Aktuální článek
Drogová poradna

Drogová poradna

  • Ve spolupráci s online drogovou poradnou (www.drogovaporadna.cz), kterou spravuje tým zkušených odborníků o.s. Sananim.

Zhoršený zrak a sluch

Zdravím, zaznamenal jsem po požití marihuany problém se zrakem. Tedy – nejsem si úplně jistý, jestli to bylo opravdu způsobeno tou marihuanou, každopádně dvakrát po sobě se mi stalo, že jsem krátce po vykouření větší dávky začal divně vidět. Nevím, jak to popsat, ale měl jsem strach, že to nikdy nepřestane. Když jsem si však přikryl rukou jedno oko, tak se vše zdálo normální. Zároveň jsem vnímal i problém se sluchem. Při hovoru více lidí najednou se jejich hlasy slévaly a mě tím pádem dělalo potíže rozumět jednotlivcům. Kamarád mě uklidnil, že je to způsobeno požitím drogy, a že to po pár hodinách vyprchá, což se také stalo. Jenže včera se mi tyto stavy asi na 3 hodiny vrátily i bez kouření! Velmi mě to znepokojuje. Předem děkuji za jakékoli rady.

Marihuana je halucinogen a může tedy měnit vnímání – třeba právě zrakové, nebo sluchové. „Zhoršení“ zraku a sluchu, které jste popsal, bylo pravděpodobně vyvolané právě tímto efektem. Sice by nemělo přetrvávat, ale mohlo se vám stát, že tím, jak jste z neobvyklého zážitku vystresovaný a ostražitý, jste si opětovné
zhoršení zraku a sluchu v podstatě vsugeroval. Zkuste na to zapomenout, s drogou už neexperimentovat a chvíli si zraku ani sluchu podrobně nevšímat. Vím, že se to snadno řekne, ale opravdu by se vám nemělo nic dít. Dejte tomu čas. 

Odvykací stavy


Dobrý den, po 10 letech každodenního hulení trávy jsem se rozhodla přestat, vydržela jsem to již týden. Ale ty odvykací stavy jsou hrozné. Úzkost, panika, občas nespavost, pocit méněcennosti, neschopnost se radovat. Ale jsem rozhodnutá vydržet. Jenže jsou přede mnou státnice a já mám strach, že je kvůli špatné paměti nezvládnu. Za jak dlouho se dá paměť do normálu a co mohu udělat, abych tento proces urychlila? Chci být opět šťastná a dostudovat! Děkuji za odpověď.

Máte můj obdiv, po takové době se najednou rozhodnout a ze dne na den přestat. Bohužel stavy, které máte, k odvykání ze závislosti na marihuaně dost často patří. Aby vás nepřivedly zpět (trvají bohužel někdy dost dlouho, hlavně potíže se spánkem), zkuste zvážit nějakou ambulantní podporu odborníka, se kterým byste mohla všechny potíže probrat a řešit.

Co se týče paměti, úprava je pozvolná a těžko říct, kdy se dostanete na původní normu. Počítejte s tím, že to nejspíš bude trvat i několik měsíců. Na podporu regenerace by vám mohlo pomoci např. užívání extraktu z ginkgo biloby. Pokud byste navštívila psychiatra, například kvůli vašim úzkostem, mohl by vám na podporu paměti a učení předepsat i něco jiného.

Držím palce, ať vám odhodlání vydrží!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!