Lukáš Hurt pracuje jako překladatel, novinář, editor a vydavatel. Od…
Rachel Morningstar Hoffmanová byla v roce 2008 čerstvou absolventkou Floridské státní univerzity, kde získala bakalářský titul v náročných oborech psychologie a kriminologie. Jako mnoho vrstevníků a spolužáků kouřila rekreačně marihuanu, občas si dala extázi a pravděpodobně tu a tam i něco koupila a následně prodala svým kamarádům. Přesto se jednalo o příjemnou a inteligentní dívku, která by se nejspíše časem (jako tisíce mladých Američanů před ní) začala věnovat více kariéře a méně lehkým drogám, a za normálních okolností by ji pravděpodobně čekal spokojený a úspěšný život. Jedné nešťastné noci ale zastavila její auto policejní hlídka a Rachel byla zatčena za držení 25 gramů marihuany.
Smlouva s ďáblem
O několik měsíců později provedla policie razii v jejím bytě a objevila 150 gramů konopí a 4 tablety extáze, načež se ji představitelé zákona snažili v cele předběžného zadržení přesvědčit, aby udala své dealery výměnou za vlastní propuštění a stažení obvinění, za které jí hrozilo několik let vězení. To Rachel nejdříve odmítla, nicméně po delším nátlaku se nechala přesvědčit ke spolupráci na tajné operaci, jež měla za cíl odhalit několik větších obchodníků s drogami.
Měla za úkol ilegálně nakoupit 50 gramů kokainu, 1500 (!) tablet extáze a k tomu ještě jednu střelnou zbraň. V případě úspěšného zatčení dvou dealerů se mělo na drogy v jejím bytě „zapomenout“. Na provedení celé transakce dostala od zástupců zákona 13 000 dolarů v hotovosti – třiadvacetiletá dívka bez jakéhokoli policejního výcviku. Není divu, že od začátku měla velký strach.
V den D dokázala vystrašená Rachel sebrat veškerou odvahu a vyrazila na určené místo. Myslela na to, že když všechno dobře dopadne, bude se moct večer vrátit domů ke svému příteli a všechny opletačky se zákonem se stanou minulostí. Věděla, že ji při operaci bude poslouchat a pozorovat několikačlenný tým policistů, a doufala, že se nic zlého nestane.Bohužel 7. května 2008 „se všechno totálně podělalo“, jak uvedl jeden z policistů, kteří navštívili překvapeného přítele Rachel poté, co se jim v průběhu operace ztratila. Strážci zákona předpokládali, že se nejspíš rozhodla utéct z Floridy s 13 000 dolary v kapse, zatímco její přítel se domníval, že je celou dobu na policii. Dva dny nato bylo v 50 kilometrů vzdáleném městečku Perry objeveno v příkopě její tělo. Byla střelena z bezprostřední blízkosti pětkrát do hrudníku a jednou do hlavy. Když ji objevili, měla přes hlavu přehozené tílko s nápisem Grateful Dead. Přesně tak – šest kulek v těle a odhozená v příkopě s tričkem své oblíbené kapely.Překračování pravomocí
Rachel Hoffmanová byla veselá dívka, měla ráda hudbu a chtěla pomáhat dětem v nouzi na cestě za lepšími životy. Měla v plánu absolvovat kuchařský kurz a v rámci psychoterapie s problémovými dětmi je chtěla učit vařit. Byla však zavražděna, přesněji řečeno popravena. Naprosto bez milosti. Čerstvě nezaměstnaní Deneilo Bradshaw a Andrea Green měli původně v úmyslu ji během domluveného obchodu „pouze“ okrást a na místě setkání ji přesvědčili, aby s nimi odjela o kus dál autem, čímž se nevědomky dokázali zbavit všech policistů.Když u Rachel objevili odposlouchávací zařízení, rozhodli se ji okamžitě popravit přesně tou zbraní, již měla za úkol od nich koupit. Kromě dvou vrahů nese za její smrt stejnou, ne-li větší zodpovědnost policie, která nebohou Rachel do této situace dotlačila.Krátce po pohřbu se k neštěstí vyjádřil i její nevlastní otec: „Policie by neměla nutit do spolupráce na nebezpečných operacích lidi, kteří nejsou na podobné situace připravení a vyškolení, a to bez ohledu na jejich věk. V tomto případě ovšem strážci zákona vystavili bezprecedentnímu ohrožení života třiadvacetiletou, celkem naivní dívku.“Přesně o rok později, 7. května 2009, byl na Floridě schválen zákon, který zpřísnil pravidla nasazování tajných „agentů“ a zakázal policii takto využívat nevycvičené občany, kteří se navíc v podobných operacích ocitají pod dvojnásobným tlakem.
Zdroje: