu se živiny vyplachují o něco pomaleji, než z hydroponického systému, založeného na anorganických pěstebních médiích (rockwool, keramzit), a tak se mi více líbí dávkovací schéma Canny Coco, které už v posledních týdnech hodnotu EC snižuje. Prakticky totiž neznamená, že když kokosový substrát zaléváte živným roztokem s hodnotou EC např. 2 µS/cm3, máte v pěstebních nádobách stejnou hodnotu. V pokročilých fázích kvetení bude hodnota EC spíše o něco vyšší, než je hodnota roztoku. Hodnotu pH ovlivňují hnojiva Atami Coco pozitivně. Cenově se tato sada pohybuje okolo průměru.
Plagron Coco
Posledním účastníkem dnešního hodnocení hnojiv pro použití s kokosovým pěstebním médiem je Plagron Coco. Stejně jako v předchozích případech patří i Plagron mezi výrobce, kteří už se objevili v části testu věnované hydroponickému pěstování. Použití hnojiv Plagron je velmi podobné pro všechna pěstební média, jen složky se liší. V případě kokosu potřebujete pět přípravků, abyste se mohli držet doporučeného dávkování. Tím se řadí mezi méně náročná a snadno použitelná hnojiva.
Při přípravě živného roztoku se s hnojivy Plagron nezapotíte. Použití je jednoduché a v naší soutěži nijak nevybočuje z nastoleného trendu. Přechod mezi jednotlivými fázemi pěstování je skutečně nenáročný. Vývoj EC a pH živného roztoku je nejvíce podobný Atami, jen cena je ve srovnání se jmenovanou značkou o kousek vyšší. V konkurenci dnešního testu je druhou nejdražší značkou. Opět mi trochu vadí vysoká hodnota EC ještě v předposledním týdnu. Hnojení bych ukončil trochu dříve a průplach prováděl 10–14 dnů. To si ale každý pěstitel časem vyladí sám a najde si svůj vlastní styl. Na druhou stranu jsem vždy rád, když jsou pěstitelské potřeby vyráběny tak, aby bylo pěstování co nejjednodušší pro všechny, a to i zcela začínající pěstitele.
Dnešní článek vám odhalil kvality první sady hnojiv pro pěstování v kokosovém pěstebním médiu. Výsledek je velice vyrovnaný a rozdíly lze najít spíše u jednotlivých kritérií. Pokud se rozhodujete, které hnojivo pro pěstování v kokosu použijete, musíte se rozhodnout pro to, co je pro vás nejdůležitější. Nejlepším způsobem je vyzkoušet hnojiv více a najít si takové, které bude vyhovovat právě vám. Nicméně náš test vám pomůže alespoň zorientovat se v cenách a koncentracích jednotlivých variant. V příštím díle se budeme hnojivům pro kokos ještě věnovat a představíme si produkty dalších výrobců. Pokud máte nějaké dotazy, náměty nebo připomínky, neváhejte kontaktovat přímo mne na mail, uvedený u tohoto článku, nebo redakci magazínu Legalizace. Všechny vaše podněty se vždy dostanou do správných rukou a odpovědi na sebe nenechají dlouho čekat. Mějte se krásně a myslete pozitivně.