Aktuální článek
Nová studie odhaluje, jak konopí potlačuje imunitní funkce

Nová studie odhaluje, jak konopí potlačuje imunitní funkce

  • Mezinárodní tým imunologů studující účinky konopí objevil, že kouření marihuany může určitým způsobem potlačovat imunitní systém. Tento výzkum, publikovaný v časopise European Journal of Immunology, odhaluje proč jsou uživatelé konopí náchylnější k některým typům rakoviny a infekcí.

Tým vedený Dr. Prakashem Nagarkattim z University of South Carolina soustředil svůj výzkum na cannabinoidy, skupinu látek nacházejících se v rostlině konopí, včetně THC (delta-9 tetrahydrocannabinol), které je již užíváno pro léčebné účely jako např. tlumení bolesti.

“Konopí je jednou ze světově nejrozšířenějších zneužívaných drog a již nyní se věří, že potlačuje imunitní funkce a činí uživatele náchylnějšími k infekcím a některým typům rakoviny,” řekl Dr. Nagarkatti. “Věříme, že klíčem k tomuto potlačení je specifická skupina imunitních buněk, teprve nedávno identifikovaná imunology, pojmenovaná ‘myeloid-derived suppressor cells, MDSCs’ (od myeloidní kmen. buňky odvozené).”

Zatímco většina imunitních buněk bojuje proti infekcím a rakovinám a chrání tak svého hostitele, MDSCs aktivně potlačují imunitní systém. Je známa zvýšená přítomnost těchto buněk u pacientů s rakovinou a věří se, že MDSCs mohou potlačit imunitní systém proti rakovinné terapii a tím podpořit růst nádoru (rakoviny).

Tým Dr. Nagarkattiho ukázal, že cannabinoidy mohou aktivovat velké množství MDSCs aktivací cannabinoidních receptorů. Tento výzkum jako první odhaluje, že marihuanové cannabinoidy mohou potlačovat imunitní systém aktivací těchto specifických buněk. “Tyto výsledky vznášejí zajímavé otázky, zda zvýšená náchylnost k určitým typům rakoviny a infekcí způsobená kouřením marihuany je výsledkem aktivování MDSCs,” řekl Nagarkatti. “MDSCs se zdají být jedinečnými a důležitými buňkami, které mohou být spuštěny nevhodnou produkcí určitých růstových faktorů rakovinnými buňkami nebo jinými chemickými činiteli jako cannabinoidy, což vede k potlačení reakce imunitního systému.”

V související studii, taktéž publikované v časopise European Journal of Immunology, Dr. Christian Vosshenrich z Pasteurova institutu v Paříži odhaluje, že když rakovinné buňky rostou, produkují molekulu zvanou interleukin-1 β (IL-1β), která taktéž spouští MDSCs. Tato studie identifikuje, jak MDSCs produkované při rakovinném bujení také oslabují schopnost imunitních buněk zabíjet buňky rakovinné.

“Marihuanové cannabinoidy představují dvousečnou zbraň,” shrnul Dr. Nagarkatti. “Na jedné straně, díky své imunitní systém potlačující povaze, mohou způsobovat zvýšenou náchylnost k rakovině a infekcím. Nicméně další výzkum těchto látek by mohl poskytnout možnosti pro léčení širokého spektra nemocí, kdy je potlačení imunitní reakce žádoucí.”

Více informací: Hedge. V, Nargarkatti. M, Nargarkatti. P, “Cannabinoid receptor activation leads to massive mobilization of myeloid-derived suppressor cells with potent immunosuppressive properties” European Journal of Immunology, November 2010.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!