Aktuální článek
Liaflor – keramzit speciálně vyvinutý pro hydroponii

Liaflor – keramzit speciálně vyvinutý pro hydroponii

  • Lehké keramické kamenivo (známé také jako keramzit) je čistě přírodní, zdravotně nezávadný a ekologický granulát, určený pro dekorační a pěstební účely, zejména pak pro hydroponické pěstování rostlin.

Ideální hydroponický substrát

Liaflor, především v provedení Liaflor Premium (zrna ve tvaru téměř pravidelné kuličky o průměru 8-16 mm) se využívá hlavně pro hydroponické pěstování rostlin. Jedná se o 100% přírodní, inertní materiál bez jakýchkoliv příměsí. Žádným způsobem neovlivňuje PH živného roztoku, ten se tak již nemusí nijak upravovat.

Při hydroponickém pěstování rostlin v Liafloru se ke kořenům dostává více vzduchu. Rostliny jsou pak silnější, rostou rychleji než v běžném substrátu a na jejich pěstování stačí mnohem menší nádoba. Navíc v menší míře podléhají různým chorobám a uhnívání kořenů.

Liaflor se dá skvěle využít především při pasivním hydroponickém pěstování rostlin, jako jsou knotový a rezervoárový systém, kde keramické kamenivo funguje jako hlavní pěstební médium od sazenice po celou vegetační dobu rostliny. Lze jej však použít i pro další aktivní formy hydroponie, kde obvykle plní už méně zásadní funkci než u systémů pasivních. Liaflor není třeba žádným způsobem upravovat, stačí ho nasypat do samozavlažovacích nádob a pak už jen zavlažovat vhodným živným roztokem podle aktuálního růstového stádia rostliny. Jak již bylo zmíněno v začátku, nemění žádným způsobem PH živného roztoku.

Liaflor lze použít pro hydroponii opakovaně. Jeho zrna se ani po delším používání nerozpadají ani nedrolí a bez ohledu na užívaná hnojiva zůstává chemicky stálý a neutrální.

Výroba Liafloru

Liaflor se vyrábí expandací z třetihorních cyprisových jílů. Jíl je v několika stupních drcen a plastifikován. Potom jsou různými způsoby vytvářeny granule potřebné velikosti a tvaru. Tyto granule prochází rotační pecí, kde expandují při teplotě asi 1150 °C. Díky vysokým teplotám, kterými při své výrobě prochází, neobsahuje Liaflor žádné nečistoty ani choroboplodné zárodky.

Sortiment Liafloru

Liaflor je možné zakoupit ve velikosti 8-16 mm ve dvou produktových řadách, jako Liaflor Premium nebo Liaflor Classic. Liaflor Premium má zrna ve tvaru téměř pravidelných kuliček. Je tak vhodný především pro dekorační účely a hydroponické pěstování rostlin. Liaflor Classic má zrna nepravidelných tvarů. Nejčastěji se používá jako součást různých substrátů nebo drenážní vrstva.

Jak a kde koupit Liaflor

Liaflor můžete zakoupit v obchodní síti výrobce Liafloru, společnosti Lias Vintířov nebo také on-line v e-shopu. V případě zájmu o větší odběr kontaktujte obchodně technického poradce, který vám poskytne další informace a připraví individuální cenovou nabídku.

Ing. Libor Pupík

tel.: +420 352 324 435

mob: +420 606 643 550

e-mail: pupik@liapor.cz 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!