Aktuální článek
Legenda Jack Herer

Legenda Jack Herer

  • Stejně jako se za posledních padesát let lámání konopné prohibice objevily některé úžasné odrůdy, objevili se i lidé, bez kterých by marihuana nebyla tím, čím je dnes. Minule jsme si povídali o Lowryderu, takže teď se opět podíváme na náš vlastní druh, na významného aktivistu Jacka Herera.

Je tomu již přes tři roky, co zemřel tento velký muž, který se značným dílem zasloužil o to, že současné legalizační hnutí je tam, kde je. Mezi našimi čtenáři se nejspíš nenajde mnoho takových, kdo by o něm ještě nikdy neslyšeli, nicméně výjimečné osobnosti je vždy dobré si připomínat. Když pro nic jiného, tak alespoň abychom viděli, že i jeden jediný člověk může pohnout světem. Jack si jako jeden z prvních dovolil otevřeně kritizovat přístup Spojených států ke konopí, potažmo marihuaně. V tomto článku chci připomenout jeho život a odkaz, jenž nám zanechal.

Jack prohibicionista
Jack se narodil v roce 1939 v New Yorku. V mládí byl nadšeným republikánem a jeho názory byly velmi proválečné. Proto i dobrovolně sloužil v korejské válce jako vojenský policista. Své první ženě dokonce vyhrožoval, že se s ní rozvede, když se dozvěděl, že zkusila kouřit trávu. Později v roce 1967 se s ní stejně rozvedl a přestěhoval se do Los Angeles, kde se konečně dostal k trávě. Jak to tak bývá, zamiloval se do dívky, která měla k trávě velmi vřelý vztah a Jack rychle posunul své názory do roviny, ve které zůstaly po zbytek jeho života. Říká se, že konvertité jsou nejsilnějšími obránci víry, a v Jackově případě to rozhodně platí. Asi bychom nenašli osobnost, která měla na prokonopný aktivismus větší vliv než právě on.

Jack aktivista
Ačkoli Jack patřil spíše k intelektuálním aktivistům, nebál se zašpinit si ruce. Protestoval před vládními úřady, přátelil se s válečnými veterány bez střechy nad hlavou a jeho motivace spolu s charismatem mu umožnila shromáždit kolem sebe stovky stejně nadšených lidí, jako byl on sám. Na začátku sedmdesátých let se podílel na tvorbě GRASS (Great Revolutionary American Standard System, tedy Velký revoluční americký standardizační systém), což byla jakási příručka, jak hodnotit kvalitu marihuany. V té době také vymýšlel a konstruoval různé dýmky a další kuřácké potřeby, které prodával společně s všelijakými konopnými výrobky v obchůdku vlastněném s Edem Adairem. S ním také v roce 1973 rozjel první skutečnou legalizační kampaň a zařekl se, že docílí legalizace nebo zemře při pokusu o ni, což se nakonec o mnoho let později také stalo.


Císař je nahý
Jacka sice známe především jako nadšeného kuřáka marihuany a obhájce její legalizace pro léčebné a rekreační účely, ale také bojoval za prosazení konopné rostliny jako celku. Praktický zákaz jejího pěstování včetně technických odrůd (více v boxu Marihuana Tax Act) byl hlavním motorem jeho aktivit. V roce 1985 sepsal knihu The Emperor Wears No Clothes (v češtině pod názvem Spiknutí proti konopí aneb Císař nemá šaty), v níž shrnul všechny své dosavadní poznatky o konopí a marihuaně, které za dvanáct let nashromáždil.

Název je alegorií na Andersenovu pohádku o nahém císaři a poukazuje na skutečnost, že naprostá většina argumentů proti konopí nemá reálný základ. Tato kniha odstartovala současnou vlnu legalizačních aktivit a její odkaz je i po téměř třiceti letech stále velmi živý. Ačkoli se Herer v knize dopustil i některých drobných přehmatů, zejména stran kvality průmyslového zpracování konopí coby paliva a potraviny, zůstává tato kniha nejucelenější publikací o rekreačním, léčebném, průmyslovém a potravinářském využití konopí na světě.

Konec velkého muže
V září 2009, krátce po svém proslovu na konopném veletrhu Hempstalk v Oregonu, sklátil Jacka infarkt, z kterého se již nikdy nevzpamatoval. Asi měsíc strávil v nemocnici v kritickém stavu, a i když pak nabyl vědomí, nebyl schopen plně komunikovat a zemřel v dubnu následujícího roku v rodinném kruhu ve svém domě ve městě Eugene. Je ironií osudu, že konec této ikony konopné kultury přišel právě v době, kdy to konečně vypadalo, že se svět posouvá směrem k rozumné drogové politice a krátce před tím, než státy Washington a Colorado legalizovaly prodej marihuany k rekreačním účelům. Jistě by Jack byl na své krajany hrdý. Ušlapal cestu, po které teď kráčíme my všichni, a nezbývá než doufat, že se nám v dohledné době povede jeho sen o legální trávě naplnit i u nás.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!