Aktuální článek
Osobnost legalizace: Božidar Radišič

Osobnost legalizace: Božidar Radišič

  • Jméno tohoto slovinského konopného aktivisty jsem poprvé zaslechl loni
  • v listopadu, kdy mě kamarád informoval o petici požadující Božidarovo
  • propuštění z vězení. Když se mi s ním začátkem letošního léta podařilo
  • spojit a vyslechnout si celý jeho příběh, musel jsem smutně konstatovat,
  • že i v krásném Slovinsku může policie a justice nakládat s pojmy jako
  • pravda a spravedlnost tak, jak zrovna uzná za vhodné.

Věk: 50 let

Povolání: Bývalý myslivec a profesionální lovec zvěře, nyní konopný aktivista na plný úvazek.

Aktivity: Předává lidem informace o konopí, provozuje growshop, pomáhá nemocným s konopnou léčbou a bojuje za právo na samopěstování konopí.

Božidare, pokud dovolíš, začneme tím nejdůležitějším: Za co jsi byl souzen a jak to nakonec dopadlo?
Oficiálně to celé začalo 21. září 2012 mým zatčením z toho důvodu, že jsem měl na zahradě pět rostlin konopí. Po zatčení jsem musel – jako pro společnost potenciálně nebezpečný jedinec – rovnou do vazby, kde jsem zůstal až do svého propuštění na podmínku 7. prosince 2012. Podle obvinění jsem onu „drogu“ pěstoval a distribuoval za účelem peněžního zisku, což samozřejmě nebyla pravda, a také se to obžalobě u soudu nepodařilo prokázat.

Přesto tě nakonec soud z něčeho shledal vinným?
Ani jedno ze smyšlených obvinění o distribuování se nepodařilo prokázat, pouze jsem se sám přiznal k tomu, že jsem konopí pěstoval pro svou vlastní potřebu. Za to, že tuto rostlinu užívám na relaxační a léčebné účely, jsem dostal devět měsíců s dvouletým podmíněným odkladem. Ve vazební věznici jsem strávil „jen“ necelé tři měsíce, ale i to mě málem stálo život.

Jak to? Co se dělo ve vězení?
Samotné vězení asi nevybočovalo z průměru, trávil jsem 22 hodin v uzavřené cele a 2 hodiny jsem mohl chodit po malém dvorku. K telefonu jsem měl velmi omezený přístup a internet tam nebyl vůbec. Především šlo ale o to, že jsem se z principiálních důvodů rozhodl okamžitě zahájit protestní hladovku, kterou jsem nepřerušil až do svého propuštění. Za 82 dní jsem zhubl 20 kilogramů a mnoho déle bych už asi nevydržel.

To je opravdu hodně dlouhá doba a radikální způsob, jak ukázat svůj nesouhlas. Musel jsi asi cítit velkou nespravedlnost.
Je několik důvodů, kvůli kterým považuji jednání policie a justice v našem kraji za skandální. Podle oficiálních statistik se v celém Slovinsku 70 % konfliktů se zákonem řeší ve finále jako přestupek a jen 30 % končí u soudu obviněním z trestného činu. Já žiju ve městě Murska Sobota na východě země, kde je to z nějakého důvodu naopak – 70 % případů jde před soud. Tady můžeš skončit ve vězení i za držení třeba jen dvou gramů konopí.


Dalším důvodem je skutečnost, že jsem byl terčem šikany ze strany strážců zákona již od roku 2008, kdy jsem s partnerkou ve městě otevřel Grow & Hemp Shop. Policii ležel v žaludku od začátku a několikrát se ho neúspěšně pokoušela nechat zavřít. Opakovaně jsem musel reagovat na nepodložené útoky, že představuji nebezpečí pro komunitu, protože veřejně říkám svůj názor a obhajuji konopí. Nakonec si asi naše represivní složky uvědomily, že nejlepší bude vycucat si z prstu nějaké nesmyslné obvinění a pokusit se zavřít nejen obchod, ale i mě.

To mi trochu připomíná právě probíhající českou kauzu s majiteli growshopu Hydroponic, o které již několik čísel informujeme…
Mně je 51 let a v životě už jsem něco zažil, ale musím říct, že na takto vykonstruovaný proces si nevzpomínám ani z dob komunismu. Výdaje za právníky, s nimiž jsem musel řešit nejen můj soud, ale i ochranu našeho obchodu, nás
p
řivedly takřka na mizinu. Nyní se hodlám dovolávat spravedlnosti u Evropského soudu pro lidská práva, protože si myslím, že ve fungující demokratické zemi je takové jednání a zneužívání moci nepřípustné. Stejně jako by mělo být nepřípustné perzekvovat někoho za to, že se rozhodne – ať už z léčebných nebo relaxačních důvodů – užívat bylinu, kterou si může vypěstovat sám na zahrádce s minimálními náklady.

Tím se konečně dostáváme od problémů se zákonem k naší oblíbené rostlině. Jak dlouho znáš konopí a k čemu všemu ho využíváš?
Rekreačně jsem ho začal užívat koncem sedmdesátých let a první informace o léčebných vlastnostech jsem objevil o nějakých deset let později. Od té doby jsem se sám několikrát léčil, ale nejednalo se o nic závažného – odřeniny, spáleniny
a podobn
ě. Akorát před pěti lety se mi objevil nezhoubný nádor na pravém chodidle, který zmizel po pár týdnech topikální aplikace konopného extraktu. Jinak jsem ale celý život zdravý, asi právě proto, že pravidelně užívám konopí. Velmi rád kouřím, ale nesnáším tabák, takže moje spotřeba konopí je celkem vysoká. Překvapivě jsem ale s plícemi neměl nikdy žádný problém a fyzicky se celkově cítím skvěle.

Doneslo se ke mně, že také pomáháš s léčbou lidem, kteří na tom nejsou se zdravím zdaleka tak dobře jako ty? Vím, že se pohybujeme na tenkém ledě, a budu chápat, když o tom za daných okolností nebudeš chtít hovořit.
S dvouletou podmínkou stačí jeden chybný krok a jsem zpátky ve vězení. Ale já musím pěstovat. Od roku 2008 pomáhám lidem s léčbou vážných nemocí, jako například s různými druhy rakoviny, Lou Gehrigovou chorobou, roztroušenou sklerózou, cukrovkou a spoustou dalších. Před několika lety jsem se tady osobně seznámil a spřátelil s kanadským aktivistou Rickem Simpsonem, který v roce 2003 objevil metodu výroby konopného výtažku, s nímž úspěšněčil mnoho terminálně nemocných pacientů. Určitě ho ve vašem legalizačním magazínu a v České republice dobře znáte – několik let svého nuceného exilu strávil v Olomouci.

Na závěr naše obligátní otázka – co bys vzkázal čtenářům Legalizace?
Jsem rád, že se stále více pacientů s vážnými chorobami přestává bát mluvit o konopné léčbě. S některými se v tuto chvíli snažíme zkompletovat jejich svědectví včetně lékařských zpráv a v brzké době bychom je rádi začali publikovat na internetu a nabízet médiím.

Konopí je dar přírody (od Boha, chcete-li) a jedná se o jedno z nejbezpečnějších a nejméně toxických léčiv, jaké kdy lidstvo poznalo. Proto se nenechme ošálit – kriminalizace této byliny se týká celé společnosti a je obrovským podvodem na nás všech. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!