Rychlý růst umožňuje dřívější dozrávání a kratší celkový čas na jednu úrodu. U půdních substrátů také dochází ke zpomalení růstu, když kořeny dosáhnou omezení nádoby. Hydroponie poskytuje rovnoměrný, rychlý růst bez přestávek při přesazovacím šoku, pokud je navíc požíván rockwool (doporučujeme), ubývá práce a spotřeby materiálu na přesazování.
Zdaleka nejjednodušší hydroponické systémy jsou knotový (wick) systém a rezervoárový systém. Bývají označovány jako pasivní hydroponické metody, protože nevyžadují systém na distribuci vody aktivním způsobem (čerpadlo, odpad, měřič toku a rozvody). Základním principem těchto systémů je fakt, že voda je nasávána kam chcete, pokud jsou médium a podmínky správné.
Knotové systémy jsou pracnější než rezervoárové, jelikož knoty je třeba nařezat a umístit do nádob, do kterých musíme správně udělat díry a vytvořit distanční rozpěru, abychom mohli rostliny umístit nad vodní rezervoár. Mohou to být jednoduše dva kbelíky, jeden umístěný do druhého, nebo nějaký dětský bazének s cihlami, na něž postavíme nádoby tak, aby byly nad živným roztokem. Počáteční instalace knotů je náročná a rostliny jsou v místnosti postaveny výše, čímž zabírají cenný vertikální prostor. Základna, na které nádoby stojí, nemusí být v porovnání s rezervoárových systémem zrovna stabilní a platí, že pokud rostlinu jednou převrhneme, nikdy se už ze šoku a stresu pořádně nevzpamatuje.
Rezervoárový systém potřebuje pouze dobré médium vhodné pro tento účel a vaničku, do které nádobu posadíme. Kořeny se rozrůstají žádaným horizontálním způsobem a mají dostatek prostoru k růstu. Kytky takto pěstované jsou velmi robustní, protože se ke kořenům dostává spousta kyslíku. Rostliny pěstované v rezervoárovém systému rostou zhruba stejně rychle jako v knotovém nebo jiných, aktivních hydroponických systémech, při menší námaze. Je to tedy zdaleka nejsnadnější hydroponická metoda. Rostliny mohou být zalévány a vyživovány pouhým naléváním roztoku do rezervoáru jednou za pár dní. Vaničky zaberou velmi malý vertikální prostor a snadno se s nimi manipuluje.
Malé sazeničky v rockwoolu, které jsou umístěné na vrstvě keramzitu. | Kořeny rostliny rychle prorůstají porovitou kostkou rockwoolu. |
U tradiční hydroponické metody naplníme nádoby směsí keramzitu a vermikulitu (přetavená slída) v poměru 4:1. Přidáme vápenec, polévkovou lžíci na čtyři litry pěstebního média. Toto médium bude nasávat a udržovat vodu, ale má také skvělé odtokové vlastnosti a udržuje vzduch. Bohužel není snadno recyklovatelné, po sklizni je obtížné ho sterilizovat a znovu nasadit. Použijte jemný keramzit, asi centimetrové kuličky, a důkladně z nich opláchněte prach. Navlhčete vermikulit (za sucha nebezpečný, použijte masku) a namíchejte do nádob. Čtvercové nádoby pojmou více než kruhové. Do dna nádob proražte díry a do vaničky nalijte vodu. Ta bude nasáta nahoru ke kořenům a rostliny tak budou mít vše, co potřebují.
Rezervoár naplníme 3,5 až 7 cm vody a mezi zálivkami necháme opadnout. Pokud je to možné, používejte méně roztoku a častěji zalévejte, aby se ke kořenům dostalo více vzduchu rychleji. Pokud odjíždíte na dovolenou, prostě naplňte rezervoár po okraj a rostliny vydrží bez zalévání minimálně 2 týdny.
Sázení může být zjednodušeno použitím hydroponických médií nevyžadujících velkou přípravu, jako třeba rockwool. Kostky rockwoolu mohou být používány opakovaně a jsou vyrobeny speciálně pro použití v hydroponii. Výhodami rockwoolu je jeho relativně nízká cena a recyklovatelnost. Je stabilnější než květinová pěna, která se snadno drolí a rozpadá. Rockwool udrží desetkrát více vody než zemina, a přesto je nemožné přelití, protože nestále udržuje vysoké procento kyslíku. A ze všeho nejlepší je, že není třeba přesazovat; prostě startovací kostku přendejte do rockwoolové pěstební kostky a když rostlina vyroste, umístěte tuto kostku na rockwoolovou desku. Jelikož rockwool můžete použít několikrát, náklady si můžete vydělit 3 nebo 4 sklizněmi a dostanete se na stejné náklady jako u jiných pěstebních materiálů.
Nevýhod rockwoolu je relativně málo. Má zásadité pH, takže musíte do živného roztoku (pH 5,5) přidávat něco pro okyselení, aby se pH 7,7 v rockwoolu snížilo na pH 6,5 (dobře poslouží třeba ocet). Také za sucha dráždí pokožku, ale je-li vlhký, není s ním problém.
Při přípravě rockwoolu k pěstování ho nechte nasáknout rybí emulzí, přidejte na 24 hodin minerální roztok a kyselinu fosforečnou (snížení pH), a poté propláchněte. To sníží potřebu starat se později o pH, jelikož to vyrovnává pH rockwoolu prakticky na neutrální úroveň.
Hydroponie by měla být používána pro indoor nebo ve sklenících k urychlení růstu kytek. Hydroponie umožňuje zalévat kytky denně, což urychlí růst. Hlavní rozdíl mezi hydroponií a substrátem je, že hydroponické médium udržuje vlhkost, ale dobře umožňuje odtok, takže nedochází k problémům s přeléváním. Hydroponicky pěstované rostliny také nepřeměňují živiny ze zeminy, ale z roztoku používaného k zálivce. Hydroponie umožňuje používat menší kontejnery nebo vaničky k dosažení stejné velikosti rostlin ve srovnání s pěstováním v substrátu. Třílitrová nádoba postačí na dozrání malé hydroponicky pěstované rostliny. Toho bychom v substrátu těžko dosáhli, jelikož živiny se brzy vyčerpají a kořeny mají málo kyslíku, když se zarazí o stěny nádoby..
Přímým zavlažováním předejdeme vyschnutí | Kytky rostou jen ze živného roztoku |
Při hydoponickém pěstování je nutné rostliny pozorně sledovat a ujistit se, že nikdy během růstu nedojde k přílišnému vyschnutí, jinak hrozí poškození kořenů. Pokud nebudete chodit ke kytkám každý den, ujistěte se, že jsou vaničky naplněny dostatečně na to, aby vydržely do vašeho návratu, jinak můžete o svou úrodu snadno přijít.
Tradičnější hydroponické metody (aktivní) zde nebudu probírat. Nevidím důvod, proč dělat věci složitěji, než je nutné. Při použití čerpadla k cirkulaci je nutné vyměňovat roztok každý měsíc, ale u rezervoárového systému tento problém odpadá. Pouze zhruba jednou měsíčně propláchněte médium shora čistou vodou, abyste odstranili usazující se soli. Často měňte výživu rostlin, abyste se vyhnuli nedostatku některých látek. Já doporučuju používat 2 různé výživy pro každou fázi růstu, tedy 4 dohromady, k minimalizaci hrozby jakéhokoliv nedostatku.
Hydroponie není úplně vhodná pro outdoor pěstování marihuany, pokud nepěstujete ve skleníku.
V dalších číslech magazínu se ke způsobům a technikám hydropnického pěstování opět vrátím.