Aktuální článek
Flashback ze světa konopí

Flashback ze světa konopí

Žalobníčkův trapas

Známý konopný incident, který se odehrál na výjezdním zasedání sněmovního výboru pro zdravotnictví, má pro hlavního aktéra šťastné vyústění. Aktivista Stanislav Penc, který během červnové rozpravy o legalizaci konopí donesl krabici plnou marihuany, podle policie žádný trestný čin nespáchal. Prověřovaná událost se odehrála v Lázních Jáchymov, kde chtěl Penc upozornit na palčivý problém v chystaném zákoně. „Poslanci mají v úmyslu zvolit firmu, která bude pro stát pěstovat konopí. Ten chystaný mechanismus je tak špatný, že pokud by někdo na hektaru vysadil jednu rostlinu na metr čtvereční, stát to pak vyjde na 300 milionů,“ prohlásil Penc den po zadržení. Policii na něj přivolal šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych, který se jednání rovněž účastnil. Nervy neudržel na uzdě ve chvíli, kdy nechal aktivista Penc kolovat dózu s konopím, což údajně vyvolalo podezření z trestného činu přechovávání omamné látky. „Pan Penc se žádného protiprávního jednání nedopustil a věc byla odložena jako nedůvodná,“ řekl mluvčí policie Pavel Valenta. 

Coffeeshopy zachráněny!

Naprosto bombastická zpráva přišla za pět minut dvanáct z nizozemské metropole Amsterdamu. Dlouho očekávaný zákaz prodeje marihuany cizincům v platnost nakonec nevstoupí a turisté tak i nadále budou moci využívat služby 220 místních coffeeshopů. Za neočekávaným rozhodnutím stojí tamní starosta Eberhard van der Laan, který tak reaguje na změny ve vládě po zářijových volbách. „Do hlavního města vždy jezdilo obrovské množství turistů z celého světa. Že bychom o ně zákazem prodeje marihuany přišli, se nebojíme, ale máme obavy z toho, aby si nekupovali zboží na černém trhu na ulici. To je ilegální a velmi nebezpečné,“ vysvětlila nový postoj mluvčí amsterdamské radnice Tahira Limon. Starostův krok může zvrátit pouze rozhodnutí justice, nicméně krizový scénář tohoto typu se podle zpráv médií již neočekává.

f

Marihuana zdarma

Karvinský deník, zdá se, oprášil staré dobré hororové klišé a začal své čtenáře informovat o podivných individuích, která nabízejí drogy před školami či vchodem do supermarketu. Hlavní roli v poutavém čtení zpravidla hrají zhruba desetileté děti, které sednou na lep pánovi s pytlíkem bonbonů či krabičkou cigaret. Ty však neobsahují tabák, ale marihuanu. Ke cti kolegům budiž, že v článcích nezapomenou čtenáře upozornit, že děs budící texty jsou z větší části smyšlené bláboly a mají upozornit na kritickou situaci v užívání drog mezi dětmi a dospívající mládeží na místních periferiích. To ostatně potvrzuje i místní policie. „Dealeři marihuanu nabízejí nejprve zdarma, později chtějí za dávku zpravidla padesát korun. Děti ji kouří buď ve formě balené cigarety, nebo přes skleněnou trubičku,” přiblížila karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Dětem prý bývá špatně, točí se jim hlava a zvrací, nicméně účinek drogy zkouší dál.

Kolibřík a Mazánek

Na plnou sýpku a kulaťounké zlaťáčky se již nyní můžou těšit kamarádi naší politické reprezentace, která v duchu zpřístupnění konopí potřebným pacientům, povýšila obyčejné zalévání květináče na ultra výnosný byznys v řádech miliard. 126 poslanců totiž začátkem prosince de facto legalizovalo použití konopí pro léčebné účely. Jak jinak než na elektronický předpis a za peníze pacientů, kteří tak budou drogy nuceni nakupovat u předem nadiktovaného dealera. Nikoho asi nepřekvapí, že předkladatelem návrhu je všem dobře známý Kolibřík Bém a tedy i v nejbližší době může dojít k unikátnímu přírodnímu úkazu, že nepotkáte ožralého Mazánka Janouška za volantem, nýbrž vysmátého s pytlem hnoje na zádech v místním zahradnictví.

g

Voňavý soused

Další kapitální úlovek hlásí policejní jednotky hromotluků, tentokrát z Prostějova. Úsměvný případ, kdy jim k zatýkání stačilo dojít pěšky do sousedství policejního ředitelství, oznámila Česká televize. Mladý muž zařídil čtyři nelegální pěstírny v duchu hesla „pod svícnem je největší tma“ několik desítek metrů od hlavní budovy policie v regionu. Nacházely se zde dvě stovky rostlin konopí do velikosti 165 centimetrů a sušená marihuana v hodnotě několika desítek tisíc korun. Třicetiletý mládenec zbudoval pěstírnu velmi důmyslně v bytech a podkroví svého domu. Vedoucí územního odboru Policie ČR Pavel Novák k tomu řekl: „Technické zpracování těchto pěstíren bylo na takové úrovni, aby nebylo vypátratelné, aby ta látka nebyla cítit v okolí nebo případně i mimo objekt. K semínkům se čerstvý adept na pobyt v českém kriminále dostal v zahraničí“. Jak byl nakonec dopaden, však policie úzkostlivě tají.

Zelená horečka

Americky dokonalý příběh přinesl deník Česká pozice v souvislosti s legalizací marihuany ve dvou amerických státech, Coloradu a Washingtonu. Hysterii na burze odstartoval drobný článeček specializovaného webu Wall Street Journal s názvem Marketwatch.com. Autor textu velice trefně poznamenal, že v době zlaté horečky se nejlépe vydělávalo na distribuci krumpáčů a lopat, tedy i v době nadcházející horečky zelené nebude od věci zabývat se distribucí marihuany. Investorům tak například doporučil společnost Medbox, která kromě jiného provozuje automaty na léky ve zdravotnických zařízeních.

Byla to otázka několika hodin, kdy akcie společnosti vzrostly ze 4 na 215 dolarů za kus. Hodnota firmy se prakticky během krátkého spánku vyšplhala na 2,3 miliardy dolarů. Překvapený musel být určitě i zakladatel společnosti Vincent Mehdizadeh, který, jak píše Česká pozice, „šel spát s pocitem, že vybudoval slušný podnik o hodnotě 45 milionů a probudil se jako vzkříšený Rockefeller.“ S humorem na to reagoval slovy: „Opravdové společnosti žádný „hype“ nepotřebují, marihuanové „high“ jim ale rozhodně pomáhá! 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!