Lukáš Hurt pracuje jako překladatel, novinář, editor a vydavatel. Od…
Konopí je adaptabilní rostlina, která umí odolávat všemožným nešvarům počasí, a území České republiky je pro její pěstování velmi příhodné – jak z hlediska podnebí, tak z hlediska složení půdy. Bohužel politické podnebí zde již tak příhodné není, přičemž ani finančně konopí zatím není pro české zemědělce tak atraktivní plodinou, jakou by mohlo být.
Len, len, všude samý len
Společnost Agritec působí již od sedmdesátých let minulého století v oblasti aplikovaného i základního výzkumu pro zemědělství, životní prostředí a potravinářství. Zabývá se mimo jiné šlechtěním rostlin, množením osiv a jejich prodejem. Co se týče konopí, v nabídce má samozřejmě pouze legální odrůdy s obsahem THC nižším než 0,3 %, z nichž nejoblíbenější mezi českými zemědělci je původem polská odrůda Bialobrzeskie.
Polní dny lnu a konopí mají v Šumperku dlouholetou tradici a jsou perfektně zorganizované. Po příjezdu se všichni hosté zaregistrují, nasnídají se výborných moravských koláčků a usadí se k poslechu několika po sobě jdoucích přednášek. K našemu zklamání bohužel hlavní expert na len a konopí Ing. Marie Bjelková, Ph.D. přednesla časově i obsahově vyčerpávající zprávu o lnu, ale o konopí vůbec nehovořila. Z dalších příspěvků se nám podařilo sesbírat alespoň pár dílčích informací, jako například tu, že pro letošek bylo na území České republiky za účelem pěstování konopí registrováno 230 hektarů půdy, což je o 45 hektarů méně než v loňském roce.
Poptávka i nabídka by byla
Zajímavou informaci přinesl zástupce nedalekých Olšanských papíren, které jsou významným světovým producentem cigaretových papírků, na jejichž výrobu spotřebují obrovské množství kvalitního konopného vlákna. Smutnou realitou je ovšem skutečnost, že naprostou většinu tohoto vlákna ze stonků musí papírny dovážet ze zahraničí (především z Francie – evropské konopné velmoci), zatímco čeští zemědělci nemají pro své konopné stonky využití.
Hlavní problém je v tom, že v současné době není v České republice funkční tírna, tedy závod na zpracování konopného stonku. Od polských kolegů jsme se během jejich přednášky dozvěděli, že mají jednu tírnu na krátké vlákno jižně od Poznaně, ovšem již dříve bylo vypočteno, že při dnešních nákladech na dopravu nemá smysl vozit materiál do tírny vzdálené více než 80 kilometrů.
Řešení hledá skupina českých konopných podnikatelů a nadšenců, kteří se snaží sestrojit menší, zato ale mobilní tírnu, která by mohla popojíždět po České republice a zpracovávat stonky našich zemědělců.
V současné době se zde technické konopí pěstuje převážně kvůli semenu a v omezeném množství na list a květ, přitom největší část rostliny tvoří dosud nevyužitelný stonek. Zemědělce také mohou odrazovat nadstandardní administrativní úkony spojené s pěstováním a občasné návštěvy strážců zákona, kteří kontrolují požadovaný obsah THC pod 0,3 %.
Podle belgického odborníka na produkci lnu a konopí Jana Demeulenaere se konopí pro evropské zemědělce stává finančně čím dál tím atraktivnější komoditou: „Během léta 2012 se pohybovaly ceny technického vlákna kolem 550 euro za tunu, u krátkého vlákna pro papírenský průmysl šlo o cenu kolem 450 euro, což znamená oproti předchozímu roku značný nárůst. Konopné pazdeří se nejvíce obchoduje pro stavební sektor, kde dosáhlo ceny kolem 300 euro za tunu. To je dvojnásobek oproti ceně před pěti lety. A konečně konopné semeno těží ze svého obchodního boomu na světovém trhu a zaznamenává ceny kolem 1 000 euro za tunu.“
To ostatně potvrzovala i informace, která kolovala mezi účastníky Polních dnů v Šumperku – konopné semínko není v současné době k sehnání ani u nás, ani v celé Evropě! Výrobci konopných potravin a olejů se tak nyní snaží skoupit poslední zbytky semene na trhu a všichni netrpělivě očekávají, jak dopadne podzimní sklizeň…
Věříme ve světlé zítřky
Po přednáškách následuje cesta autobusem na pole, kde místní odborníci popíší návštěvníkům jednotlivé plodiny a způsob jejich šlechtění a pěstování. Poté se všichni vrátí zpět do areálu společnosti, kde se mohou zúčastnit rautu a volné debaty s kolegy. Zabahněné boty a kalhoty z polní prohlídky rozhodně stály za celkem netradiční pohled na dlouhé lány zhruba dvaceti různých odrůd konopí doplněný fundovaným výkladem Marie Bjelkové. Každý návštěvník obdržel darem sborníky spolu se semínky lnu, kmínu a výborným oplatkem obsahujícím konopné semínko.
Celkový dojem z dnešního dne byl ohledně konopí vesměs pozitivní, i když je samozřejmě stále co zlepšovat. Jako všechno v dnešní době i zemědělství funguje na tržním principu, a kde není zisk, tam ani hrách neporoste. Se stoupající cenou konopných produktů a snad brzy zprovozněnou tírnou by mohlo co nevidět dojít k zásadnímu obratu.
Zdroje:
• Agritec Plant Research a Lnářský svaz ČR: Sborník referátů ze semináře „Len a konopí 2012“
• Lnářský svaz ČR: „Zápisník len a konopí 2013“