Aktuální článek
Co zaznělo o válce proti drogám na právě skončeném zasedání OSN

Co zaznělo o válce proti drogám na právě skončeném zasedání OSN

  • Ve dnech 24. září až 1. října probíhalo každoroční zasedání valného shromáždění OSN. Jedním z nejčastějších témat v proslovech prezidentů jednotlivých států bylo selhání dlouhotrvající války proti drogám. V českých médiích se o této zásadní události nejspíše nic nedočtete, a proto vám alespoň magazín Legalizace přináší to nejzajímavější, co bylo v New Yorku řečeno.

Mezinárodní úmluvy se musí změnit – místo represivního přístupu a prohibice je zapotřebí pohlížet na celou problematiku ze zdravotního hlediska, snažit se snižovat rizika pro uživatele a dodržovat lidská práva.

1. „Přesně na tomto místě před 52 lety vznikla mezinárodní konvence, která byla prvním krokem k rozpoutání války proti drogám.“
 Juan Manuel Santos, prezident Kolumbie

Kolumbijský prezident začal svou řeč na shromáždění o globální drogové problematice připomenutím důležité historické události. V roce 1961 byla podepsána Jednotná úmluva o omamných látkách, přičemž se jednalo o první dohodu, která mezinárodně zcela zakázala užívat a pěstovat marihuanu. K dubnu letošního roku bylo signatářem této úmluvy 184 zemí.

2.„Dnes na tomto místě musíme uznat, že tuto válku prohráváme.“
 Juan Manuel Santos, prezident Kolumbie

Jednoduše řečeno, Jednotná úmluva v boji proti drogám ničemu nepomohla. I když se zdá, že OSN ve své poslední zprávě o užívání drog ve světě uznala selhání úmluvy z roku 1961, stále se neodhodlala navrhnout nějakou jinou alternativu.

3. „Respektujeme a podporujeme postup uruguayského prezidenta José Mujicy, který nechal legalizovat regulovaný trh s konopím.“ 
 Otto Pérez Molina, prezident Guatemaly

Prezident Guatemaly také výslovně podpořil hledání dalších alternativ k současnému přístupu k drogové problematice s tím, že Uruguay uvedl jako příklad toho, jak by se mělo se změnami začít.

Otto Pérez Molina, prezident Guatemaly


4. „Guatemala podporuje a obdivuje občany amerických států Colorado a Washington.“
 Otto Pérez Molina, prezident Guatemaly

Prezident Pérez Molina ve své řeči pogratuloval občanům dvou amerických států, kteří v loňském listopadu rozhodli v referendech o legalizaci konopí.

5. „Od nynějška v této otázce stojíme pevně po boku dalších zemí v našem regionu.“
– Laura Chinchillová, prezidentka Kostariky

Prezidentka Kostariky jasně vyjádřila postoj své země k prohibici drog, přičemž dodala, že mezinárodní úmluvy se musí změnit – místo represivního přístupu a prohibice je zapotřebí pohlížet na celou problematiku ze zdravotního hlediska, snažit se snižovat rizika pro uživatele a dodržovat lidská práva.

Laura Chinchillová, prezidentka Kostariky


6. „Stejně jako Chile, Kolumbie, Kostarika, Guatemala, Paraguay a další státy, i Mexiko věří, že přehodnocení současného přístupu a hledání efektivnějších a komplexnějších řešení je v zájmu nás všech.“ 
– José Antonio Meade Kuribreña, mexický ministr zahraničních věcí

Mexický ministr zahraničí, jenž zastupoval prezidenta Enriqua Peñu Nieta, zařadil svou zemi po bok států, které si přejí změnu současných protidrogových zákonů. Od roku 2006 zemřelo v Mexiku více než 60 000 lidí jako přímý důsledek násilí spojeného s drogami. Dalších 26 000 je nezvěstných. Obrat ilegálního trhu s drogami se jen v samotném Mexiku odhaduje na 13 až 50 miliard dolarů ročně.

7. „Rád bych pochválil prezidenta Obamu za to, že se rozhodl respektovat názor občanů Colorada a Washingtonu.“
– Otto Pérez Molina, prezident Guatemaly

Zdá se, že rozhodnutí amerického Ministerstva spravedlnosti nevstupovat do legalizačního procesu v těchto dvou státech a povolit jim spuštění legálního trhu s marihuanou má výrazný ohlas nejen v samotných Spojených státech, ale i na mezinárodní scéně. Ačkoli OSN se k tomuto poslednímu vývoji ještě nevyjádřila, dřívější zpráva Mezinárodního výboru pro kontrolu drog při OSN požadovala, aby federální americká vláda zasáhla a vynutila v Coloradu i Washingtonu dodržování úmluv o omamných látkách.

José Antonio Meade Kuribreña, mexický ministr zahraničních věcí


8. „Nemůžeme dělat stále to samé a očekávat jiné výsledky.“
– Otto Pérez Molina, prezident Guatemaly

Dvaapadesát let je opravdu dlouhá doba na to, aby se někomu konečně rozsvítilo. Naštěstí se zdá, že už si konečně hodláme vzít z této tragédie ponaučení.

9. „Hovořím k vám jménem země, které válka proti drogám přinesla pouze nesčetná krveprolití, desetitisíce mrtvých a mnoho trvalých následků.“
– Juan Manuel Santos, prezident Kolumbie

Kolumbie je posledních padesát let fakticky v občanské válce. Prezident Santos tvrdí, že nebýt ilegálního trhu s narkotiky, tato válka by již dávno skončila. Nezákonný obchod s drogami je hlavním „zdrojem financí“, který udržuje násilí a teror v celé zemi.

10. „Až když v této otázce začneme postupovat společně a namísto prosazování zákonů na základě ideologických předsudků a politických zájmů se budeme řídit jasnou vizí vycházející ze závěrů vědeckých studií, teprve poté se nám podaří učinit přítrž všemu tomu násilí a utrpení!“
– Juan Manuel Santos, prezident Kolumbie

Kolumbijský prezident uzavřel svou řeč apelem na mezinárodní společenství, aby ukončilo válku proti drogám. Naděje a očekávání zmíněných politických představitelů, kteří se na valném shromáždění OSN k této problematice vyjádřili, se zřejmě budou upírat na zasedání OSN v roce 2016, jež bude speciálně zaměřené na drogovou problematiku a válku proti drogám.

Zdroj: leafscience.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!