Co je DIY karneval?
První ročník karnevalu proběhl v roce 2003, v době sílící morální paniky maloměšťácké společnosti vyděšené divokými ročníky letního teknivalu Czechtek. Karneval si dal za cíl představit freetekno scénu kreativním způsobem a bez zprostředkujícího bulvárně vyhroceného zpravodajství, a proto vyrazil do centra Prahy. K přerušení došlo v roce 2007, jelikož narazil na nelibost úřadů, které byly naštvané z předchozího ročníku, kdy proběhlo neohlášené obsazení Václavského náměstí. Obnoven byl následující rok, jakmile se organizace chopila iniciativa Freedom Not Fear, zaměřená na kritiku masivního sledování společnosti represivními složkami i komerčním sektorem.
28. září 2013 v uclicích Prahy a v Cross Clubu
Karneval tak získal politický náboj. V dalším roce předcházelo karnevalovému průvodu v rámci Týdne nepřizpůsobivosti obsazení prázdného domu squattery na Albertově a policie měla rojení. DIY karneval však navzdory hysterii v médiích proběhl v klidu. V roce 2011 došlo k dočasnému obsazení magistrály a k symbolickým vzpomínkám na první pražské streetparty z devadesátých let, na které i karneval volně navazuje.
Webové stránky DIY karneval
Slogan „My jsme krize!“ zněl výhrůžně jasně a stejně jako minulé ročníky předvídavě předbíhal následnou realitu. Karnevalu se většinou účastní přibližně 2000 účastníků a přibližně dvě desítky soundsystémů, přičemž kreativitě a sebevyjádření se meze nekladou (do it yourself!). Neplatí se žádný vstup ani zápisné do průvodů, přijet může kdokoli, kdo se identifikuje s ideou. Dobrovolně se přispívá jen na úklid, na dobrovolné bázi fungují organizační tým i všichni zúčastnění. Na sponzory se programově kadí.
DIY karneval 10
Rej masek s duněním techna v centru Prahy? Pokud vás tahle taškařice doposud míjela, je to důkazem, že pro podzemní živly je největší tma stále pod svícnem. A přitom bude letošní karneval jubilejní, desátý. Přestože v minulých letech přitahoval zájem policejních složek včetně protiextremistických, nebo médií včetně bulvárních, zůstává tak trochu stále ve skrytu a nestal se nechutně masovou akcí. Své vykonalo utajování trasy i pozdní ohlašování termínu nebo provokativní slogany.
Ten loňský byl „Všichni jsme cikáni“ a separoval tu část scény, která se stále nevymotala z hnědé kaše českého anticiganismu. V průvodu jste tak mohli potkat nejen „bílé cikány“, soundsystém převlečený za cikánský povoz, ale i českého Hitlera s nápisem „Volal mě někdo?“ Během průvodu se dočasně obsadil léta nevyužívaný prázdný dům naproti Veletržnímu paláci a pod mostem na Štvanici se pak pařilo až do večera. A v neděli zafungoval i solidární úklid. Takže spirit i přes postupné odumírání freetekno scény ještě občas žije. Pokud nejste napojení těsně na freetekno scénu a bojíte se, že vám akce unikne, sledujte program klubu Cross, který se v posledních ročnících aktivně zapojil a před nímž probíhal karnevalový warm-up. Každopádně některou sobotu na konci září či začátku října čekejte v ulicích Prahy opět dav svíjejících se technařů a dunění soundsystémů.