Aktuální článek
Přátelé konopí

Přátelé konopí

  • Ganja a Michael Paul Beasley, Billy Idol, Miley Ray Cyrus.

Michael Paul Beasley, Jr.

*9. ledna 1989, USA; basketbalista Phoenix Suns

Levou rukou smečující basketbalový útočník týmu NBA Phoenix Suns je dalším z mnoha vrcholových sportovců, jimž pravidelné pokuřování trávy nikterak nebrání v podávání špičkových sportovních výkonů. Charismatický Beasley získal řadu ocenění již ve středoškolském basketbalu a následně se ve svém prvním roce na vysoké stal hráčem roku své konference vysokoškolské ligy. Díky tomu ho jako číslo 2 v roce 2008 draftoval tým NBA Miami Heat. Krátce nato přišel první marihuanový průšvih, když ocopánkovaný hráč zakalil s dalšími spoluhráči na nováčkovském kempu a na hotelu ve dvě hodiny ráno spustili požární alarm.

Michael sice naběhnuvším policistům, kteří v pokoji objevili oblak marihuanového dýmu, stihl proklouznout, následně však byl donucen se přiznat a zaplatit pokutu 50 tisíc dolarů. Nepoučil se však a krátce před další sezónou se na Twitteru pochlubil fanouškům fotografií svého nového tetování, jaksi si už ale nevšiml, že za jeho vypracovaným tělem s novou kérkou zůstal na stolku pytlíček s trávou. Když pak po roce přestoupil do týmu Minnesota Timberwolves, boss klubu David Kahn si postěžoval, že jeden z jeho hráčů „trochu moc hulí“. Následkem byly pokuty 50 tisíc dolarů jak pro manažera za daný výrok, tak pro klub, což Michael komentoval slovy: „Kahn si tu pokutu nezasloužil. Myslel to dobře. Ostatně řekl pouze to, co o mně ví každý druhý…“


Ani tím však hráčovy trable neskončily. V roce 2011 při výluce NBA byl Beasley nad ránem zastaven policejní hlídkou pro překročení povolené rychlosti a při kontrole nalezli policisté v jeho voze více než 16 gramů trávy, o které nepříliš úspěšně tvrdil, že není jeho, ale kamaráda, kterého před chvilkou vysadil. Díky výluce však nebyl disciplinárně potrestán a vše se opět vyřešilo pokutou. Aby potíží nebylo málo, krátce poté zfackoval provokujícího fanouška na streetballovém zápase… V loňském roce útočník přestoupil do svého současného klubu Phoenix Suns, ale ani zde se z něho slušňák nestal. Začátkem letošního srpna se totiž odehrálo déjà vu, když v Arizoně při noční kontrole kvůli dopravnímu přestupku policejní hlídka opět ucítila, jak se z Michaelova mercedesu line typická vůně marihuany. Auto proto prohledala a ejhle! Tři umotané jointy byly rázem v tahu a další obvinění za držení drogových parafernálií a marihuany na světě. Zdá se, že někteří lidé jsou prostě nepoučitelní. Inu, když ji miluješ…

Billy Idol

Rozený William Michael Albert Broad, *30. listopadu 1955, Velká Británie; rockový muzikant

Rebel Billy sám přiznává, že k marihuaně prvně přičichl již ve svých dvanácti letech, o rok později si dal prvního tripa. V mládí byl velkým fanouškem punku a v polovině sedmdesátých let minulého století se na nějakou dobu stal členem neformálního gangu putujících fanoušků kapely Sex Pistols, tzv. Bromley Contingentu. Krátce poté se do muziky sám zakousl a první větší úspěch mu přineslo založení a účinkování v kapele Generation X. V roce 1981 se zpěvák stěhuje do New Yorku a nastupuje sólovou dráhu. Zde se stává hvězdou světového formátu díky svým prvním dvěma albům, obsahujícím nesmrtelné hity jako „Rebel Yell“, White Wedding“, Dancing with ACE, Eyes Without a Face“ nebo cover „Mony Mony“. Co se týče drog, jak už to tak u slavných a bohatých bývá, nezůstal Billy jen u trávy.

Legendárním se stal například jeho „výlet“ do thajského Bangkoku, kde pořádal divoké drogové a sexuální pařby, zničil několik hotelových pokojů a nakonec skončil přikurtovaný na vozíku, eskortovaný armádou na letiště a deportovaný ze země, když odmítal opustit hotelový penthouse, kde se zrovna chtěl ubytovat jakýsi místní papaláš. V roce 1990 boural v L. A. na motorce a málem přišel o nohu, kterou nakonec lékaři zachránili pomocí ocelových čepů, což dalo vzniknout experimentálnímu albu Cyberpunk. V roce 1994 zkolaboval po předávkování tehdy legální drogou GHB (gamma-hydroxy-butyrát neboli tekutá extáze) a od té doby si začal, zejména kvůli svým dvěma dcerám, přeci jen dávat na tvrdé drogy větší pozor a podle svých slov je dostal pod kontrolu, ač o úplné abstinenci zřejmě nelze hovořit. Konopí se ale nevzdal nikdy, naopak, stal se jeho aktivním podporovatelem, zejména poté, co si sám na sobě ověřil jeho léčebné účinky. Letos na jaře dokonce vystoupil na benefici pro léčebné konopí a při té příležitosti se svěřil se svými postoji reportérovi magazínu 420 Times. „Ano, užívám léčebné konopí a věřím, že právě díky němu jsem i ve svých 57 letech ve skvělé kondici,“ uvádí Billy.

Na otázku, co ho přivedlo k aktivismu, odpovídá: „Znám mnoho lidí, kterým konopí pomohlo, a sám mezi ně patřím. Před pár lety jsem podstoupil dvanáctiměční léčbu chemickými preparáty a zvládl jsem to právě díky léčebnému konopí. Znám taky jednu starší paní, která na tom byla špatně, byla připoutaná na lůžko a nechtěla už dál žít. Její rodina jí dala konopné koláčky a do týdne byla zas babča při chuti, vesele vařila a zahradničila…“ Zpěvák dále uvedl, že kvůli ochraně hlasu preferuje vaporizaci nebo konopí v jídle. Jak Idolova otevřenost může ovlivnit jeho kariéru, komentuje na závěr takto: „O tom nijak nepřemýšlím, je mi to jedno. Důležité je, že pomáhám dobré věci, které věřím.“

Miley Ray Cyrus

Rozená Destiny Hope Cyrus, *23. listopadu 1992, USA; herečka a zpěvačka

Mladičká hvězda má za sebou ve svých dvaceti letech již nevídaně bohatou profesionální i huličskou kariéru. Dcera zpěváka country Billyho Ray Cyruse se nejprve objevila ve vedlejších dětských rolích v seriálu Doc a trháku Big Fish, aby se vzápětí stala idolem teenagerů ztvárněním titulní role ve veleúspěšném seriálu pro mládež Hannah Montana, produkovaném kanálem Disney Channel. Nezůstalo ovšem jen u hraní, Miley (jejíž pseudonym je odvozen od přezdívky Smiley, tj. „usměvavá“) se zároveň dala i do zpívání. A začaly se dít věci. Její turné z roku 2007, kdy jí nebylo ještě ani patnáct let, se stalo neuvěřitelným úspěchem, vstupenky na koncerty byly vyprodávány během pár minut a na černém trhu prodávány až za 2500 dolarů, což svět nezažil od dob Beatles a Elvise Presleyho.

První „drogový skandál“ přišel v roce 2010, kdy se provalilo video, na němž Miley na oslavě svých osmnáctin mocně potahuje z vodnice, načež nejprve téměř odpadne a vzápětí mezi záchvaty smíchu téměř nepoznává svého přítele Liama, blábolí cosi o úletu a výstup zakončuje slovy „I want more of that shit“ („Dejte mi ještě zahulit“). Její manažer následně vysvětlil, že se jednalo o legální šalvěj, což ovšem spolkl asi málokdo. Zpěvaččin postoj k hulení ostatně naznačila o rok později další oslava, kdy od přátel dostala dort s vyobrazením Boba Marleyho, což komentovala výrokem: „Že jste zhulenec, poznáte, když vám kámoši dají k narozkám dort s Bobem Marleym – jasná známka toho, že hulíte přes míru.“ Ačkoli i tento incident se různí lidé okolo mladé star snažili všelijak vysvětlovat, další události, při nichž byla Miley Cyrus opakovaně zachycena s jointem či tzv. bluntem nebo při návštěvě výdejny léčebného konopí, opakovaně potvrdily, čemu že to vlastně holduje. V nedávném interview pro časopis Rolling Stone vysvětluje svůj názor na trávu: „Nazpívala jsem song se Snoop Lionem (ex-Snoop Doggem), jmenuje se to ‚Ashtrays & Heartbreaks (Popelníky a zlomená srdce; píseň obsahuje hodně dýmu a narážek na hulení – pozn. red.), tak si to můžete dát dohromady. Myslím si, že alkohol je daleko horší než marihuana.

kteří lidé se na mě mohou zlobit, ale je mi to fuk. Viděla jsem spoustu lidí, jak dojeli na alkohol, ale nikoho, komu by se to stalo s trávou.“ Miley dodává, že kuřáci marihuany jsou obvykle vyklidněnější a že tráva je nebezpečná pouze tehdy, je-li ilegální. „V Kalifornii je legální, a tak jsem ráda, že žiju v Kalifornii, kde může každý být tím, kým chce,“ uzavírá. Ve stejném rozhovoru také uvádí, že její jméno je v hiphopových písních užíváno jako reference na kokain, a tak nezbývá než popřát, aby dvacetiletá multimilionářka pokud možno udržela své záliby pod kontrolou.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!