Aktuální článek
Postup na výrobu konopné masti

Postup na výrobu konopné masti

  • Masti se dají vyrábět z čehokoliv, ve většině případů je zapotřebí nějakého nosiče účinných látek. Tak je to i u konopné masti, kterou lze připravovat z různých surovin. V našem případě je potřeba taková surovina, na kterou se učinné látky z konopí snadno vážou. A takovou surovinou je tuk nebo alkohol. Můžeme použít nejběžněji dostupné a používané tuky jako jsou olej, sádlo, máslo, jiné ztužené tuky, lékařskou vazelínu nebo líh.
  • My použijeme lékařskou vazelínu. Je to pro tyto účely velice dobrá surovina, ačkoliv se jedná o ropný produkt. Je výhodná kvůli své dobré dostupnosti (ve volném prodeji v lékárnách) a dlouhé trvanlivosti. Je také nenáročná na skladování (bez potřeby chladu) a dobře promašťuje suchou pokožku. Má ale i několik záporů: nehydratuje a může vyvolávat alergii na ropné produkty.

Vlastní postup výroby

Nejlépe je použít sušené listy a květenství (palice) samičí rostliny a to bez stonků. Semena neuškodí, jen občas pukají. Vyrobíme si vodní lázeň (ideální je hrnec na mléko). Pracujeme s poměrem 1kg vazelíny na 0,75l nedrceného sypaného suchého materiálu. Záleží i na poměru listů a květenství (více květů znamená vyšší podíl aktivní látky). Rozpustíme vazelínu (lepší je, když teplota nepřesáhne 80°C) a přidáme rozemnuté části rostliny. Pro jednoduché louhování a cezení můžeme sušenou nenapěchovanou herbu zašít do gázového či bavlněného sáčku. Dvě hodiny směs v rozpuštěné vazelíně louhujeme a pak necháme vychladnout. Základ masti pak spolu s herbou necháme ještě týden odležet na chladném a temném místě.. Poté mast znovu zahřejeme na 2 hodiny na cca 80°C a opakujeme louhování. Následně necháme mast odležet na cca. čtyři týdny. Pak mast naposledy zahřejeme tak, abychom ji přivedli do tekutého stavu a pevný materiál scedíme přes jemné plátno, které můžeme použít např. jako obklad na postižené části těla nebo na zábaly kloubů. Ještě za teplou mast plníme do čistých sklenic či kelímků s víčkem. Uskladňujeme nejlépe v chladu a temnu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!