Aktuální článek
Drogová poradna

Drogová poradna

  • Ve spolupráci s online drogovou poradnou (www.drogovaporadna.cz), kterou spravuje tým zkušených odborníků o.s. Sananim.

Dobrý den,
zastavila mě silniční hlídka, vyzvala k testu na alkohol, vše v pořádku. Poté mě policista vyzval, zda s nimi pojedu na odběry biologického materiálu. Zeptal jsem se z jakého důvodu, když test na alkohol byl negativní. Policista mi sdělil, že „to pozná“ a ať netvrdím, že jsem nekouřil trávu. Moje odpověď byla „ano“, ale naposledy před cca čtrnácti dny, a současně ho požádal o test ze slin, který by moje slova potvrdil. Na to mi sdělil, že testy nemají, že jsou drahé a znovu mě vyzval, zdali s nimi pojedu, nebo že to můžeme sepsat na místě, a postoupí se to správnímu řízení. Neviděl jsem důvod s nimi někam jezdit jenom pro to, že si dotyčný podle mého účesu (jiný „důkaz“neměl) usmyslel, že jsem kouřil marihuanu. Zeptal jsem se tedy, co mi v obou případech hrozí, a bylo mi sděleno, že to on neví, že netuší, jestli dostanu pokutu 1000 nebo 5000 Kč, nebo jestli se to vyřídí bez sankce… Dodám, že řidičský průkaz jsem měl v té době cca měsíc a vezl jsem svou matku, která všechno slyšela. Podepsal jsem jim tedy papír, na kterém jsem zezadu uvedl, že nevidím důvod testu, a oni odjeli. Až doma z internetu jsem se dozvěděl, že jsem udělal sakra chybu! Je šance, že o řidičák přijdu? Díky předem.

Zdravím vás,
asi by bylo zcela nejrozumnější celou vaši situaci prokonzultovat s právníkem, a také se podrobněji poradit o dalších vhodných krocích. Dám vám kontakt na bezplatnou právní poradnu, která se přímo specializuje na právní potíže v souvislosti s nelegálními drogami. Jistě zde dostanete mnohem přesnější odpověď. Co se týče detekce THC v organismu (pro příště by se vám tato informace mohla hodit), je to následovně: Detekce THC z moči v rozmezí jednoho až třiceti dní závisí především na intenzitě užívání, na kvalitě drogy, a také na tom, jak rychle se organismus s touto látkou vyrovná. Netuším, do jaké míry marihuanu konzumujete, ale v případě občasné konzumace jsou testy obvykle v pořádku cca do čtrnácti dní. Detekce THC z krve je možná do čtrnácti dní, při občasném užití asi do deseti dní. Detekce THC ze slin je totožná s detekcí u krve. Tady je slibovaný kontakt na poradnu: Právní poradna A.N.O., Koněvova 95, Praha 3 – Žižkov. Mobil: 736 760 701 (pouze v pracovních dnech), web: asociace.org, email: ppano@asociace.org. Tak ať vám to dobře dopadne. Mějte se hezky a příště opatrněji.

Dobrý den, 
měla bych prosbu ohledně možností nedobrovolné léčby u závislého nezletilce. Jsou vůbec nějaké možnosti? Jak se na tuto problematiku dívá zákon? Funkční rodina ve vleku závislého. Rodiče se snaží, veškerá podpora a přijímající zázemí, jednání dle rad odborníků. Mladistvému je v současném stavu velmi dobře, nemá problém, léčit se nechce, z ambulantní odborné podpory postupně vytěkal, propadá se na dno, odchází z domova. Jako zákonný zástupce a milující rodič musím jednat. Je nějaká cesta? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
do doby dosažení plnoletosti je možné dát dítě na léčení nedobrovolně. Popravdě, málokteré dítě jde na léčení vyloženě dobrovolně, jde jen o to, jakými prostředky ho k tomu rodina donutí –  zda po dobrém, nebo po zlém. Možnosti léčby v okolí bydliště rodiny nejlépe znají odborníci z ambulantních služeb, případně můžeme také nějaké doporučit. Většinou se jedná o zařízení komunitního typu, léčba trvá několik měsíců. K vašemu popisu současného stavu mě ještě napadá, že pokud je mladistvému nyní dobře tak jak to je, nebude mít důvod nic měnit. Zkusila bych možná místo podpory a přijetí také trochu požadavků ze strany rodiny. To je ale jen zcela obecná rada, která vychází ze zkušeností s podobnými rodinami, samozřejmě na dálku a ve zkratce není možné situaci správně posoudit.

Dobrý den.
Můj přítel (36 let) už několik let kouří marihuanu. Neviděla jsem v tom žádný zásadní problém, jelikož jsem na něm nepozorovala změny v chování, ztráty paměti, a podobně, ale nyní se problém ukázal. Marihuanu si pěstoval sám, ale zásoby došly a nastávají krušné časy. Je z něho úplně jiný člověk, je zlý, výbušný a rozhodí ho každá maličkost. Ve chvíli, kdy se dostane za kamarády a ti mu dají nějakou paličku, promění se zase v supr chápavého chlapa. Je šance, že se ze závislosti vyhrabe sám, nebo je potřeba odborná pomoc? Jak dlouho odvykání na marihuanu trvá? Je nějaký způsob, jak bych mu mohla pomoci já? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký večer.

Zdravím Vás,
tak především záleží na tom, jak se k tomu staví váš partner. Popsala jste jeho chování vůči vám, když THC neužil, i změnu, která následuje po užití. Popsala jste jak to vnímáte vy, je ale velmi podstatné, jak na svou konzumaci nahlíží on, a zda je ochoten s tím začít něco dělat. Jestliže se rozhodne, že ano, šanci samozřejmě má, tak jako plno lidí, kteří tento problém již úspěšně zvládli. Rozhodnutí je ale na něm. S využitím odborné pomoci se šance na úspěch mnohonásobně zvýší, takže bych tímto doporučila nějaké vhodné zařízení navštívit. Pokud je váš přítel v období, že o ničem takovém prozatím nechce ani slyšet, můžete odborné zařízení navštívut vy a využít poradenství pro blízké osoby. Podrobněji probrat vaši konkrétní situaci, poradit se jak postupovat dále, jak třeba lépe motivovat vašeho přítele, aby odbornou pomoc vyhledal i on sám. Když mi napíšete, jaká větší města jsou vám dobře dostupná, mohu vhodné zařízení doporučit. Nemusíte se ničeho obávat, plno vašich blízkých lidí určitě těchto služeb využívá, navíc jsou to služby bezplatné a mohou být i anonymní. Mějte se hezky a napište.

Řekne se obyčejná tráva, ale… Jsem na ní závislý a už mě to ničí. Potřeboval bych poradit, nevím kam mám jít, kde se zeptat, aby mi poradili, pomohli. Něco jako „Rady jak přestat s THC“.
Děkuji mnohokrát

Můžete se obrátit na naše zařízení, kde si můžete o svém problému promluvit. Objednejte se telefonicky na čísle 283 872 186, které funguje denně mezi 8 a 21 hod. Můžeme vám dát kontakt i na jiné zařízení, které se tímto problémem zabývá. Je dobré, že tento problém nepodceňujete, i když můžete mít dojem, že při užívání trávy se nic závažného neděje. Plně vás podporuji v rozhodnutí to řešit.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!