Aktuální článek
Tip na film: DVD Rok konopí

Tip na film: DVD Rok konopí

  • Děláme výjimku z pravidla a tentokrát pro vás máme tip na film DVD Rok konopí.

Zoufalství, bolest a strach ze smrti je přiměla k rozhodnutí ukončit  oficiální medicínskou léčbu a začít využívat konopí nebo výrobky z marihuany. Rázem se 
ocitli na hranici zákona, v některých případech dokonce za ní. Strastiplnou pouť pacientů, výrobců léků na bázi konopí, přístup léčitelů, vědců a aktivistů v konfrontaci s postojem zákonodárců sleduje unikátní celovečerní dokumentární film Rok konopí / Year of Mari©huana režiséra Petra Slabého.

Dokument Rok konopí vypovídá o hledání osobní svobody každého jednotlivce, o jeho právu rozhodovat o svém zdraví, a současně odráží absurditu současného nastavení medicínského systému.

„Není to jenom film o konopí, ale především o otázkách života a smrti, osobní svobodě, pokoře a víře, nezbytné občanské neposlušnosti, záhadách vědy 
rok konopía především o sebeuvědomění a možnostech lidstva, jak překonat samo sebe a své slabosti,“ vysvětluje režisér snímku Petr Slabý. Natáčelo se v České republice a Izraeli, kde jsou léčebné vlastnosti konopí zkoumány již desítky let. Ve filmu nechybí záběry z konference o konopí v parlamentu či záběry z pochodu Million Marihuana March 2010 a takzvané Konopné revoluce. Tvůrci dokumentu byli s kamerou přítomni i soudnímu procesu s psychoterapeutem Dušanem Dvořákem odsouzeným za pěstování a distribuci drog.

„Od počátku nebyl záměr film jakkoliv ideologicky či propagandisticky determinovat. Důležitější jsou lidské osudy než jakákoliv dogmata. To vše vedlo k jakémusi pozitivně hybridnímu formátu, který osciluje na hraně příběhového dokumentu a paražurnalistiky. Niterní příběhy tu tudíž střídají politické i revolucionářské floskule, názory vědců, lékařů i postižených,“ dodává Petr Slabý.

Devadesátiminutový film Rok konopí je protkán úvahami o lidských právech, svobodě jednotlivce a jeho určení ve společnosti, která trestá prokazatelně nekomerční produkci konopí, zatímco tzv. tvrdé drogy lze bez obtíží sehnat na každém rohu většího města. Na plátně se divákům postupně skládá mozaika názorů, životních příběhů, faktů a mýtů a je zcela na nich, jaký názor si vytvoří.

Sledujte Rok konopí na facebooku a youtube.

Pro film se podařilo získat ke spolupráci čtyři pacienty trpící rakovinou a roztroušenou sklerózou. Dokumentaristé v čele s režisérem Petrem Slabým a kameramanem Jaromírem Kačerem časosběrným způsobem zaznamenávali v letech 2010 až 2012 jejich cestu od opuštění klasické léčby až po užívání konopí.

rok konopíVe filmu vystupuje onkologická pacientka Eva Šarounová, pro níž znamenalo konopí poslední možnost záchrany života, pacienti s roztroušenou sklerózou Philip Polívka a Ivana Rosová a další onkologický pacient Milan Špaček, který navzdory varování lékařů opustil klasickou léčbu. Další důležitou postavou dokumentárního snímku je psychoterapeut a zakladatel společnosti Konopí je lék Dušan Dvořák, který se rozhodl zkoumat léčebné účinky konopí již v roce 2000.Snímek mimo jiné zachycuje i proces, ve kterém je Dvořák souzen za pěstování konopí právě pro léčebné účely.

DVD Rok konopí objednávejte v e-shopu edice Legalizace.

Důležitou aktérkou je i léčitelka a chemička Libuše „Bushka“ Bryndová. Filosofickým průvodcem celého díla je klinický psycholog a dlouholetý člen divadla Vizita Pjér la Šé´z, jenž je i autorem sugestivní hudby filmu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!