Aktuální článek
Přátelé konopí

Přátelé konopí

  • Ganja a Richard Anthony "Cheech" Marin a Thomas B. Kin "Tommy" Chong

Richard Anthony “Cheech” Marin

13. července 1946, USA; komik, herec, zpěvák, spisovatel

Snad každý pravověrný hulič si vybaví dnes již klasickou scénku z fi lmu Up In
Smoke, kdy Cheech nabere do auta stopařku – stopaře Chonga, aby se vzápětí strašlivě zhulili gigantickým megajointem a následně neplánovaně sjeli LSD právě před kontrolou policejní hlídkou…

Ale pojďme pěkně od začátku. Richard se narodil v Los Angeles do rodiny druhé generace mexických imigrantů. Svou přezdívku Cheech, pod kterou ho dodnes zná celý svět, získal podle mexické pochoutky zvané chicharrón (česky škvarky), oblíbené to pochoutky huličů, na pněž přijde typická žravka. Jeho nejslavnější postava pak dala vzniknout slangovému termínu „cheeched“, volně přeložitelnému jako „zhulenej na škvarek“.

Po absolvování studií ve slunné Kalifornii emigroval Cheech v roce 1967 do Kanady, aby se vyhnul povolání do americké armády v době zuřící vietnamské války. Ve Vancouveru se setkal s budoucím parťákem Tommym Chongem, který tam provozoval zaplivaný striptýzový kabaret. Partnerství bylo zpečetěno, když Chong talentovanému Cheechovi nabídl práci s platem o 5 dolarů týdně vyšším, než dosud vydělával rozvozem a pokládkou koberců. Netrvalo dlouho a tito dva borci se dali dohromady, aby po čase vyrazili společně zpět do Los Angeles, kde se postupně stali známými díky svým komediálně-hudebním vystoupením.


„Jednoho dne nás v podniku The Troubadour objevil šoubyznysový magnát Lou Adler. Zbytek je historie,“ popisuje začátky strmé kariéry Cheech. Od roku 1972 natočili celkem devět velmi úspěšných komických alb, za něž získali čtyři nominace na cenu Grammy a tuto cenu získali se třetím albem Los Cochinos (Prasata). Po absolvování řady neméně úspěšných živých turné přišel na řadu
film. Huličská komedie Up In Smoke z roku 1978 se setkala s nadšeným přijetím diváků a stala se prvním z celé série bláznivých filmů této dvojice.

Po patnácti letech společné tvorby se v roce 1985 Cheech s Chongem rozešli a věnovali se sólovým kariérám, aby se slavná dvojka dala opět dohromady o více než 20 let později. V mezidobí si Cheech zahrál v řadě seriálů, televizních pořadů i v dalších úspěšných filmech, jakožto oblíbenec režiséra Roberta Rodrigueze si zahrál například v titulech Od soumraku do úsvitu, Desperado nebo Tenkrát v Mexiku. Ztělesnil dokonce i policejního inspektora po boku Dona Johnsona v seriálu Nash Bridges, což jeho kolega Chong komentoval slovy: „Kdybyste mi v roce 1985 řekli, že Cheech bude hrát policajta, zeptal bych se vás, jakej model hulíte.“

Věnoval se také hudební a spisovatelské tvorbě pro děti nebo dabování animovaných postav – namluvil mimo jiné sám sebe v seriálech Simpsonovi a Městečko South Park. Cheechův názor na legalizaci konopí je zcela jednoznačný. V nedávném rozhovoru v souvislosti s legalizací rekreačního užívání ve dvou státech USA uvedl: „Čekal jsem, že to přijde daleko dřív. Zakazovat trávu je stejné jako zakazovat pivo. Podívejte se na léčebné konopí. Dneska máme nějakých 16 států, které ho legalizovaly. Bod zlomu je 24 států, čehož bude dosaženo velmi brzy.“

Jasný názor má i na to, proč je celý legalizační proces tak zdlouhavý. Podle Cheeche za to mohou kromě lobbingu represivních složek hlavně samotní pěstitelé. Obě dvě skupiny se totiž obávají o práci. Cheech, jenž si během svého pestrého života stihl i zatančit s Kate Middletonovou nebo pokecat s Barackem Obamou, žije v Kalifornii se svou třetí, ruskou manželkou a z předchozích manželství má tři děti. Mezi jeho koníčky patří dnes kromě konopí také golf a je vášnivým sběratelem a vystavovatelem tzv. Chicano umění, tedy tvorby mexických Američanů.

THOMAS B. KIN „TOMMY“ CHONG

* 24. května 1938, Kanada; komik, herec, hudebník, režisér, spisovatel, konopný aktivista

Bavíme-li se o Cheechovi, nelze jinak, než pokračovat druhou polovinou slavného
dua, tedy Tommy Chongem. Tommy se narodil čínskému otci a skotsko-irské matce v kanadském Edmontonu. Ze školy odešel, když mu bylo 16 let a začal se věnovat muzice. „Hrál jsem na kytaru, abych se uživil. Bylo mi asi 16, když jsem zjistil, že díky hraní dostane holku do postele i takovej vychrtlej, zarostlej, brejlatej týpek jako já,“ vzpomíná s úsměvem Tommy. S kapelou Bobby Taylor & the Vancouvers sice dosáhl dílčího úspěchu, jeho pravý čas však přišel až v Kalifornii, kam se po rozpadu kapely vydal právě s Cheechem. 

Kromě společného vystupování a hraní se Tommy stal také režisérem většiny jejich filmů. Trávě zůstal Tommy Chong věrný po celý svůj život a i po dočasném rozchodu s Cheechem pokračoval v konopném aktivismu.
fOdmítal například tezi 
o psychické závislosti na marihuaně s tím, že jediné, na čem je závislý, je tanec salsa a k teorii o marihuaně jako vstupní bráně k tvrdým drogám prohlásil: „Tráva zcela určitě je vstupní branou, ale tato brána může vést kamkoli, například ke kreativitě či otevření naší mysli.“ Jeho veřejné působení však s sebou přineslo nejen slávu a přízeň fanoušků alternativní kultury, ale také pozornost bdělé americké protidrogovky, nechvalně známé DEA. Ta v roce 2003, zrovna když se chystali Cheech a Chong dát znovu dohromady, rozjela operaci Pipe Dreams (Dýmkové sny), zaměřenou na distributory tzv. drogových parafernálií, zejména všelijakých kuřáckých pomůcek jako vodních i jiných dýmek.

V rámci operace s rozpočtem 12 miliónů dolarů ušila DEA na Tommyho rodinný podnik Chong Glass boudu a přiměla firmu odeslat objednávku vodních dýmek do Pensylvánie, kde tento typ obchodu nebyl povolen. Při následné razii u Tommyho doma bylo nalezeno skoro půl kila konopí: „Komando SWAT nám vtrhlo do domu a ptali se mě, jestli tu mám nějakou trávu. ‚Jasně že mám, jsem Tommy Chong‘,“ popisuje situaci Tommy. Za to však coby legitimní pacient s lékařským předpisem nakonec popotahován nebyl.

Přistoupil však na žalobcem navrhnutou mimosoudní dohodu, kdy uznal svoji vinu výměnou za slib, že nebudou stíháni jeho syn (provozovatel obchodu) a manželka. Namísto očekávaných veřejně prospěšných prací z něho však soud udělal obětního beránka a jako jediného z několika desítek zadržených provozovatelů podobných obchodů bez předchozího záznamu poslal

Tommyho na devět měsíců natvrdo do vězení. Při té příležitosti soud neopomněl připomenout staré filmy, v nichž Chong „propaguje užívání drog a trivializuje činnost složek bojujících proti drogám.“ Kromě toho dostal pokutu ve výši 20 tisíc dolarů a sklárně Chongovy rodiny bylo zabaveno zboží a hotovost ve výši kolem 120 tisíc dolarů. Ani vězněním se však americkému establishmentu nepodařilo Chonga umlčet. Po svém propuštění Tommy dál pokračoval v boji proti nesmyslné kriminalizaci konopí. O své kauze a pobytu v chládku napsal knihu The I Chong – Meditations from The Joint a vznikl úspěšný a cenami ověnčený dokument A/K/A Tommy Chong.

Chong pravidelně objížděl Cannabis Cupy a různé konopné akce a po dlouhém odloučení se dal znovu dal dohromady s Cheechem. Společně absolvovali několik pravidelně vyprodaných turné po Spojených státech a Kanadě, dlouho se také spekulovalo o natočení nového filmu (zatím však vznikl pouze animovaný Cheech & Chong‘s Animated Movie). A konopí se Tommymu za jeho věrnost odměnilo. Počátkem roku 2012 mu lékaři diagnostikovali rakovinu prostaty, kterou se mu za necelý rok úspěšně podařilo vyléčit konopným výtažkem, který měl od konopných aktivistů z Colorada a Kalifornie. 

Celoživotní hulič a propagátor konopí se tak i ve svých 75 letech může pochlubit skvělou fyzickou i duševní kondicí a je skvělým příkladem „zhoubnosti“ oné strašlivě škodlivé marihuany. Otec pěti dětí žije se svou druhou manželkou Shelby, která s duem Cheech & Chong pravidelně vystupuje. Tommy je rovněž pravidelným přispěvatelem magazínu Cannabis Culture a zasedá v dozorčí radě americké Národní organizace pro reformu marihuanových zákonů, NORML.

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!