Plukovník Frydrych už bohužel neříká, proč je nutné hranici přijatelného chování deklarovat způsobem, který ze všech nejvíc vyhovuje organizovanému zločinu a v konečném důsledku napáchá více škody, než kdybychom ty nepřijatelné drogy jen tvrdě regulovali – třeba o něco přísněji než přijatelný alkohol.
Navíc je otázka, kdo vlastně deklaruje onu hranici – je to opravdu společnost, nebo spíš Národní protidrogová centrála, snažící se ospravedlnit vlastní existenci? Podle květnového průzkumu CVVM by 73 % občanů ČR netrestalo pěstování konopí pro vlastní potřebu a 26 % ani jeho prodej. To přece vůbec nejsou malá čísla! Pravda, u tvrdých drog jsou poněkud nižší – jejich výrobu a prodej by netrestalo jen 8 % respondentů.
Zakažme všechno
V červenci parlament schválil zákon, který zpřísňuje nakládání s látkami využívanými při výrobě drog, což se týká třeba červeného fosforu. Po nedávném zpřísnění regulace trhu s léky obsahujícími pseudoefedrin jde o další zásah do práv a svobod 99 % občanů, kteří s pervitinem nemají nic společného. I takhle se bohužel deklaruje výše zmíněná hranice.
Dokonce se objevily hlasy, že nejlepší by bylo pseudoefedrin zakázat úplně, protože chřipku stejně neléčí, jen zmírňuje příznaky, a – jak řekl MUDr. Karel Nešpor – žádný nemocný jej nezbytně nepotřebuje. Ano, žádný lék na chřipku neexistuje a tělo si s ní za týden opravdu poradí samo. Ale odkdy je zmírňování příznaků hřích? Pseudoefedrin zmírňuje překrvení nosní sliznice výtečně, a proč bychom měli zbytečně týden trpět jenom proto, že z Modafenu někdo úplně jiný vyrábí drogy? Odepřeme snad umírajícím v bolestech opiáty, protože také nic neléčí a ti nešťastníci to mají stejně spočítané?
Korunu těmto úvahám nasadil prezident České lékárnické komory PharmDr. Stanislav Havlíček, který doporučil pseudoefedrin nahradit mimo jiné paracetamolem, který je ve větších množstvích silně toxický a v mnoha zemích je nejčastější příčinou selhání jater, až příliš často smrtelného. Opravdu potřebujeme vyhánět čerta ďáblem?
Chvojník místo marihuany
Předkladatelé podobných návrhů tvrdí, že zvládnout složitou výrobu pseudoefedrinu, pro kterou se využívají nádrže s kvasinkami, by bylo pro výrobce drog hodně obtížné. Ano, bylo. Ale proč by se s tím obtěžovali, když si mohou léky s pseudoefedrinem snadno nakoupit v jiné zemi EU?
A i kdybychom přesvědčili celou Unii či celý svět, nebylo by to k ničemu, protože čínské chvojníky se dají vcelku obstojně pěstovat i u nás a efedrin s pseudoefedrinem tvoří až 3 % jejich hmotnosti! Jen si to představte – šéf „protidrogovky“ nadšeně oznámí konec pervitinu, ale ten se navzdory očekávání za pár měsíců záhadně vrátí. Pak se jednoho dne vydá policejní komando zlikvidovat velkopěstírnu konopí. Jenže uvnitř je místo známé vůně čeká jen místnost plná divných bezlistých rostlin připomínajících přesličky…