Aktuální článek
Osobnost legalizace: Jana Jesenská

Osobnost legalizace: Jana Jesenská

  • S Charlie jsme se dříve vídali převážně obchodně. A i dnes jí potkávám hlavně za stánkem, kde na rozmanitých akcích nabízí výborný domácí sýr Konopáč. Potkat ji můžeme ale i při učení o vaporizaci, kterému se věnuje, což nakonec bystří čtenáři magazínu Legalizace dobře vědí.

Přezdívka: Charlie
Věk: 39 let
Povolání: na mateřské dovolené
Aktivity: přednáší o vaporizaci v Čechách. Přispívá do magazínu Legalizace. Šestým rokem provozuje bezplatný poradenský web s názvem Vaporizer club. O něco později vznikl originální sýr a projekt Konopáč, jehož cílem je informovat lidi o konopí jako potravině a podpořit návrat konopí mezi běžné plodiny.

Ahoj Charlie, Známe se už z tvého působení ve firmě Shanti & Co., kde jsi fungovala jako často nesmlouvavá manažerka. S Konopou jsme k vám jezdili pro konopné zboží na stánky. Jak zpětně vnímáš své angažmá v obchodě?
Svou roli v Shanti vnímám pozitivně. Když jsem v roce 2003 nastoupila jako vedoucí pobočky v Praze, nabraly čajovny a etno obchůdky druhý dech, a také vzniklo mnoho prodejen zdravé výživy. Byly to náročné a zároveň krásné roky mého života, kdy jsem poznala mnoho nových přátel.

Bylo to v Shanti, kde ses dostala ke konopí?
Když nad tím teď tak přemýšlím, ke konopí mne asi přivedla hudba a má touha po rozšiřování vědomí. Do takzvaného undergroundu jsem se podívala už jako dítě, díky staršímu bratrovi.

Jana připravuje pro magazín mimo jiné oblíbené Vaporizers Battle, kde detailně porovnává jednotlivé vapíky, přičemž rozhodnutí o vítězi nechává na vás.  

Vůně trávy tam byla přítomna skoro pořád. Lidé se k sobě chovali hezky. Díky Shanti jsem ale byla mezi prvními, kdo se u nás začal věnovat vaporizérům.

Co tě k vaporizaci přivedlo, čím si tě získala?
Vaporizace vyřešila můj dlouholetý problém. Byla jsem závislá na tabáku. Chtěla jsem přestat kouřit, ale přitom jsem se nechtěla vzdát kouření konopí. Nejen, že mi pomáhalo při migrénách a menstruačních bolestech, umožňovalo mi také účinně relaxovat a vyčistit si hlavu. Pracovala jsem v té době i 18 hodin denně a konopí byl můj způsob, jak zase nabrat síly. Možná mi konopí zachránilo i život.

Povídej…
V létě roku 2008 jsem se po práci vydala na návštěvu kousek za Prahu. Hlava mě bolela a nemohla jsem vystoupit z auta. Nohy jsem vůbec necítila a ruce jako by „přimrzly“ k volantu. Když mě přátelé z auta vytáhli, nechala jsem si už napůl v bezvědomí ubalit jointa proti bolesti. Já se po něm zvedla a šla jsem sama po schodech do prvního patra! Ráno jsem se znovu nemohla pohnout, a tak raději volali záchranku.

V nemocnici mi později diagnostikovali zápal mozkových blan. Trvalo půl roku, než jsem se mohla vrátit k běžnému životu. Pan profesor Lumír Hanuš mi později vysvětlil, že kanabinoidy mohou zmírnit otok mozku a nedojde tak k jeho pohmoždění. Proto si myslím, že jsem tu nemoc přežila bez trvalých následků, právě díky intuitivním užití konopí při akutním stavu.

Pak jsi začala s projektem Nehulte.cz?
Ano, s kamarády ze Sety.cz jsme tehdy rozjeli vtipnou kampaň zejména mezi příznivci d‘n‘b hudby. Díky vaporizéru jsem úplně přestala kouřit tabák. Došlo mi, že kouření přináší zbytečně velké riziko a chtěla jsem, aby se o možnosti nehulit dozvědělo co nejvíc mladých lidí. Díky novým technologiím se totiž stala vaporizace dostupná pro každého. Spočítali jsme, za jak dlouho se vrátí investice do vapíku, když průměrný kuřák přestane kupovat tabák a papírky. Jednalo se tehdy o necelého půl roku.

Dnes jsou již díky velké konkurenci mezi výrobci vaporizéry i o polovinu levnější, takže se doba šetření dostala pod čtvrt roku. Proto mi kouření přijde opravdu hloupé. A nic na mém názoru nemění ani studie, že kouřčistého konopí neubližuje tolik, jako tabák.

Mým snem je zajistit možnost zpracovávat celou konopnou rostlinu na jednom místě.

Spálením čehokoli vždy vznikne i množství škodlivých látek. Ne, děkuji, to není nic pro mne. Jistě, denně vdechneme mnoho škodlivin z ovzduší, ale proč si množství jedů dobrovolně navyšovat, když už existuje možnost, jak se tomu vyhnout?

Jednu dobu jsi byla aktivní i v občanském sdružení Konopí je lék.
Ano, díky tomuto sdružení jsem měla několik přednášek na téma vaporizace. Většina těžce nemocných, u kterých si už ani lékaři nevěděli rady, o této možnosti netušila. Konopí je lék takové lidi vyhledávalo a sdružovalo za účelem jim pomoct. Vše probíhalo pod dohledem lékaře a psychologa. Já jsem pak dostávala úžasnou zpětnou vazbu. Někteří pacienti trpící bolestí se zbavili několikaleté závislosti na opiátech, právě díky vaporizaci konopí.

Co děláš dnes? Jaký to má ke konopí vztah?
Dnes se kroměče o syna věnuji nadále popularizaci využití konopí. Svůj web vaporizer-club.cz sice trochu 

ozanedbávám, ale na druhou stranu začal vycházet seriál o vaporizérech tady v časopise Legalizace. S přáteli ze statku u Hrdličků děláme sýr Konopáč. Kromě internetu ho nabízíme na různých farmářských trzích a hudebních akcích, kde hodně lidí vůbec ještě o možnostech konopí netuší. To jistě znáš z akcí Konopy sám. Takže šíříme už třetí rok touto cestou konopnou osvětu a zároveň se snažíme vydělat nějaké peníze na další rozvoj. Mým snem je zajistit možnost zpracovávat celou konopnou rostlinu na jednom místě.

Působíš na mě jako velice spokojená máma – takový prototyp šťastného rodiče se šťastným dítětem. Myslíš, že na tom má nějaký podíl konopí?
Myslím si, že každá máma je šťastným rodičem. Těhotenství, porod i mateřství vyvolá v těle ženy opravdu zázračné chemické změny, které nám umožňují přežít vše ve zdraví a ještě se přitom usmívat. Určitě máme s Petrem štěstí, že se nám narodil veselý kluk, který téměř nepláče. Jestli je ale synova „vysmátost“ důsledkem té naší, to nedokážu posoudit.

Těhotenství jsem měla klidné a díky němu jsem se ze dne na den zbavila i svého workoholismu. Konopí jsem kromě mazání nateklých nohou použila až dlouho po porodu, když jsem nemohla usnout po náročném dni a mysl se ne a ne zklidnit. Místo prášku na spaní mi rozhodně přijde vhodnější meduňka a konopí z vaporizéru.

Kterým směrem se teď s partnerem ubírají vaše myšlenky a plány? Můžeme se těšit na nějaké novinky od Konopáče?
Zkoušíme zvyšovat podíl konopných proteinů v mléce a nechávat sýry co nejdéle zrát. Na letošní podzimní Cannafest chceme přivézt i první zrající sýr Konopáč z kozího mléka.

Abych nezapomněl, co legalizace, jsi pro?
Rozhodně ano, ale úplně jinak, než se snaží vymezit naše dnešní zákony. Vraťme konopí do přírody a dejme všem možnost pěstovat si ho na vlastní zahrádce pod sluncem. Pro mě neexistuje rozdíl mezi mátou a konopím, obojí totiž přináší mému tělu prospěch.

Máš nějaký vzkaz pro čtenáře Magazínu Legalizace?
Jsme tady jeden pro druhého, a to platí i o kytkách.  

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!