Uběhlo sotva dvanáct dní od chvíle, kdy Ministerstvo spravedlnosti vydalo přelomové memorandum oficiálně potvrzující, že nehodlá zasahovat do nových zákonů ve státech Colorado a Washington, které loňskými referendy legalizovaly konopí a hodlají ho regulovat podobně jako alkohol.
Úterní historické slyšení pouze potvrdilo, že politická podpora těmto změnám neustále roste – nejdéle sloužící a druhý nejvýše postavený senátor Patrick Leahy a jeho dva kolegové se během slyšení snažili přimět přítomného zástupce Ministerstva spravedlnosti Jamese Colea (autora memoranda), aby znovu potvrdil, že federální vláda nebude bránit implementaci legalizačních zákonů a zároveň přestane útočit na legitimní podnikání s léčebným konopím v dalších 19 státech, které ho v určité formě během posledních patnácti let legalizovaly.
Podpora ze všech stran
James Cole vyjmenoval několik priorit, ve kterých si Obamova administrativa vyhrazuje právo zasáhnout (prodej mladistvým, praní špinavých peněz, obchod s kartely a tak dále), ale jinak zopakoval, že federální protidrogoví agenti obávané DEA (Národní agentura pro kontrolu drog – Drug Enforcement Administration) nebudou zasahovat v případě, že jsou dodržovány zákony jednotlivých států. S tímto se ztotožnili i přítomní zástupci guvernéru Colorada a Washingtonu.
V blízké době spustíme masivní kampaně v nejméně pěti státech, kde by měla proběhnout občanská hlasování o legalizaci konopí v letech 2014 až 2016, a ve stejné chvíli budeme lobbovat za prosazení legalizace legislativními procesy skrze místní parlamenty v dalších pěti státech v letech 2014 až 2017.
A s nimi souhlasí i většina Američanů: Podle průzkumu Gallup z listopadu 2012 věří 64 % dospělých obyvatel, že „federální vláda by neměla bránit státům, jež to samy schválily, v implementaci legalizačních marihuanových zákonů.“
V současné době tedy máme ve vzácné shodě Ministerstvo spravedlnosti, stoupající počet prominentních kongresmanů, oficiální představitele jednotlivých států a většinu veřejnosti – z toho plyne otázka: Jak této situace využít k celkovému ukončení konopné prohibice?
Od pěti k desíti
V reakci na přelomové úterní slyšení vyhlásila největší proreformní organizace v zemi – Marijuana Policy Project (MPP), jejímž jsem výkonným ředitelem, plán nazvaný jednoduše „Pět a pět“.
V blízké době spustíme masivní kampaně v nejméně pěti státech, kde by měla proběhnout občanská hlasování o legalizaci konopí v letech 2014 až 2016, a ve stejné chvíli budeme lobbovat za prosazení legalizace druhou možnou cestou – legislativními procesy skrze místní parlamenty – v dalších pěti státech mezi roky 2014 a 2017. Všechny tyto návrhy zákonů budou podobné tomu v Coloradu, podle něhož si od 1. ledna 2014 budou moci všichni obyvatelé nad 21 let zakoupit konopí v příslušných prodejnách, které budou regulovány podobně jako obchody s alkoholem, anebo pěstovat doma až šest rostlin.
Prvním bojištěm bude severská Aljaška, kde proběhne legalizační referendum v srpnu 2014. Další čtyři iniciativy se rozběhnou v Arizoně, Kalifornii, Nevadě a Maine, kde budou moci občané rozhodnout o legalizaci během prezidentských voleb v listopadu 2016. V těchto státech je stabilní podpora legálního konopí nad 50 %, pouze ve státě Maine jsou počty odpůrců a příznivců zatím vyrovnané. Proto očekáváme vítězství ve všech těchto státech.
Co se týče změny zákonů skrze místní parlamenty a hlasování politických zástupců, budeme lobbovat v těchto pěti státech: Jako první by měl legalizaci schválit legislativním procesem Rhode Island, podle mých odhadů by se tak mohlo stát již na jaře roku 2014. Návrh již prošel dolní komorou tamějšího parlamentu, kde ho podpořila potřebná polovina politických reprezentantů obou hlavních stran – zástupci jak demokratů, tak republikánů.
V současné době máme ve vzácné shodě Ministerstvo spravedlnosti, stoupající počet prominentních kongresmanů, oficiální představitele jednotlivých států a většinu veřejnosti – jak této situace využít k celkovému ukončení konopné prohibice?
Vermontský guvernér Peter Shumlin podepsal nedávno zákon, který dekriminalizuje držení marihuany pro osobní potřebu, a zároveň naznačil, že je svolný k legalizaci. V New Hampshire byl před pár měsíci schválen zákon o legalizaci léčebného konopí a tamější sněmovna reprezentantů v posledních letech čtyřikrát snížila postihy za držení této substance. Začátkem dalšího týdne začne pověřená legislativní komise vypracovávat regulační návrh, který by postavil konopí na roveň alkoholu.
V Marylandu můžeme během posledních třinácti let sledovat výrazný nárůst podpory léčebnému konopí, které vyvrcholilo jeho legalizací počátkem letošního léta. Podobně se zde rychlým tempem prosazují dekriminalizační návrhy, přičemž vyvrcholení těchto snah v podobě kompletní legalizace by mohlo přijít již v listopadu roku 2014 před zvolením nového guvernéra. Pátým státem, kde budeme s největší pravděpodobností sledovat výrazné změny, je Havaj. Předseda tamější sněmovny reprezentantů a oblíbený politik Joseph Souki se nedávno veřejně postavil do čela legalizačních snah.
Vláda opravdu pro lid
Vezmeme-li v úvahu, že politici jednotlivých států v současnosti pravidelně kritizují politiku a odmítají zásahy federální vlády, existuje čím dál reálnější šance na prosazování legalizačních zákonů skrze legislativní procesy v místních zastupitelstvech. Jen v průběhu tohoto léta legalizovali místní politici léčebné konopí v New Hamsphire a v Illinois, navíc v Nevadě a Oregonu, kde byla lékařská marihuana uzákoněna v předchozích letech, byly politickou reprezentací konečně schváleny soukromé výdejny léčebného konopí.
V některých případech se věci vyvíjejí lépe, než sami očekáváme. Tak například stát Maine málem schválil návrh neúnavné bojovnice za legalizaci konopí Diane Russellové – kdyby se jí podařilo získat na svou stranu pouhé tři další hlasy, vstoupil by Maine do historie jako první stát, kde legalizovali konopí volení zástupci hlasováním v místním parlamentu.
Plán „pět a pět“ rozhodně nepředstavuje maximum, čeho by se dalo dosáhnout v následujících letech v jednotlivých státech ohledně legalizace, ale spíše dolní hranici našich očekávání.
Dá se například předpokládat, že v Oregonu se zformuje silná legalizační lobby, která se pokusí prosadit referendum pro rok 2014 (ačkoli v roce 2012 zde občané v hlasování plnou legalizaci těsně odmítli). Mnoho tamějších aktivistů se ale obává, že je na opakování referenda po loňském neúspěchu ještě příliš brzy, a raději by hlasování viděli až ve spojení s prezidentskými volbami v listopadu 2016. Pokud se podaří získat více finančních prostředků ve státech Massachusetts a Montana, mohla by i zde proběhnout v roce 2016 legalizační referenda.
Jdeme za svým cílem
Celou dobu bychom měli mít na paměti náš hlavní cíl, k jehož dosažení je potřeba dvou věcí. Za prvé aby federální úřady respektovaly dekriminalizační zákony v jednotlivých státech a za druhé aby všechny státy měly právo a možnost regulovat marihuanu jako alkohol.
Z toho důvodu bude mít „pět a pět“ dvě fáze: Nejprve zajistíme, aby byly zrušeny prohibiční zákony v Coloradu, Washingtonu a dalších deseti státech do roku 2017. Jako důsledek bude Kongres vystavován s každým dalším „zlegalizovaným“ státem obrovskému tlaku, aby změnil federální prohibiční zákon. Předpokládám, že se tak stane nejpozději v roce 2019.
Rob Kampia je výkonným ředitelem celonárodní organizace Marijuana Policy Project se sídlem ve Washingtonu D. C., jež vedla vítěznou kampaň za legalizaci konopí v Coloradu.
Zdroj: dailycaller.com
Překlad: Lukáš Hurýsek