ládci podzemí jsou v podstatě stolní předělávka klasické počítačové hry z konce devadesátých let. Tato hra se jmenovala Dungeon Keeper, celkem vyšly dva díly a prodeje byly u obou miliónové. V těchto hrách jste se stali pány podzemního panství, temnými vládci, kteří byli pravidelně trápeni nájezdy hrdinů chtivých slávy a bohatství. Jednalo se tak o jakousi obrácenou parodii na nejhranější žánr té doby, rpg dungeony. Vládci podzemí jsou dílem českého autora deskových her Vládi Chvátila.
Jak se to hraje?
Zvláštně. Během hry se střídají dva módy. Jeden budovací a druhý bojový. Během budovacího si kopete štoly, získáváte suroviny, množíte dělníky, najímáte monstra, kupujete pasti a napravujete si reputaci krvelačného jeskynního monstra. Během bojů pak bráníte štoly, vysíláte do boje potvory, aktivujete pasti a dokazujete svoji pověst krvelačného jeskynního monstra.
Obě fáze jsou ale velmi komplikované a na první pohled naprosto nehratelné. Naštěstí je k dispozici vynikající návod, bez nějž by si asi nikdo nezahrál. Tím vás provází sarkastické a doplňující komentáře Bezejmenného Démona z Nekonečných Plání Věčného Zatracení (pro přátele Ten Zatracenej Démon) a impa jménem [vymazáno z důvodu ochrany hospodářské soutěže].
Návod (na rozdíl od hry) začíná cvičnými souboji, kdy na několika dobře vybraných příkladech pochopíte, jak probíhají, abyste v budovací fázi věděli, co a proč kupovat. Cvičné souboje mají svoje vlastní plánky na zadní straně hráčských desek, aby vaše proniknutí do hry bylo co nejsnazší. Autor si byl evidentně vědom, že pravidla hry nevystavěl zrovna jednoduše a proto si dal o to víc záležet na tom, aby nám svůj výtvor vysvětlil. Proto se vám tady ani nebudu snažit (jak mám ve zvyku) vysvětlit, jak přesně hra funguje a jen přibližně nastíním obecný princip.
Každý hráč má svoji jeskyni, kterou zvelebuje a chrání. Hra je rozdělená do dvou let, každý rok na čtyři roční období. Během jednoho ročního období (jednoho kola) vykonají všichni hráči nějaké akce (těžení zlata, množení impů, získávání jídla, zlepšování reputace, verbování monster, stavba místností, kopání chodbiček nebo nakupování pastí) a ke vchodu do každé jeskyně se postaví jeden hrdina. Když pak na konci roku už je hrdinů pěkná fronta, naběhnou do jeskyní a začíná boj, kdy musíte uchránit, co se jen dá.
Hlavní tahák hry
Těžko zde určit něco konkrétního. Zejména se ale bude jednat právě o komplexnost hry. Ta určitě spoustu hráčů odradí, ale mnoho dalších naopak uchvátí. Zajímavou libůstkou je také třeba stupnice zla, které funguje jako jedna ze surovin. Některé akce (třeba nákup duchů a upírů) z hráče dělají zlejšího. Pokud je hráč hodně zlý, přijde na něj paladin, jakýsi űber-hrdina, za jehož hlavu je na konci hodně bodů navíc. Pokud hráč tíhne ke straně dobra, budou na něj zase chodit ti nejslabší z hrdinů, protože se nebudou bát.
Hodnocení
Vládci podsvětí jsou velmi zábavnou hrou. Musíte se ale prokousat návodem, který, i když je výborně napsán, dá zabrat a zabijete tím klidně dvě hodiny. Samotná hra je asi na hodinu až hodinu a půl, což je také spíše delší doba a některým hráčům nemusí vyhovovat.