Úvod do vaporizace
Takzvané vaporizéry – česky by se dalo říct výparníky – se postupně dostávají do povědomí kuřáků i nekuřáků. Zejména v zahraničí je tato alternativa kouření a zároveň aromaterapeutická pomůcka již poměrně populární, u nás je však bohužel stále trochu opomíjená. Chcete-li se dozvědět více o výhodách vaporizace, ať už jako aromaterapii, alternativě ke kouření nebo jste se rozhodli přestat kouřit úplně, čtěte dále.
Dle zavedených definic je vaporizace změna skupenství látky z pevné na plynnou. Obvykle se při vaporizaci sublimují přírodní ingredience ze šalvěje lékařské, máty, levandule a dalších bylin, běžně používaných v aromaterapii. Vaporizovat je možné i tabák nebo léčivé konopí. Na rozdíl od spalování ale nevzniká obrovské množství toxických a karcinogenních látek. Proč tomu tak je?
Zápolení vapíků v nervy drásajících Vaporizers Battle, přichystaných exkluzivně pro magazín Legalizace od přední české odbornice na vapíky Jany Jesenské – který je nejlepší? Sledujte v časopise a na webu právě teď!
Při vaporizaci se bylinky zahřívají na poměrně přesně danou teplotu, kdy ještě zdaleka nedochází k zapálení směsi, ale již se společně s vodní párou uvolňují účinné látky. Při hoření reagují chemické látky ze samotných bylinek s kyslíkem a často tak vznikají nebezpečné sloučeniny, což platí i pro kouření z vodních dýmek, u cigaret ještě navíc inhalujete hořící papír.
Vaporizací extrahované látky jsou svou intenzitou a čistotou podobné esenciálním olejům používaným při aromaterapeutických masážích, které se ostatně také dají použít v kombinaci s vaporizérem. Neinhalujete kouř, který obsahuje chemické látky vznikající při spalování, ale čisté esence, velmi užitečné látky z bylin, které jsou šetrně odpařovány.
Vaporizéry jsou tedy přístroje vyrobené za účelem inhalace těchto účinných látek, přičemž výrazně chrání před vdechováním škodlivin. Dosahují toho poměrně přesným nastavením teploty, které si u většiny přístrojů můžete sami zvolit. Každá bylinka má jinou teplotu, při které se účinné látky odpařují a ingredience nespalují. Dlouholetí uživatelé závislí na účinných látkách, jako je například nikotin, kteří jsou si dobře vědomi nebezpečí vdechování dehtu, oxidu uhelnatého a ostatních škodlivých látek vznikajících při kouření, označují vaporizéry za malý zázrak. Lidé, které cigaretový kouř irituje, považují vaporizéry za efektivní alternativu, která je ušetří nepříjemného, štiplavého kouře.
V rostlinách se totiž nalézají aromatické látky, které se stovky let hojně využívají v lékařství. Znáte to sami: inhalace páry z mátového čaje může dočasně uvolnit dýchací cesty, sám čaj pak pomáhá trvale. Při vaporizaci se tyto látky uvolňují ve vysoké koncentraci jako ochlazená pára, kterou můžete snadno inhalovat. Účinné ingredience dosahují svého bodu varu a začínají se odpařovat, aniž by se léčivá látka ničila spálením. Zatímco čaj či jiné poživatelné látky se musí vstřebávat do krve přes trávicí systém, při inhalaci par z vaporizéru se terapeutické látky dostávají přes plicní sklípky mnohem rychleji do krve, která je pak rozvádí dále k orgánům. Zdraví prospěšné esence na ně díky tomu začínají působit rychleji.
Historie vaporizace a vědecké studie
O vaporizaci bylin pomocí elektrických přístrojů se začalo uvažovat v 70. letech minulého století. První takový prototyp údajně sestavil Eagle Bill, Američan indiánského původu, který v obrovité skleněné jímce nahříval bylinky horkovzdušnou pistolí. Tento přístroj pak vylepšoval a předváděl například v Cannabis Museum v Amsterdamu, kde jej naleznete tuším dodnes. Eagla prý inspirovala primitivní technika ze starého Egypta, kdy se bylinky vkládaly mezi dva velké ploché kameny, které se předtím dlouho nahřívaly v ohništi. Tento rituál údajně doprovázel každou oslavu či pohřeb.
Přechodem z cigaret na vaporizér ušetříte zdraví i peníze
Největším přínosem vaporizérů je snížené riziko rakoviny a všeobecně zdravější způsob aplikace účinných látek. Ať už vaporizujete tabák nebo aromaterapeutické bylinky, ve vaporizéru vás neohrožuje ani dehet, ani karcinogenní látky. Na rozdíl od spalování, při kterém je velká část účinných látek okamžitě zničena, vaporizér tyto látky umí šetrně extrahovat. Díky tomu vydrží stejné množství bylinek ve vaporizéru déle, čímž se šetří cenný materiál.
Z obvyklého množství bylinek můžeme např. u vaporizéru Volcano získat pět až deset nádechů z jednoho balónku. Záleží samozřejmě také na intenzitě a stavu bylinky. U některých bylinek můžeme naplnit balónek několikrát a tím se dostáváme k poměrně vysokému číslu cca. padesáti inhalací z jedné dávky. Z cigarety si intenzivní kuřák potáhne podstatně méněkrát. Je tedy zřejmé, že vaporizace je úspornější.
Fakta o vaporizaci
- Při vaporizaci nevzniká žádný kouř, žádný oheň, žádné spalování. Nemohou tak logicky vznikat škodlivé látky, které právě při spalování vznikají.
- V zemích, kde dnes lékaři doporučují použití léčivého konopí, se k aplikaci používají právě vaporizéry.
- Zdravé plíce také znamenají lepší životní standard, nižší spotřebu léků a snížení rizika astmatických záchvatů.
- Při vaporizaci vzniká jemná vůně vaporizované bylinky, nic se nespaluje, a tudíž nic nepříjemně nezapáchá při inhalaci ani po ní.
- Účinné a chtěné látky se uvolňují v čisté formě, působí rychleji než při jiných aplikačních způsobech a jsou koncentrovanější.
- Pára z vaporizéru je ochlazována, nedochází tedy k nepříjemnému pocitu při inhalaci.
- Vaporizovat můžete kdekoliv, i tam, kde je zakázáno kouřit. Nejen, že to nikdo nepozná, nikoho to ani neobtěžuje.